Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelta předstoupil před zástupce FAČR. Nekončím, českému fotbalu mám pořád co dát

Sport

  15:00
nymburk - Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta na mimořádné valné hromadě v Nymburce vyzval delegáty, aby za jeho nástupce zvolili Martina Malíka. Třiapadesátiletý funkcionář také prohlásil, že ho zklamalo chování někdejší ministryně školství Kateřiny Valachové a šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala.

Miroslav Pelta poděkoval Romanu Berbrovi, že český fotbal zachránil. foto: MAFRA - Michal Šula

Pelta, který odstoupil z funkce kvůli obvinění ze zneužívání státních dotací, upřednostnil Malíka před bývalým sekretářem svazu a dlouholetým funkcionářem UEFA a FIFA Petrem Fouskem. 

„Martin Malík je to správné jméno. Umí dělat byznys a zná nás,“ řekl na adresu šéfa společnosti STES, která se stará o marketingová práva českého fotbalu.

„Petře, já tě mám taky rád, čtyři roky jsi mi dělal poradce, ale vidím tě jako funkcionáře na úrovni komisí, ale za předsedu podporuju Malíka. Proto doufám, že ho zvolíte silným mandátem a ostatní si vybojujete, jak chcete,“ vzkázal Pelta moravské komoře.

Ta by měla podpořit právě Fouska, zatímco na české straně je favoritem Malík.

12.prosince 2017 v 14:13, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 15:04

“Chci zůstat ve fotbale, mám mu co dát.”

Pelta se také postavil za kontroverzního místopředsedu Romana Berbra, který poté, co šéf FAČR skončil ve vazbě a následně odstoupil, převzal vedení asociace. 

„Kdyby nebylo jeho, tak nevím, jak jsme tu pseudokauzu (se státními dotacemi) zvládli. Kdyby tam nebyl někdo s koulema, tak jsme skončili,“ prohlásil.

Bývalý předseda také zdůraznil, že řada lidí ho po vypuknutí aféry zklamala. Mimo jiné Kejval a Valachová, kterou skandál také připravil o místo. 

„Sebrali mě za to, že jsem loboval za fotbal na úkor ostatních sportů. Kdyby mě někde chytili s taškou a řekli: To jsou úplatky...“ uvedl Pelta.

Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou.
Ostřílený majitel Příbrami Jaroslav Starka.

Spolu s ním byla obviněna také náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová. 

„Zklamala mě ministryně školství Valachová, jak se zachovala k náměstkyni, to je neuvěřitelné. Velké selhání vidím také u Kejvala, který měl jedinou starost, abych odstoupil z olympijského výboru, a hned dal rozhovor, že na lidi, jako je Berbr a Pelta, nemá páky,“ dodal.

Peltovi se také nelíbilo, že moravská komora zablokovala změnu stanov FAČR pro snazší volbu předsedy. Změnu po asociaci požaduje také FIFA a UEFA, jejichž zástupci na valné hromadě vystoupili a pohrozili sankcemi. 

„Morava je nemocná z toho, že je na ně poslal Berbr. Jsme jediná země s komorami a řešíme tady nesmysly,“ prohlásil.

12.prosince 2017 v 14:08, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 15:02

Miroslav Pelta poprvé vystoupil po květnové kauze! Berbr ho vyzval, aby povyprávěl o svém životním příběhu #vhfacr https://t.co/TMUot7VGyY

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat