Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Phelps je zpět. Zanechal neřestí, zhubl a znovu děsí ostatní plavce

Michael Phelps v prvním závodě po návratu do bazénu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Phelps v prvním závodě po návratu do bazénu | foto: ČTK/AP

Když naposledy plaval na hrách v Londýně, mnozí funkcionáři mezinárodní asociace FINA se tvářili jako na pohřbu. Kde teď vezmou novou superstar? "Končím," vyřkl tehdy 27letý Michael Phelps. "Když můžete o své kariéře říci, že jste v ní dokázali naprosto vše, co jste chtěli, není důvod pokračovat."

Měl 22 olympijských medailí, z toho 18 zlatých. Stal se nejúspěšnějším olympionikem i plavcem historie. Toužil po "normálním" životě, bez plaveckých megasnídaní a bez potřeby naládovat do sebe 10 000 kalorií denně, které potom při nekonečných trénincích v bazénu a posilovně zase spálí.

Začal objíždět golfové turnaje celebrit i světovou sérii v pokeru. Měl více času na ženy, randil s modelkou Rosseovou a pornoherečkou Waltzovou. Staral se o svoji nadaci, navštěvoval večírky či televizní show. Užíval si velkou svobodu a tvrdil: "Jsem šťastný."

Přibral 14 kilogramů

Jenže to vše byla pouhá náhražka. Asi jako džus z koncentrátu místo čerstvě vymačkaných pomerančů. Už loni pochopil, že postrádá adrenalin velkých soubojů. Proto se vrátil. Musel se vrátit. Od loňského září dřel. "Byl zcela z formy," vzpomíná kouč Bob Bowman. Od té doby shodil 14 kil, stále jich však má o 7 víc než v Londýně. "Ale už není tlustý. Zase má sílu. A trénink si v bazénu užívá. Což ke konci jeho kariéry neplatilo."

Michael Phelps se zlatou medailí

Na olympiádě v Londýně byl k nezastavení

Po 628 dnech bez závodů se minulý týden Phelps objevil na Grand Prix v arizonské Mese, těsně prohrál stovku motýlek s krajanem Lochtem a časem 52,13 se zařadil na 4. místo letošních světových tabulek. "Přitom obrátka byla nejhorší v mém životě."

Ve druhém startu na 50 metrů volný způsob místo kraulu plaval motýlkem a skončil 42. v rozplavbách, rozdával dobrou náladu a smál se: "Připadal jsem si jako na letní lize."

Cíl? Rio

Byl to jen test, ale test se povedl. Ano, zase to může dokázat. Uspět letos na šampionátech USA i světa a pak... snad i v olympijském Riu 2016. Poplave kratší tratě, už žádnou polohovku ani osm startů na jediných hrách. "Stále je však dost rychlý a mladý, aby měl v Riu medaile," věří kolega Aaron Piersol.

Ian Thorpe, jiná plavecká legenda, svůj pokus o comeback nezvládl, propadl depresím a alkoholu. Neúspěšně se vraceli Mark Spitz a Janet Evansová, jenže ti to zkoušeli až ve čtyřiceti. Phelpsovi je 28, mimo byznys zůstal půldruhého roku. "Potřeboval si jen ulevit od obrovského tlaku, pod kterým od roku 2004 byl," soudí Evansová.

Nevrací se pro peníze, je multimilionářem. Pokud neuspěje, vlastně se nic nestane. Nejúspěšnějším plavcem všech dob zůstane. "Nikdo mě nikam netlačí. Dělám to proto, že to chci," ujišťuje.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...