Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pětibojaře Svobodu stále trápí zranění. Ale jsem optimista, tvrdí

Pětibojař David Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětibojař David Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Bude ještě někdy závodit? A vyhrávat? A kdy ta chvíle nastane? Už je to čtrnáct měsíců, kdy moderní pětibojař David Svoboda naposledy závodil. Přesně tak dlouho trápí olympijského vítěze z Londýna vleklé problémy s nohou. "V posledních měsících jsem ale zaznamenal zlepšení," neztrácí devětadvacetiletý šampion naději a víru.

Po svém olympijském triumfu absolvoval v roce 2013 dva závody a 1. června ještě finále Světového poháru v Nižném Novgorodu. Poté jej začal omezovat chronický problém s levou nohou.

"Loni v létě už to překročilo snesitelnou míru a tyhle trable mě provázejí pořád. Je to problém s hlubokými svaly bérce levé nohy. V posledních měsících jsem ale zaznamenal značný posun kupředu a vypadá to docela dobře. V budoucnu bych se těch potíží měl zbavit úplně, jsem v dlouhodobém horizontu optimista," říká.

S přesnou diagnózou si lékaři dlouho nevěděli rady, také proto jej uprostřed zimy přepadly černé myšlenky. "Poprvé v životě mě napadlo, že se sportem skončím, ale jen na chvilku. Mám ambice spojené s olympiádou," pokyvuje hlavou.

Olympijské hry začnou na stadionu Maracaná 5. srpna a kvalifikační boje moderních pětibojařů se rozjedou v příštím roce. "Kvalifikace se ale dá v pohodě splnit i v roce 2016. Ostatně - na olympiádu v Londýně jsem se taky kvalifikoval až na poslední chvíli, jistotu jsem měl dva měsíce před hrami a pak jsem vyhrál. V tomto směru mám docela čas," přemítá.

Kvůli zranění stále nemůže běhat naplno. Omezenou přípravu má i v šermu, zatímco parkur, plavání a střelbu trénuje normálně a fyzicky se cítí dobře. A povzbudilo jej nedávné téměř měsíční soustředění v americkém Coloradu.¨

Motivace navíc: závodit v Riu s bratrem
"Mohl jsem se tam porovnat se závodníky světové špičky. Obýval jsem se, jestli mi kvůli mojí pauze neutekli, ale ze společných tréninků jsem měl pohodlný pocit, že s nimi můžu závodit a že na ně pořád mám. Přestože nejsem úplně v pořádku, tak si na ně věřím," těší jej.

Motivací navíc je pro Svobodu možnost startovat v Rio de Janeiru společně s bratrem - dvojčetem Tomášem, který se snaží probojovat se na olympiádu v triatlonu. "Hodně mu pomáhám, je součástí mého týmu. Je to vlastně největší motivace. Zlato už mám, rád bych se pokusil o co nejlepší výsledek znovu a představa, že bychom tam závodili spolu, mi dodává sílu."

Udržuje se v kondici a teoreticky je možné, že by startoval na zářijovém mistrovství světa ve Varšavě. "Je ale otázka, jestli mi to zdravotní stav dovolí, jestli budu platný týmu a jestli to bude mít smysl,“ vyjadřuje pochybnosti.

Definitivně by se tak nejspíš vrátil k závodění v příštím roce. "Naplánovat se to dá jen těžko, ale věřím, že v příští sezoně už budu zpátky."

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...