Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvitová: Nejsem úplně normální, ale vyhoření potká každou. Já to přiznala

B. J. King Cup

  19:10
PROSTĚJOV - Měla být nastartovaná do nové sezony, jenže místo toho se tenistka Petra Kvitová v lednu a únoru cítila totálně vyčerpaná. Psychicky i fyzicky. Svůj stav popsala jako prázdnotu, kvůli níž si na radu svých nejbližších vzala měsíční dovolenou. Zdá se, že manévr zabral. Tvrdí, že chuť do tenisu se jí vrátila.

Kvitová přešla na Australian Open přes první kolo. foto: ČTK/AP

„Teď záklek z bekhendu po mém čopu, pojď!“ velel trenér David Kotyza. Podsekával míče, jež Kvitová v podřepu vracela do rohů kurtu, vyznačených malými kužely. Světová čtyřka v prostějovské hale znovu brousí formu po čtyřtýdenní pauze, kterou si dopřála, aby dočerpala energii před další částí sezony.

Po únorových turnajích v Dubaji a Dauhá se odhlásila z amerických betonových megapodniků v Indian Wells a Miami. Na žebříčku přesto zůstala v Top 5, nyní je čtvrtá. Nejprve by se měla představit v semifinále Fed Cupu proti Francii (18. a 19. dubna v Ostravě).

Že by se v týmové soutěži nějak víc stresovala, si nepřipouští. „Párkrát už jsem byla v podobné situaci. Mám dost zkušeností,“ řekla na úterní tiskovce. „Těším se na ty zápasy a to je momentálně nejdůležitější. Věřím, že budu schopná předvést nejlepší výkon.“

Začátkem roku jste pocítila nedostatek energie. Jak byste ten stav vylíčila?
Strašně špatně se to popisuje. První signály se objevily už na podzim na Masters v Singapuru. Další náraz byl po vítězství nad Gajdošovou v Sydney, ze kterého jsem ani neměla radost. Ne že bych se do něčeho musela nutit. Ale zapadla jsem do rutiny, dělala jsem, co mi trenéři řekli. Moc jsem nad tím nepřemýšlela, což přišlo lidem okolo mě neobvyklé.

Zažila jste někdy takovou krizi?
To slovo bych nechtěla používat. Občas se do práce nutíte silou vůle. To je normální, nejen v tenisu. Když je někdo unavený, vezme si dovolenou, což jsem udělala i já. Každá hráčka, která to dotáhla na vrchol, si nějakou pauzu dala. Nejsem ojedinělý případ. Akorát jsem řekla pravdu, nevymýšlela jsem si zranění.

NEŠLO TO. Petra Kvitová se na australských dvorcích znovu trápila.
Petra Kvitová se loučí s Australian Open nečekaně brzy.

Posbírala jste spoustu trofejí. Je vám pětadvacet. Napadlo vás, že byste s kariérou skončila úplně?
Tak daleko to nedošlo. V poslední době už se mi po tenisu stýskalo. Mám ho ráda a jsem šťastná, že můžu dělat, co mě baví.

Kdy jste se rozhodla, že se odhlásíte z březnových akcí v Indian Wells a Miami?
Už před turnajem v Dauhá. Dozvěděla jsem se to až jako poslední. Navrhl mi to David (trenér Kotyza) po dohodě s Michalem (psychologem Šafářem).

Jak jste volné týdny strávila? U moře? Na horách?
V teple. Na lyžích ne, to by nedopadlo dobře. Hodně jsem odpočívala. Na rakety jsem čtyři týdny nesáhla. Zůstaly zavřené v pokoji.

Ozvaly se vám některé soupeřky? Sledovala jste dění na WTA Tour?
Ano, občas jsem se mrkla na výsledky. A pár holek mi napsalo - třeba Kerberová, Li Na, Wickmayerová, všechny Češky samozřejmě. Spojilo se to s mými narozeninami. Ptaly se, jak se mám, což mě potěšilo.

Povedlo se vám tedy nabrat síly? Jak se cítíte?
Povedlo. Je mi trochu jako na začátku sezony. I počasí mi navozuje zimní náladu. Připadám si trochu, jako by mi začínala sezona.

Kvitová vynechá další turnaj. Není vyhořelá, uklidňuje její psycholog

Život na okruhu je někdy úmorný a jednotvárný. Řadu špičkových hráček v minulosti zmohl. Máte plán, jak se prázdnotě v budoucnu vyhnout?
Je těžké nějak si zpestřit forhend a bekhend. Ale musím jinak přemýšlet o turnajích. Vybírat si, soustředit se na ty nejdůležitější. Víte, já nejsem úplně normální tenistka. Od toho se odvíjí spousta jiných věcí. David mě zná hodně dlouho. Najdeme řešení, jak potížím předejít.

V čem jste jiná než ostatní?
Patří ke mně velké výsledky i propady. Nikdy nebudu hrát tak vyrovnaně jako třeba Wozniacká. Jiné holky asi trénují víc než já. Nejsem typ, který by to tolik potřeboval. Potřebuju spíš kvalitní práci a víc prostoru pro regeneraci a odpočinek.

Na podzim jste angažovala kondičního trenéra Alexe Stobera, který dřív drezúroval Samprase nebo Li Na. Dal vám hodně zabrat. Bude teď muset trochu zmenšit dávky?
O tom se taky bavíme. Musíme udělat nějakou změnu, protože jsem byla unavená psychicky i fyzicky. Po minulé sezoně jsem měla jenom 14 volna. Alex mi dal hodně do těla, ale od toho tady je.

Jak vaše rozhodnutí vnímal?
Původně byl proti přestávce. Minulý týden, když jsme zase začali makat, jsme o tom krátce mluvili. Ale nejsem ta, která by se příliš ohlížela do minulosti.

NEŠLO TO. Petře Kvitová došla energie, tak si odpočinula.

Chystáte se teď víc času věnovat oddechu?
Pracuju na tom delší dobu, abych vnímala signály svého těla. Asi bych o nich měla víc mluvit s členy svého týmu a trošku jim pomoct.

Těší vás, že jste v přestávce neztratila pozici v Top 5?
Vidíte, to já ani nevím. Vždycky jsem dávala přednost úspěchu na velkých akcích před žebříčkem. Ale jsem ráda, že jsem nespadla. Bylo by horší vzít si volno v květnu, červnu, červenci, kdy se konají dva grandslamy.

Jak se cítíte v prvních dnech po návratu na kurt?
Nejdřív mě dost bolely ruce. Nebylo to nic extra. Připadala jsem si jako po zimní kondiční přípravě. Ale zlepšuje se to.

Co je teď vaše klíčová motivace?
Mám radost, že jsem na kurtu. Zase ráda hraju, což je to nejhezčí, co mě mohlo potkat. První cíl je zahrát dobře na Fed Cupu. Pak mě čekají turnaje na antuce, se kterou se pokaždé na začátku peru. Nečekám nějaké zázraky, nějaký brutální výsledek. Nechci na sebe nakládat zbytečný tlak.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat