11. srpna 2011 13:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Peníze přímo svazům. I školství obejde ČSTV

Jan Kocourek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kocourek. | foto: Václav Mudra

PRAHA Český svaz tělesné výchovy ztratil další část vlivu nad českým sportem. Po ministerstvu financí nebude skrze největší střešní organizaci rozdělovat dotace ani ministerstvo školství. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.

Co to konkrétně znamená? Skrze jeden účet už nebude proudit více než 900 milionů jako v minulém roce. Přesto by sport o peníze přijít neměl. "Dotace na reprezentaci a talentovanou mládež zůstává beze změny. Jinak se bude rozdělovat program investic a údržby a provozu," vysvětlil LN náměstek ministra školství Jan Kocourek, který má sport na starosti. V těchto kapitolách bylo rozdělováno souhrnně přes 800 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ

V minulosti ale o části příjemců rozhodoval ČSTV, teď to bude výhradně na ministerstvu a jeho expertní skupině. "Součástí žádostí, které budou předkládat svazy, bude i konečný příjemce. Chceme transparentnější systém," dodává Kocourek, podle kterého je stále prioritou ministerstva, aby v příštím roce dotace do sportu neklesly pod 1,9 miliardy korun.

Šéf ČSTV Pavel Kořan už se nechal slyšel, že změny vyvolají ve sportu jen chaos. "Je to v šibeničním termínu. Změnu vyhlásilo v polovině prázdnin a 30. září je poslední termín pro podání žádostí. Navíc je to jinak nastavené," namítá.

Těžko ale uspěje. Ministři Josef Dobeš a Miroslav Kalousek už dříve řekli, že pro ně není po problémech Sazky vedení ČSTV partnerem, a proto je nechtějí jako prostředníka rozdělování peněz. Kalousek začal jednat už v lednu, kdy narychlo přerozdělil 270 milionů korun.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!