13. července 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pětibojaři řeší laserové terče. Nejsou bezchybné

Pětibojař David Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětibojař David Svoboda. | foto: ČTK

PRAHA Technologie selhala. Moderní pětiboj po finálovém podniku Světového poháru v Londýně řeší, co s laserovými terči. Myslel, že někoho uškrtí. Možná Němce Klause Kremera, který přinesl technologii laserových terčů, jež zklamala. "Zuřil jsem, teď jsem rád, že to nikdo neodnesl," líčí David Svoboda, úřadující mistr Evropy a sběratel dalších medailí.

"A Kremer byl u toho. Když mi říkal, že to vlastně byla moje chyba, zuřil jsem ještě víc," vybavuje si 26letý závodník, který se o víkendu v Londýně propadl na 17. příčku. Terč při druhé z jeho tří položek přestal reagovat a český šampion tak ztratil dvacet vteřin.

"A rozhodčí nevěděli, co s tím. Na startu závěrečného běhu, který se už třetím rokem kombinuje se střelbou, jsem přitom byl devátý se ztrátou 37 vteřin. Dohnal jsem už větší ztráty, věřil jsem si nejmíň na páté místo, což by mi přineslo potřebné body do světového žebříčku. Holt je musím nahrabat jinde," přemítá úspěšný pětibojař.

V závodě, jehož vítěz si zajistil účast na OH v Londýně, nebyl jediný, koho nefunkční terč naštval. "Mně se to ale stalo poprvé, předtím jsem asi měl kliku," dodává a připomíná předchozí čtyři podniky SP, z nichž ten v Maďarsku ovládl. Po něm se stal na osm dní jedničkou světového žebříčku. "Ale pak se mi po roce škrtl loňský titul mistra světa armád, teď jsem šestý."

Laserové zbraně a terče se začaly používat od ledna a firma Němce Kremera má jako jediná homologaci pro závody. Jak ven ze vzniklé patálie? "Se závodníky jsme se shodli, že terče, do nichž v Londýně pralo slunce, fungují mnohem líp, když se zastíní," přibližuje Svoboda.

"Když se terče zastíní, riziko je menší," souhlasí kouč reprezentace Jakub Kučera. "Příčin chyb by ale mohlo být víc. Laserová technika se prosadila přes odpor závodníků a trenérů už pro olympijskou kvalifikaci, zbylo málo času na testování," říká. Problém prý je ale jinde. "Světová federace pětiboje vybrala jediného výrobce, tím se zpomalil vývoj. Mělo se to otevřít pro víc firem, takhle z toho koukají různé zájmy," míní Kučera.

Úspěšného výrobce laserových terčů zná česká strana. "Nechci dělat reklamu, ale česká firma APEOM je dál než Kremer. Při nedávném Kremlin Cupu v Moskvě použili její terče a nedošlo k jediné chybě," upozorňuje Libor Capalini, bývalý reprezentant a majitel bronzu z OH v Aténách 2004.

"V září bude v Moskvě mistrovství světa a Rusové, jejichž borci už na chyby taky doplatili, zase chtějí terče od téhle firmy. Uvidíme, co na to řekne mezinárodní federace," vyčkává trenér Kučera. "Důležité je, aby terče chybami neovlivnily olympijskou kvalifikaci," má jasno David Svoboda.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.