30. srpna 2010 12:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Petr Korda: Grandslamový New York býval vždy nejtěžší

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dlouholetým koučem Štěpánka byl legendární tenista Petr Korda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouholetým koučem Štěpánka byl legendární tenista Petr Korda | foto: Jan ZátorskýLidové noviny

NEW YORK / PRAHA Kdysi býval světovou dvojkou, když v Melbourne vyhrál Australian Open. Jenže tomu je už 12 let... Od té doby nikdo z českých tenistů na Petra Kordu (42) nenavázal, ale v New Yorku se dává naděje Tomáši Berdychovi, o němž dnes Korda tvrdí: „Je to můj soupeř.“

Jaké vůbec máte vzpomínky na US Open vy osobně?
Nevím, co říct... Snad jen to, že pro mě býval tím nejtěžším grandslamem. Moc se mi tam nedařilo.

Co to znamená: nedařilo?
Prvních pět let jsem totiž vypadával už na začátku. A pak, když jsem jednou v třetím kole vyřadil Samprase, další zápas jsem musel skrečovat. Ale pokud myslím, že bylo US Open nejnáročnější, mám taky na mysli dopravu. V New Yorku nikam nemůžete pěšky. Než se dostanete na určité místo, chvíli to trvá.

V čem je tento turnaj ještě specifický?
Má největší kurt. A taky jiné fanoušky... Všude jinde jsou jen tenisoví, tady je takový mix tenisových a baseballových. Ale vždy to bylo moc fajn. Dostanete se s fanoušky více do kontaktu, protože zde mají volný pohyb. Volnější než jinde.

A co betonový povrch? Jací hráči na něm mají šanci vyhrát?
Na betonu to může být kdokoliv. Ti, kteří hrají zezadu i zepředu. Ale taky záleží, jak je ten beton natřený – jestli jsou na něm míčky rychlejší nebo pomalejší.

Trénujete tam s Radkem Štěpánkem, tak jste měl určitě možnost si na něm zahrát, ne?
Měl. Tenhle je rychlejší, balony tu docela sjíždí. A jsou rychlejší po odskoku, takže nevím, jak si s tím poradí třeba takový Nadal. Upřímně – na něj osobně jsem tedy docela dost zvědavý.

Pasujete ho tedy znovu do role favorita?
Ano, jeho a Federera. A pakliže mám mít ještě svého černého koně, tak je to Brit Murray.

A co Tomáš Berdych, nasazená sedmička? Co na něj říkáte?
Já se jím moc nezabývám, vzhledem k tomu, že tu jsem s Radkem, tak je Berdych spíš můj soupeř.

Přesto: myslíte, že by se mohl v žebříčku dostat ještě výš?
Záleží, jestli bude opět schopen přidat něco do své hry. Teď se mu to dařilo. Jenže příští rok bude muset své úspěchy obhajovat.

Využívá podle vás Berdych naplno své velké výšky?
Nevím, to by musel hrát stylem servis–síť, a to on nehraje.

A jakou zkušenost máte s vysokými hráči vy?
Vždyť já sám mám metr jednadevadesát... Ale měl jsem je rád, hrálo se mi proti nim dobře. Dlouháni měli horší pohyb, což zrovna není Berdychův případ, takže jsem hrál rychleji a do protipohybu.

Mimochodem, co říkáte losu? Berdych se Štěpánkem se mohou střetnout v třetím kole.
Jenže já se tímhle vůbec nezabývám. Zajímá mě pouze první kolo. Aby postoupil Radek dál.

V jakém je nyní rozpoložení?
To si můžete domyslet i sám: zatím nic moc, ale pořád se zlepšuje. Když nemohl hrát, koukal na tenis jen v televizi, když se vrátil, užíraly ho prohry. Teď konečně něco vyhrál. Potřebuje zase sebevědomí.

Najdete na Lidovky.cz