Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze přímo svazům. I školství obejde ČSTV

Sport

  13:00
PRAHA - Český svaz tělesné výchovy ztratil další část vlivu nad českým sportem. Po ministerstvu financí nebude skrze největší střešní organizaci rozdělovat dotace ani ministerstvo školství. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.

Jan Kocourek. foto: Václav Mudra

Co to konkrétně znamená? Skrze jeden účet už nebude proudit více než 900 milionů jako v minulém roce. Přesto by sport o peníze přijít neměl. "Dotace na reprezentaci a talentovanou mládež zůstává beze změny. Jinak se bude rozdělovat program investic a údržby a provozu," vysvětlil LN náměstek ministra školství Jan Kocourek, který má sport na starosti. V těchto kapitolách bylo rozdělováno souhrnně přes 800 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ

V minulosti ale o části příjemců rozhodoval ČSTV, teď to bude výhradně na ministerstvu a jeho expertní skupině. "Součástí žádostí, které budou předkládat svazy, bude i konečný příjemce. Chceme transparentnější systém," dodává Kocourek, podle kterého je stále prioritou ministerstva, aby v příštím roce dotace do sportu neklesly pod 1,9 miliardy korun.

Šéf ČSTV Pavel Kořan už se nechal slyšel, že změny vyvolají ve sportu jen chaos. "Je to v šibeničním termínu. Změnu vyhlásilo v polovině prázdnin a 30. září je poslední termín pro podání žádostí. Navíc je to jinak nastavené," namítá.

Těžko ale uspěje. Ministři Josef Dobeš a Miroslav Kalousek už dříve řekli, že pro ně není po problémech Sazky vedení ČSTV partnerem, a proto je nechtějí jako prostředníka rozdělování peněz. Kalousek začal jednat už v lednu, kdy narychlo přerozdělil 270 milionů korun.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat