Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pilot zříceného vrtulníku riskoval. A Bryantova vdova podala žalobu

Smuteční řeč pronesla i Vanessa Bryant, vdova po zesnulém basketbalistovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smuteční řeč pronesla i Vanessa Bryant, vdova po zesnulém basketbalistovi. | foto: Reuters

LOS ANGELES / PRAHA  Tragická nehoda vrtulníku, při níž na konci ledna zahynul basketbalista Kobe Bryant s třináctiletou dcerou Giannou a dalších sedm osob, bude mít právní dohru. Vdova po Bryantovi Vanessa totiž podala žalobu proti majiteli stroje, který se zřítil v neděli 26. ledna u městečka Calabasas kousek od Los Angeles. Jedenačtyřicetiletý Bryant cestoval spolu s ostatními na basketbalový zápas své dcery, jejíž tým trénoval.

„Došlo k porušení povinností a k nedbalosti obžalovaných Island Express Helicopters, které následně způsobily úmrtí Kobeho Bryanta a dalších členů posádky. K nehodě došlo v přímém důsledku nedbalosti ze strany pilota Aryho Zobayana, za niž je obžalovaná společnost zodpovědná,“ stojí v žalobě.

Podle zpráv deníku Los Angeles Times byl pilot, kterého dlouhodobě využíval kromě Bryanta i další hvězdný basketbalista Kawhi Leonard, několikrát v minulosti trestán za létání ve špatné viditelnosti.

V roce 2015 dokonce obdržel krátkodobý zákaz létání. Podobného prohřešku se měl dopustit také při svém posledním letu, když zažádal řízení letového provozu o speciální povolení pro průlet ve špatně viditelné oblasti, a následně v husté mlze narazil do svahu. Konkrétní příčiny nehody však dosud nebyly oficiálně oznámeny a vyšetřování stále probíhá. Podle USA Today došli odborníci dosud pouze k závěru, že motor neměl před havárií technické problémy.

Místo nehody vrtulníku, na jehož palubě byl Kobe Bryant i jeho dcera Gianna.

Místo nehody vrtulníku, na jehož palubě byl Kobe Bryant i jeho dcera Gianna.

Vanesse Bryantové, jíž zůstaly ještě tři dcery mezi 17 lety a sedmi měsíci, se nelíbí ani fakt, že stroj neměl doporučený ochranný systém na rozpoznávání terénu, který teoreticky mohl nehodě zabránit.

Úřad pro leteckou bezpečnost však implementaci systémů pouze doporučil a je na provozovatelích vrtulníků, jestli se tím budou řídit.

I tak se Island Express může dostat do velkých potíží. K žalobě se totiž připojili i pozůstalí po ostatních obětech, a soud tak může „přiklepnout“ Bryantové a dalším odškodné až v hodnotě několika milionů dolarů.

K oznámení od právníků vdovy po basketbalové legendě došlo v den posledního rozloučení s basketbalistou, které proběhlo symbolicky v 24. února (Bryant na dresu nosil číslo 24, jeho dcera pak číslo 2). Na to přišlo do haly Staples Center, kde Kobe odehrál většinu zápasů své dvacetileté kariéry v dresu Los Angeles Lakers, dvacet tisíc diváků a o vstupenky se losovalo ve speciální loterii.

Zničený LeBron James před zápasem Lakers řekl pár slov k uctění památky svého...

Zničený LeBron James před zápasem Lakers řekl pár slov k uctění památky svého nedávno zesnulého kamaráda Kobeho Bryanta

Basketbalista s dcerou byli již o pár dní dříve pochováni na hřbitově v Orange Country kousek od rodinného sídla, a to pouze v přítomnosti rodiny.

Ve Staples Center měla Bryantová první veřejné vystoupení od tragické nehody a pronesla emotivní projev jak o své dceři, tak o manželovi.

„Bůh věděl, že jeden bez druhého by nemohli dlouho žít, proto si je k sobě vzal oba. Lásko, postarej se o naši Gigi,“ poprosila zesnulého manžela do nebe.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...