Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pistol Pete stárne. A tenis se mění a mění...

Sport

  12:55
PRAHA - Jak moc se změnila hra od doby, kdy světu vládl Američan Pete Sampras? Je nejlepším hráčem tenisových dějin? Po konci své kariéry vydržel nevzít raketu do ruky celé tři roky. Teď jezdívá po exhibicích. A dnes slaví 40. narozeniny.

Pete Sampras. foto: ČTK

Říkali mu "Pistol Pete" pro jeho drtivý servis, kterým uměl přejít okamžitě k síti. Právě tento tenis na Samprasovi lidé tak milovali. Tenis, který v dnešní době praktikuje málokdo, z hráčů top světového žebříčku především jen oblíbený Švýcar Roger Federer.

"Ostatní jsou dobří, velké osobnosti, ale hrají vesměs pořád stejně. Hrají míčky ze základní čáry," tvrdí bývalý reprezentant Tomáš Šmíd. Samprase ale kromě podání zdobil také neomylný forhend a proklatě rychlé nohy. Jeho tenis celkově působil tak… – "snadně". A on přitom jen vzácně ukazoval emoce.

Nebyl pro bůhvíjaká slova, raději přesvědčoval na kurtech. "Nikdy nebudu sedět a říkat, že jsem nejlepším hráčem ze všech. Vyhrál jsem dost titulů a to mluví za mě," říkal.

Kompliment mu později skládal také jeho věčný rival André Agassi. "Mohu prohlásit bez stínu pochybnosti, že Pete byl ten nejlepší hráč, proti němuž jsem hrál…" Je zbytečné tu vyjmenovávat, co všechno dokázal. A už vůbec polemizovat, kdo je vůbec nejlepším tenistou všech dob…

Zleva: Borg, Sampras, Federer, Laver.

O tohle už snaha byla, jenže srovnávat různé doby je logicky nemyslitelné. I když Federer, jenž už některé Samprasovy rekordy smazal, jednou prohlásil: "Je to nejspíš Pete, kdo je tím nejlepším hráčem, jakého jsme kdy měli."

"A proti těm nejlepším by v období svého vrcholu uspěl i dneska," je přesvědčen Šmíd. "A to i přesto, že jsou současní hráči mnohem víc fyzicky vybavení." Právě ve fyzické náročnosti se tenis dnes liší od toho dřívějšího nejvíc. Je rychlejší, silovější. Na krev.

"K tomu konkurence je stále větší," připomíná někdejší tenista Bohdan Ulihrach. "Dříve vám třeba stačil bod v žebříku ATP k tomu, abyste byl už na 700. místě. Dnes je v téhle pozici dvojnásobek hráčů." On sám se za svou kariéru potkal se Samprasem na kurtu několikrát. "Nepatřil k mým neoblíbeným soupeřům, naopak se s ním dalo hrát."

I kvůli tomu tenisový svět snášel těžce Samprasův odchod před osmi lety. Ale na konci kariéry se velikánovi přece jen povedla důležitá věc – skončil na vrcholu jako vítěz US Open. I když byl už odepisován.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat