3. června 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Maslák po zranění rehabilituje a říká: Chce to čas, nespěchám

Pavel Maslák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Maslák | foto: Reuters

PRAHA Žádná velká sláva. Už je to devět dní, co halového mistra světa v běhu na 400 metrů Pavla Masláka postihly svalové potíže. Proto musel jeden z klenotů české atletiky zrušit sobotní start na mítinku Diamantové ligy v Eugene, k tomu přibyly i další závody. "Zatím nevím, kdy vyběhnu," kroutí hlavou třiadvacetiletý svěřenec trenéra Dalibora Kupky.

Co se vlastně stalo?
Při Evropském poháru klubů o předminulém víkendu v Portugalsku jsem si natrhl zadní stehenní sval. Cítil jsem to už po závodech, ale jelikož s tím nemám zkušenosti, protože se mi to stalo poprvé v životě, tak jsem tomu nevěnoval pozornost. Potíže se ale naplno projevily při úterním tréninku na Julisce, nešlo to. Byl jsem na ultrazvuku, lékaři objevili ve svalu třícentimetrovou trhlinu.

Sezonu jste přitom začal úžasným českým rekordem na 400 metrů 44,79 při Diamantové lize v Dauhá, navíc se vám podobná zranění dosud vyhýbala. Není to k naštvání?
Beru to jako normální věc. Podobná zranění patří k atletickému životu, nic až tak vážného se zase nestalo. Sval sroste, jako sroste rána na prstu, když se říznete při krájení chleba. Zažilo to hodně atletů, vím, co můžu očekávat.

Co tedy můžete očekávat?
Po konzultaci s lékaři nemůžu minimálně dva týdny běhat, koncem tohoto týdne možná začnu s lehčím posilováním. Start na pondělním Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce je vyloučený, a s velkou pravděpodobností taky moje účast na ostravské Zlaté tretře v úterý 17. června. Každý sval je jiný, ale nesmím nic uspěchat. Chce to trpělivost a chodit na kontroly.

Bydlíte na ubytovně Dukly pod Juliskou a teď zřejmě máte víc času. Věnujete se víc vašim koníčkům?
To bych rád, ale nejde to, protože denně chodím na rehabilitace a ty jsou časově možná ještě náročnější než atletický trénink. Rodiče doma v Havířově se mě ptali, jestli přijedu na víkend, ale bohužel jsem musel říct, že ne. Na rehabilitaci chodím denně, to znamená i v sobotu a v neděli. Ale musím být trpělivý, mám dost času na návrat. 

Budete teď při závodech opatrnější?
Myslím, že to bude stejné jako dosud, pořád si dávám pozor, aby se dobře rozcvičil a podobně. Nic jsem nepodceňoval a tak to budu dělat i nadále. Na Julisce máme novou regenerační linku, ale tu jsem využíval i dosud.

Český běžec Pavel Maslák

Sledoval jste sobotní čtvrtku na Diamantové lize v Eugene, kde souboj Kiraniho Jamese z Grenady a Američana Merriotta přinesl nejlepší výkon roku 43,97 vteřiny? Původně jste měl být při tom...
Sledoval a ani mě nemrzelo, že jsem tam nebyl. Díval bych se na ně zezadu, což by mi asi moc nepomohlo. (smích)

Letošním vrcholem bude srpnové mistrovství Evropy v Curychu, kde máte obhajovat titul z Helsinek 2012. Jste ochoten vynechat Tretru a další starty a nachystat se na obhajobu zlata?
Určitě, klidně začnu trénovat měsíc před Evropou a vynechám všechny závody. Je lepší být první v Evropě než čtvrtý na Diamantové lize. Hlavně aby byl sval v pořádku.  

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?