2. července 2015 19:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skvělý začátek! Kvitová na Wimbledonu září, cítí ale nejistotu

Petra Kvitová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová | foto: Reuters

LONDÝN (Od našeho zpravodaje) Suverénní marš obhájkyně pokračuje. Ani ve druhém zápase na letošním Wimbledonu se tenistka Petra Kvitová na kurtu nezdržela hodinu. Japonku Kurumi Naraovou porazila 6:2, 6:0 a na tiskové konferenci dostala otázku, co dělá s ušetřeným časem. „Třeba se bavím s novináři?“ opáčila dobře naladěná vítězka.

A pak vážněji dodala: „Snažím se trochu relaxovat. Pokouším se neztrácet čas něčím, co by mi bralo energii. Ležím v posteli, čtu si a tak podobně.“

Jste až překvapená, jak dobře to zatím jde?
Překvapená? Spíš velmi potěšená. Myslím si, že to zvládám lépe než před třemi lety, kdy jsem obhajovala titul poprvé. Jsem nervózní před každým zápasem, který tu hraju, hlavně před prvním kolem. Pokouším se si užívat každý zápas, který hraju. Tráva mé hře hodně sedí, hraju tu opravdu ráda.

Na tomto turnaji se vám dlouhodobě daří. Jak těžké je soustředit se jen na další zápas?
Tak to prostě je. Nemůžu myslet moc dopředu. Je důležité se soustředit jen na další zápas. Nerada zkoumám dopředu los.

V čem se projevuje, že jste letos víc v pohodě než v roce 2012?
Všechny zkušenosti, které mám, tak mi pomáhají. Vím, co čekat, jak to bude, nebude. Už jsem to zažila, mám dva Wimbledony, ale každý grandslam se snažím hrát co nejlíp. Zatím mi to prostě jde.

Netrápí vás žádná úzkost v žaludku, je ten pocit už příjemnější?
Dneska to moc příjemnější nebylo. První kolo bylo příjemnější, po tom, co jsem vstoupila na kurt, tak jsem cítila jistotu. Dneska tolik ne, ale výkon byl docela dobrý. Asi to nebude o tom pocitu vždycky.

Pomohl vám v 1. kole i centrkurt, na kterém se cítíte dobře?
Je to možné. Taky to byl první zápas od loňského velkého finále, tak se mi to asi trošku vrátilo.

Vybavíte si z minulosti ideálnější rozjezd do turnaje?
No to asi úplně ně. Loni jsem hrála s Andreou (Hlaváčkovou) hodně nervózní první kolo, druhé kolo bylo taky docela dobré, ale potom mě potkala Venus (Williamsová). To mě trošku zabrzdilo, ale nestěžuju si, protože to dopadlo, jak to dopadlo. Dlouho to nebylo takhle dobré.

Dnes jste si zahrála trochu víc výměn než v 1. kole, může to být před dalším utkáním s Jelenou Jankovičovou výhoda?
Myslím, že ano. Každý zápas, který bude přicházet, bude těžší a těžší. V prvním kole skoro žádné výměny nebyly, teď byly. To je dobré, že si to zkusím a bude to pasovat. Jelena pořád kvality má, jinak by pořád nebyla kolem nás a nehrála dobrý tenis. Na trávě bude její bekhend psát. I dneska měla soupeřka bekhend trošku lepší, podobně by se to mohlo odehrát.

Petra Kvitová
Petra Kvitová

Minule jste ztratila při servisu jediný bod, tentokrát také jen šest. Cítíte se při podání hodně komfortně?
Je lepší, když to mám, než když to nemám. Určitě pomáhá, můžu se o něj opřít a do returnujících gamů můžu jít uvolněnější, protože mě servis může podržet. Dneska mi šla zatáčka zleva, to je nejdůležitější, co tady používám, když potřebuju bod. Ale i variabilita servisu pomáhá, hráčky dopředu nevědí, kam to padá.

Musíte proto s zatáčkou šetřit, aby ji hráčky dopředu nepřečetly?
Holky to čtou, ale stejně když to přečtou, tak to tak dobře nezahrajou. Během zápasu musím vychytat, abych to tam nehrála pořád, ale zatím to funguje. Myslím, že to namixování mám už trošku v krvi a vím, jak se s tím poprat.

Už z vás trochu spadla nervozita, když jste zvládla start?
Teď už jo, ale uvidíme, co bude v sobotu a jak se budu cítit. Těším se, to přebíjí ty pocity z nervozity. Jelenu mám ráda i jako holku. Ona je výbušná jako Srbka, na tom kurtu i nadává, to bude asi zajímavé.

Ondřej Novotný