Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pavel Kolář: Je šance, že bude Radek Štěpánek v neděli hrát

Český tým (zleva): Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Ivo Minář, Lukáš Dlouhý a nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český tým (zleva): Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Ivo Minář, Lukáš Dlouhý a nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. | foto: AFP

OSTRAVA S nadsázkou se dá říct, že nebýt jeho schopnosti a citu dávat do pořádku lidský pohybový aparát, tak by český daviscupový tým na čtvrtfinále s Argentinou neměl použitelného tenistu.

Uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář měl v posledních týdnech ve své péči kompletní kvarteto kapitána Jaroslava Navrátila. Před Roland Garros léčil stehenní sval Tomáše Berdycha i koleno Radka Štěpánka, nyní před Davis Cupem pomáhal dát dohromady záda Iva Mináře, koleno Lukáše Dlouhého a opakovaně zraněnou nohu Štěpánka.

"Radka trápí čtvrtý měsíc úpon čtyřhlavého svalu. Vrátilo se to před Wimbledonem. Teď se to hodně zlepšilo, ale musel by hrát tři zápasy a je otázkou, zda by na tomto povrchu byl všechno schopen absolvovat v plném nasazení," řekl Kolář novinářům po dnešním losu.

Štěpánkovo zranění je nejvážnější, i proto se Kolář se svými kolegy a kapitánem rozhodli, že jednadvacátý hráč světa v duelu proti Argentině v Ostravě vynechá páteční dvouhru. Bude se soustředit na sobotní čtyřhru a případně na rozhodující nedělní dvouhru.

Na rychlých površích, jako je londýnská tráva či ostravský taraflex, odskakuje míč nízko, což nutí hráče dostat se více do kolen. "A tohle zranění Radka je na to citlivé," podotkl Kolář. Na otázku, zda bude Štěpánek schopen hrát v neděli, stručně odvětil: "Je to otevřené, ale šance je." Zranění tenisty není výsledkem chronického přetěžování, ale spíše špatného pohybu.

"On má specifický servis, navíc měl těžkou distorzi kotníku a byl tam výpadek v tréninku, což hrálo svoji roli," dodal Kolář. Tenistu se svými kolegy léčí za pomoci přístrojů na fyzikální terapii, mikroproudy, akupunkturou a také manuální terapií. "Léčba je dost intenzivní a stav se výrazně zlepšil," řekl Kolář.

Současné zranění by kariéru třicetiletého karvinského rodáka nemělo ohrozit. "Je to věc, která by se měla vyléčit, ale potřebuje chvilku času. Po Davis Cupu má Radek naplánovány tři týdny volna a mělo by se to zlepšit natolik, aby ho to netrápilo," uvedl Kolář.

Za Štěpánkem dokonce letěl na den do Wimbledonu, aby tenistu připravil na osmifinále proti Australanovi Lleytonu Hewittovi. "Měl jsem volný den a nikdy jsem ve Wimbledonu nebyl," prohlásil.

Na jeho služby spoléhá i hokejová či fotbalová reprezentace, pomáhá atletům a lyžařům. "Je to až moc a budu se muset příští rok rozhodnout a udělat redukci," uvedl Kolář. Který sport mu je nejbližší a u kterého zůstane, ale neřekl. "To se nedá. Je to dáno sportovci, s kterými déle pracujete a máte k nim vazbu. Nemohu proto určit, že tenis je lepší než hokej," konstatoval. I když je v Ostravě, nevěnuje se pouze "bolístkám" mužů s raketou.

Šestačtyřicetiletý přednosta rehabilitační kliniky Fakultní nemocnice v Praze-Motole vyřizuje pracovní poštu, nebo dělá poslední úpravy své knihy, která doplní mezeru na trhu. "Jde o rehabilitaci v jednotlivých oborech," řekl.

Jako bývalý gymnasta využívá při práci poznatky a znalosti z pohybu. "Když máte dělat sportovní medicínu, tak je nutné více sportu rozumět, protože většina zranění není náhodných, ale vychází ze špatného způsobu hry a metodiky tréninku. Tyhle věci člověk musí vzít do rozhodování strategii léčby," uvedl Kolář, který se sám odreagovává u tenisu, občas chodí běhat nebo jezdí na kole.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....