Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pistol Pete jako milovník pravidel

Sport

  14:01
PRAHA - Spát ve velké zimě a naprosté tmě. Nikdy se nesprchovat s ostatními. Nečíst noviny a časopisy. Mít striktní denní rutinu. Zní to jako chování neurotického blázna, ale jde jen o zvláštní návyky nejúspěšnějšího tenisty historie Peta Samprase.

Legendární Sampras v Praze. foto: ČTK

Americká legenda, která v roce 2002 ohlásila konec kariéry, nedávno v rozhovoru pro britské Timesy odhalila zákulisí svého života. "Všechno, co jsem v životě dělal, bylo proto, abych byl nejlepším hráčem na světě," vyprávěl Sampras. "Byl jsem hodně uzavřený, nechával jsem si věci pro sebe a to vlastně bylo tajemství mého úspěchu. Během turnajů jsem nechtěl říct nic, co by mě rozptylovalo," vysvětlil.

Během kariéry dokázal Sampras vyhrát 14 grandslamových titulů, což je nejvíce v historii, přesto se o něm říkalo, že lidi dost nebaví, že je nudný a moc koncentrovaný. Na kurtu se nerozčiloval a nikdy nehodil vztekle raketou. Právě v tomhle duchu bylo také třetí ze čtyř dětí Sama a Georgie vychováváno. Říkal prosím a děkuji a nikdy nedal znát své emoce. Když v devatenácti letech jako nejmladší vyhrál US Open, nijak ho to nezměnilo.

V roce 1996 letěl Sampras první třídou z Los Angeles do Tampy. Na místě vedle něj seděl baseballista Barry Bonds, ale jeho kamarád měl sedět až o řadu za ním. "Když se tenhle kluk zvedne, můžeme sedět vedle sebe," oznámil Bonds směrem ke klukovi, ve kterém nepoznal Samprase. Ten se jen zvedl a beze slova místo uvolnil.

Ve své podstatě byl ale Sampras podivín. Třeba jeho spací režim měl přísná pravidla. Sampras vždy pustil klimatizaci na maximum, v pokoji musela být naprostá tma, zpod dveří nesmělo vycházet světlo a budíky i jiné přístroje musely být zakryty, navíc se ho při spaní nemohla žena ani dotknout.

"Je to všechno pravda, ale už jsem v tomhle mnohem uvolněnější," řekl s úsměvem Sampras, který se v roce 2000 oženil s herečkou Bridgette Wilsonovou a má s ní dva syny.

Po konci kariéry hrál Sampras skoro každý den golf, jezdil na pokerové turnaje, chodil na zápasy Los Angeles Lakers. Hodně času trávil s rodinou. Jenže ve 34 letech se s takovým programem cítil nenaplněný.

"Rozumím tomu, proč se někteří sportovci vrací. Některým chybí pozornost, ale mně chybělo mít nějaký rozvrh, být ve formě. Život, který jsem vedl, měl disciplínu," poznamenal. V roce 2006 nastoupil Sampras k první exhibici. "Vím, že ještě můžu hrát s těmi nejlepšími, ale asi bych nevyhrával. Mně ale jde o ten proces přípravy," dodal.

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat