Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pešek: S Čechy v týmu nemám dobré zkušenosti

Lukáš Pešek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Pešek | foto: ČTK

TREVISO (od našeho zpravodaje) Příprava Lukáše Peška na novou sezonu v MotoGP je už v plném proudu. První momenty si v italské stáji užívá.

Než šéfové italského motocyklového týmu IodaRacing spustili v Trevisu téměř dvě hodiny trvající prezentaci, on si v hlavě opakoval italskou frázi o tom, jak je rád, že je právě v tomto týmu. Nakonec se ale Lukáš Pešek sálu plnému novinářů a sponzorů představil v angličtině.

"Hned při vstupu na pódium jsem šeptal moderátorovi, že pojedeme v angličtině. Nechtěl jsem plácnout něco, co by nemuselo být pochopeno," řekl Pešek.

Přesto seanci, která probíhala v italštině, bez problémů rozuměl a hodlá se v této řeči bavit i s mechaniky během závodů. "Co potřebuju říct, to povím. A pro spolupráci je to rychlejší."

Máte na sobě týmové tričko, před sebou odhalenou motorku, takže už si říkáte: Je to tady?
Přesně tak! Tohle jsou ty nejkrásnější momenty. Vždyť je tady milion lidí, spousta novinářů, k tomu majitel týmu i hlavní sponzor. To je to, co člověku dělá dobře. Na druhou stranu začínám pociťovat tlak, že to musí být na úrovni a nesmím udělat ostudu.

Bojíte se? Přece jen váš tým nepatří mezi špičku MotoGP.
Bude to náročné, ale stáj udělala oproti loňsku spoustu velkých kroků, což je jen důkaz, že se chtějí posouvat vpřed. Já to beru tak, že je to můj splněný sen. Snil jsem o MotoGP a najednou je to skutečnost, za což jsem hrozně rád. Tak snad nám to půjde.

Mnohým to připadá neuvěřitelné. Dva roky jste nemohl najít v MS angažmá, a najednou jste v královské třídě. Jste silnější?
Ano, posílilo mě to. A hodně. Když jednou padáte dolů, tak se z toho poučíte. Najednou to berete jinak a jinak se chováte v určitých situacích.

Když vám zase najednou volají "staří" kamarádi, že?
Objevují se. Jenže za ty dva roky se to tak zúžilo, že těch opravdových už je fakt málo. A ti, kterým to nezvedám, snad pochopili proč.

Za šanci v MotoGP vděčíte současnému šéfovi týmu Giampierovi Sacchimu, který vás dřív vedl ve stopětadvacítkách. Jaké to je, pracovat s mužem, který "objevil" třeba Valentina Rossiho či Maxe Biaggiho?
Je to člověk s historií, za kterého mluví výsledky. Když vám něco řekne, tak mu to prostě věříte. Já s ním mám jen a jen dobré zkušenosti. To, co mi řekl, vždycky platilo. Nikdy na mě neudělal žádný podraz. Naopak se mi vždy snažil pomoct.

Co vám řekl teď?
Řekl mi, že je to velká šance, asi i životní. A že je rád, že do toho jdeme. Asi taky má rád dobrodružství.

Je to vaše životní šance?
Bezpochyby. Jako byla životní šance jít do Derbi, kde ve třídě do 125 ccm přišly výsledky, tak tohle je finálový krok, dál už se jít nedá. Pokud tady neuspěju a jednou z toho vypadnu, už se těžko budu vracet.

Zároveň opakujete, že nerad pracujete v týmu s Čechy. Proč?
Nevím, co bych k tomu řekl. Prostě se mi dobře dělá s Italy. A taky s kým jiným, když pochází z kolébky motosportu? U nás tím lidi moc nežijí, moc se v tom nevyznají. Většinou, když jsem pracoval s Čechy, tak jsem s tím měl špatné zkušenosti. Kolem všeho bylo hodně řečí.

Teď jsou před vámi první testy v Malajsii. Jaké si dáváte cíle?
Najet co nejvíc kilometrů a najít si nastavení a jízdní styl. Vím, že se mohu vracet klidně i s posledním místem. Počítám s tím, takže budu brát za úspěch, čím víc lidí bude pode mnou.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...