Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pistorius byl obžalován z vraždy přítelkyně, čeká ho soud

Sport

  10:52aktualizováno  12:35
Soudní proces s paralympijským šampionem Oscarem Pistoriusem, který byl v pondělí obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové a nedovoleného ozbrojování, začne 3. března. Pokud bude usvědčen z vraždy po předchozím uvážení, hrozí mu až doživotní trest, minimálně pak 25 let vězení.

Handicapovaný běžec Oscar Pistorius u soudu foto: Reuters

Šestadvacetiletý běžec s podkolení amputací si v pondělí u soudu v Pretorii přišel osobně vyslechnout formální obžalobu. Hlavní líčení začne v březnu a státní zástupci věří, že výslechy více než sta svědků, balistických expertů, psychologů a dalších znalců poskytují dostatek důkazů, aby byl sportovec usvědčen.

Případ bude projednávat Vrchní soud v Pretorii a rozhodovat bude soudce, protože v jihoafrickém systému neexistuje systém porot. Podle dřívějších odhadů právního zástupce jihoafrického atleta Kennyho Oldwageho by měl proces trvat přibližně do konce března.

Šestinásobný paralympijský šampion podle obžaloby 14. února ve svém domě po hádce zavraždil Steenkampovou zamčenou na toaletě. Pistorius to odmítá a tvrdí, že přes dveře koupelny střílel v sebeobraně, protože přítelkyni omylem považoval za vetřelce.

Měl protézy?

Podle agentury AP mají být klíčovými důkazy mobilní telefony a také znalecký posudek týkající se dveří, skrz které kulky prošly. Má prozradit, zda měl Pistorius v době střelby nasazené protézy, na čemž se obžaloba s obhajobou neshodnou.

Pistorius je od únorového soudního slyšení, kdy byl poprvé obviněn z vraždy, na svobodě na kauci milion randů (asi 2,2 milionu korun). Před soudem se naposledy objevil na začátku června, přelíčení ale bylo odročeno na pondělí, aby měla policie čas na zpracování všech důkazů. Vyšetřování skončilo před několika dny.

Autoři: ,