Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pešek dojel v Itálii třetí

Sport

  12:53
MUGELLO - Český závodník Lukáš Pešek dosáhl dalšího skvělého úspěchu. Ve Velké ceně Itálie dojel na třetím místě a podruhé v kariéře dosáhl v mistrovství světa na stupně vítězů.

Český závodník Lukáš Pešek (na červeném motocyklu) při závodě ve Velké ceně Turecka. foto: ČTK

Dvacetiletý český závodník na stroji Derbi dnes v Mugellu v kategorii do 125 cm nestačil v dramatickém dojezdu pouze na dvojici jezdců s apriliemi Mattiu Pasiniho a Alvara Bautistu.

Pešek absolvoval téměř celý průběh dvacetikolového závodu ve vedoucí trojici na třetím místě, ještě do poslední zatáčky před extrémně dlouhou cílovou rovinkou vjížděl jako první. Oproti jezdcům týmu Master MVA Aspar však byl "dlouhý", a i když s nimi neztratil kontakt, v těsném dojezdu se už před ně nedostal. Domácí Pasini nakonec lídra šampionátu Bautistu
porazil o pouhou tisícinu sekundy.

"Byl to hezký závod, i když jsem teď trochu zklamaný," přiznal Pešek na tiskové konferenci. "Asi jsem moc přemýšlel o té poslední zatáčce, až jsem to všechno prohrál. Ale jsem rád, že jsem zpátky," dodal český jezdec, jenž pátý závod seriálu před čtrnácti dny v Le Mans po pádu nedokončil.

Pešek také pogratuloval vítězi Pasinimu, s nímž po závodě k pobavení fanoušků na oslavu túrovali své motocykly a vytvářili pneumatikami oblaka dýmu. "Jsem rád za něj, vyhrát doma musí být skvělý pocit," dodal český jezdec, jenž svou šanci triumfovat před vlastními fanoušky dostane 20. srpna na Masarykově okruhu u Brna.

Pešek si díky dnešnímu výsledku udržel v průběžném hodnocení MS šestou příčku 64 bodů za Bautistou. Český jezdec týmu Derbi Racing se poprvé dostal na stupně vítězů už v prvním závodě sezony v Jerezu, kde byl druhý. Třetí pozicí korunoval Pešek úspěšný víkend, v němž poprvé dosáhl v kvalifikaci na pole position. Starty se sice českému jezdci v této sezoně
příliš nedaří a propadl se zhruba na sedmou příčku, tři kola nato se už ale dotáhl na vedoucí dvojici a společně ujížděli zbytku pole.

Ačkoli se Pešek většinou držel na třetí pozici, v posledních okruzích začal zkoušet útoky a do závěrečného kola vjížděl jako první. Pořadí se pak ještě několikrát změnilo a český závodník nakonec dojel se ztrátou pěti setin. Druhý český jezdec v nejslabší kategorii do 125 ccm Karel Abraham upadl v pátém kole a z 23. příčky musel ze závodu odstoupit.

Do 125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 40:00,412, 2. Bautista (Šp./Aprilia) -0,001, 3. Pešek (ČR/Derbi) -0,052, 4. Gadea -1,203, 5. Faubel (oba Šp./Aprilia) -1,234, 6. Kallio (Fin./KTM) -1,378, 7. Simón (Šp./KTM ) -2,303, 8. Talmacsi (Maď./Honda) -13,320, 9. Lüthi  (Švýc./Honda) -13,337, 10. Corsi (It./Gilera) -13,376.
Průběžné pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Bautista 119, 2. Kallio 88, 3. Pasini 74, 4. Faubel 67, 5. Gadea 67, 6. Pešek 55. 
Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...