8. února 2015 9:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tohle má být spravedlnost? ‚Opilec‘ Northug hravě obchází zákony

Norský běžec na lyžích Petter Northug | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norský běžec na lyžích Petter Northug | foto: Reuters

PRAHA Loni v květnu běžec na lyžích Petter Northug způsobil v Trondheimu dopravní nehodu. Na kruhovém objezdu dvojnásobně překročil povolenou rychlost 40 km/h a nezvládl uřídit své Audi.

V krvi měl 1,65 promile alkoholu. O více než čtyři desetiny tak překročil hranici, za níž dle norských zákonů čeká přistižené řidiče nepodmíněný trest. Ať už havarují, nebo ne. Northug navíc z místa nehody utekl a jeho spolujezdec byl při nárazu do svodidel zraněn.

Nejprve slavný lyžař tvrdil, že za volantem seděl někdo jiný, později se přiznal a vydal obligátní sebekritické, litující prohlášení. Po skončení vyšetřování Northuga odsoudili k 50 dnům pobytu ve vězení se začátkem v druhé polovině února. 

Norský běžec na lyžích Petter Northug
Norský běžec na lyžích Petter Northug
Norský běžec na lyžích Petter Northug
Norský běžec na lyžích Petter Northug

Tedy v době, kdy je na programu mistrovství světa ve Falunu, na němž měl být Northug jedním z největších norských favoritů na zisk některé z medailí. Devětadvacetiletý sportovec proto požádal o výjimku.

A vyhověli mu. Pykat bude až po skončení sezony. Navíc doma, nikoliv ve vězení. Otázka zní, čím si Northug vstřícnější přístup státníků vysloužil. Zřejmě mu stačilo být dvojnásobným olympijským vítězem a majitelem 12 cenných kovů.


On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
38:12
Loeffel to zkusil z velké dálky, což si Bartošák v klidu pohlídal.
36:41
Obránce Sklenička vypálil rychlým švihem a těsně minul švýcarskou klec.
36:01
Kovář zkusil zpoza branky odrazit puk od gólmana Mayera, ten byl připraven.