5. listopadu 2015 14:28, aktualizováno  16:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Předkrm‘ velké zprávy o dopingu v Rusku: pět atletů má zákaz činnosti

Doping (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doping (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

MOSKVA Dalších pět ruských atletů v čele s vytrvalkyní Marijí Konovalovovou a kladivářkou Marijí Bespalovovou bylo ve čtvrtek potrestáno za doping. Bespalovová dostala od ruské federace čtyřletý zákaz činnosti, Konovalovová poloviční. Trest přišel jen pár dnů před očekávaným zveřejněním zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA o vyšetřování systematického dopingu v ruské atletice.

Konovalovová, účastnice olympijských her 2008 v Pekingu a druhá z Chicagského maratonu o dva roky později, byla potrestána kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Jedenáctá v soutěži kladivářek na OH 2012 v Londýně Bespalovová měla pozitivní test na anabolické steroidy. Čtyřletý zákaz startu obdrželi i běžci Vlas Bredichin a Jaroslav Cholopov, chodec Jevgenij Nuštajev nesmí závodit šest měsíců.

Ruská atletika se topí v dopingových skandálech, za poslední rok byly potrestány desítky reprezentantů v čele s olympijskými vítězi běžkyní Julijí Zaripovovou a chodci Olgou Kaniskinovou, Valerijem Borčinem a Sergejem Kirďapkinem. Aféru odstartovala loni v prosinci reportáž německé televize ARD, která poukázala i na zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Francouzské úřady ve středu zahájily vyšetřování bývalého šéfa Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Laminea Diacka v souvislosti s korupcí a praním špinavých peněz. Podle zpráv francouzských médií vyšetřovatelé zjišťují, zda Senegalec nepřijal peníze právě od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů. Jedná se o nejméně 200 000 eur, takřka 5,5 milionu korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!