Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze přímo svazům. I školství obejde ČSTV

Sport

  13:00
PRAHA - Český svaz tělesné výchovy ztratil další část vlivu nad českým sportem. Po ministerstvu financí nebude skrze největší střešní organizaci rozdělovat dotace ani ministerstvo školství. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.

Jan Kocourek. foto: Václav Mudra

Co to konkrétně znamená? Skrze jeden účet už nebude proudit více než 900 milionů jako v minulém roce. Přesto by sport o peníze přijít neměl. "Dotace na reprezentaci a talentovanou mládež zůstává beze změny. Jinak se bude rozdělovat program investic a údržby a provozu," vysvětlil LN náměstek ministra školství Jan Kocourek, který má sport na starosti. V těchto kapitolách bylo rozdělováno souhrnně přes 800 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ

V minulosti ale o části příjemců rozhodoval ČSTV, teď to bude výhradně na ministerstvu a jeho expertní skupině. "Součástí žádostí, které budou předkládat svazy, bude i konečný příjemce. Chceme transparentnější systém," dodává Kocourek, podle kterého je stále prioritou ministerstva, aby v příštím roce dotace do sportu neklesly pod 1,9 miliardy korun.

Šéf ČSTV Pavel Kořan už se nechal slyšel, že změny vyvolají ve sportu jen chaos. "Je to v šibeničním termínu. Změnu vyhlásilo v polovině prázdnin a 30. září je poslední termín pro podání žádostí. Navíc je to jinak nastavené," namítá.

Těžko ale uspěje. Ministři Josef Dobeš a Miroslav Kalousek už dříve řekli, že pro ně není po problémech Sazky vedení ČSTV partnerem, a proto je nechtějí jako prostředníka rozdělování peněz. Kalousek začal jednat už v lednu, kdy narychlo přerozdělil 270 milionů korun.

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat