4. července 2015 20:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zdrcená Kvitová: Není to moje vysněná sezona. Musím se dostat zpátky

Petra Kvitová se natahuje po returnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová se natahuje po returnu. | foto: ČTK/AP

LONDÝN (Od našeho zpravodaje) Po prvních dvou kolech Wimbledonu ji leckdo tipoval na celkovou šampionku. Jenže Petra Kvitová už v tom třetím vypadla, což se jí na Wimbledonu nestalo od roku 2010. „Nejsem robot. Mám to tady ráda, mrzí mě, že tady nemůžu déle zůstat. Musím se nějak dostat zpátky,“ prohlásila po prohře s Jelenou Jankovičovou.

Její soupeřka se smála s nevěřícným výrazem. Nešlo jí do hlavy, co dokázala.

Zato Petra Kvitová věděla: Tahle prohra mě bude bolet ještě dlouho.

Wimbledon měla skvěle rozehraný. Třetí kolo pro ni vypadalo velmi nadějně. Z cesty jí navíc padaly potenciální těžké soupeřky v dalších kolech.

Jenže znovu na grandslamu selhala nečekaně brzo. Ve třetím kole vypadla v Austrálii, na Roland Garros došla do osmifinále, tentokrát skončila znovu už o kolo dříve. „Teď mi náladu nic nespraví. Bude to chtít nějaký čas,“ řekla.

Set a půl se zdálo, že máte zápas pod kontrolou. Co se stalo poté?
Těžko říct. Kdybych to věděla, tak vám to řeknu. Ale nejsem si tím úplně jistá. Ve druhém setu jsem měla navrch. Ale pak jsem ucítila, že se Jelena dostává zpátky, začíná hrát agresivněji. A já najednou neměla odpověď. Podání mi vůbec nepomohlo. S každým úderem jsem se prala.

Co to způsobilo? Nervy?
Byla jsem nervózní, to určitě. Ale nebyl tady zápas, kdy bych nervózní nebyla. Těžko říct, jestli za to mohlo tohle. Ale myslím si, že ve druhém setu, kdy jsem vedla, měla jsem brejk a ona do toho začala jít, tak jsem začala cítit tlak z její strany a úplně jsem se s tím nevypořádala.

V důležité situaci za stavu 4:4 ve třetím setu jste si vzala Jestřábí oko a přerušila dobře rozehranou výměnu. Bod jste pak kvůli tomu ztratila. Bude vás tenhle míček strašit dlouho?
Vzala jsem si Jestřábí oko, protože jsem si vážně myslela, že to byl aut. Bohužel přišlo nepříjemné překvapení. Ale pořád jsem měla šanci. Bylo to 30-30, měla jsem příležitost na brejk. Jenže ona dobře zaservírovala a mně to nevyšlo. Rozhodlo pár míčů.

Mohlo vám ublížit, že jste po dvou jednoduchých zápasech nebyla připravená na kvalitní výkon, k němuž se Jankovičová rozehrála?
Ne, to si nemyslím. Byla jsem připravená. Od začátku zápasu jsem cítila, že to jde dobře. Ale najednou jsem začala dělat chyby, zato Jelena si chodila pro body a začala hrát agresivněji. Navíc má skvělý servis, takže bylo těžké ho returnovat a brejknout ji. Čekala jsem na šanci, ale bohužel nepřišla.

Po druhém setu jste kurt na několik minut opustila. Jak jste se zkoušela namotivovat?
Zkoušela jsem se trochu uklidnit. Převlékla jsem se. Zkoušela jsem přemýšlet pozitivně. Třetí set byl nevyzpytatelný. Byla to velká bitva, ale Jelena ukázala, že je velká hráčka.

Cítila jste ve třetím setu únavu, nebo co se dělo?
Necítila jsem se na sto procent. Trochu hůře jsem se hýbala. Chybělo mi k úderům několik centimetrů. Načasování úderů nebylo nejlepší.

Na Wimbledonu se vám dlouhodobě daří. Je prohra ve 3. kole velký šok?
Podle statistik to je určitě nejhorší rok, to je jasné. Ale myslím si, že ty 3. kola, která jsem tu hrála třeba s Venus (Williamsovou) nebo s Makarovovu, tak jsem mohla prohrát. Taky jsem dotahovala a zvítězila, teď to bylo naopak. Určitě bych tady ještě ráda zůstala a vítězila.

Pošesté od roku 2013 vám na grandslamu třetí kolo nevyšlo. Cítíte, že jsou kritická?
Je to nějaké divné. Třetí kola pro mě byla taková klíčová v turnaji. V Paříži jsem třetí kolo zvládla po dlouhé době a tady jsem určitě očekávala víc, že třetí kolo přejdu.

Zklamaná Petra Kvitová na tiskové konferenci po utkání 3. kola Wimbledonu.

Zklamaná Petra Kvitová na tiskové konferenci po utkání 3. kola Wimbledonu.

Může to být tím, že ve 3. kole se turnaj trochu láme?
Ve 3. kole na grandslamech najdete výborné hráčky a jsou to už kvalitní zápasy. Hodně se to tam láme a mně se to dneska zlomilo na druhou stranu.

Je pro vás útěchou aspoň to, že jste hrála na turnaji dobře?
To je složitá otázka. Možná je to takhle těžší, tím spíš, že to bylo na turnaji, který pro mě tolik znamená. Není jednoduché ho opustit po prvním týdnu. Pár dnů mi to zabere, možná pár týdnů. Ale tak to prostě je. Jsem jen člověk, nejsem robot. Přála bych si lepší výsledek, to je jasné. Musím se nějak dostat zpátky.

Cítíte na grandslamech větší tlak než na menších turnajích?
Určitě se cítím víc nervózní. Tím, že mám takové číslo před jménem, které mám, tak to není úplně nejjednodušší. A s tím, co všechno se ode mne očekává s dvěma grandslamy... Ale už je to nějaký ten pátek, tak už bych si na to mohla dávno zvyknout. Myslím si, že to zvyk je, už se s nervy pasuju lépe než předtím, ale pořád to ještě není někdy na kurtu vidět.

Daří se vám postupem času snášet porážky lépe?
Protože tahle prohra je těžší než ostatní, tak mi zabere víc času. Porážky nejsou snadné, ale je to součást našeho života. Každý týden někdo prohraje a jen jedna zvítězí, to je na sportu trošku kruté. Ale další týden je nová příležitost zahrát dobře a porvat se o úspěch.

Je to odraz celé sezony, v níž jdou výsledky nahoru dolů?
Od začátku sezony je to těžké. Nebyla jsem úplně ve své kůži od začátku roku, potom to vyvrcholilo tím, že jsem si vzala ten oddychový čas. Vrátila jsem se v euforii na Fed Cupu, pak v Madridu to taky byla ještě taková euforie, že jsem zpátky. Navíc jsou tam podmínky, jaké jsou. Od té doby je to takové nijaké, nemastné, neslané. Není to ta vysněná sezona, kterou bych si přála.

Petra Kvitová se raduje ze zvládnuté výměny.
Radost Petry Kvitové po zisku první sady.

Nyní vás čeká americká série turnajů, což není vaše oblíbená část sezony. Co od ní čekáte letos?
Měla bych být pozitivní a smýšlet o ní lépe. Myslím, že i na tvrdých površích dokážu hrát dobře. Potřebuju jen trochu potrénovat, nahrát pár zápasů, abych se na US Open cítila dobře.

Co budete dělat, abyste na tuto prohru zapomněla?
Pojedu domů za rodinou a přáteli. Ale stejně to ve mně pořád bude nějakou dobu hlodat. Teď to asi nic nespraví, bude to chtít nějaký čas. 

Ondřej Novotný

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.