3. prosince 2014 14:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Alkohol a běh naráz. Startuje první světový šampionát v pivní míli

Účastníci pivní míle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci pivní míle. | foto: Eric Marcotte

PRAHA Vypít čtyři piva za pět minut nezvládne každý. Zaběhnout 1 600 metrů za stejnou dobu také ne. Ve středu se však v americkém Austinu uskuteční akce, jejíž nejlepší účastníci zvládají za pět minut obojí. Dokonce najednou. Ukážou to na prvním světovém šampionátu v pivní míli.

Jeho pravidla jsou prostá: účastníci musí uběhnout jednu míli, tedy 1 609 metrů, přičemž po každé „čtyřstovce“ musí co nejrychleji vypít pivo dle vlastní volby. Může být v plechovce či v lahvi, obsah alkoholu musí mít nejméně pět procent a minimální objem je 355 mililitrů.

S jedním dodatkem: kdo se před doběhnutím do cíle pozvrací, musí si na konci přidat ještě jednu čtvrt míli navíc.

Že to není tak složitá výzva? Vyprávějte to třeba Lanci Armstrongovi. Muž, který zvládal vyčerpávající cyklistické závody, maratony či slavného Ironmana, se na šampionát nekvalifikoval. Zkoušel to, ale po prvním kole svou snahu vzdal. „Tohle jsem nečekal,“ vykládal zaskočeně.

Pivní míle

Kořeny tohoto typu závodu pocházejí z Kanady, kde se poprvé uskutečnil v 80. letech. Postupem času nabyl na popularitě - zatímco v roce 1990 se konaly čtyři pivní míle, letos už se jich po celém světě podle webu Beermile.com běželo 185. Závody se konají i v Česku.

Řada dalších běhá pivní míle pravidelně. Mezi nejzdatnější patří třeba Corey Gallagher, 27letý pošťák z Kanady, jehož osobní maximum je pět minut a jedna vteřina. „S normálními běžci bych na míli závodit nemohl. Ale když se přidá pivo, je z toho disciplína, ve které vynikám,“ citovaly ho New York Times.

Tréninkové metody účastníků tohoto typu závodu se liší. Gallagher někdy po příchodu z práce vypije naráz dvě lahve vody, zhltne čtyři sendviče, nalije do sebe další dvě lahve vody a pak se vydá běhat, klidně i deset mil (16 kilometrů).

Dvaačtyřicetiletý Jim Finlayson, který s časem 5:09 držel šest let světový rekord, má jiný recept. „Musíte umět pít, když lapáte po dechu,“ vysvětluje, proč v tréninku běhá úseky dlouhé 400 metrů, po nichž vždy 10 vteřin zadržuje dech. „Je to brutální.“

Nebo si dá k posteli vodu a nastaví budík na hlubokou noc. „Když zazvoní, musím vypít vodu co nejrychleji. Bez přemýšlení, bez přípravy,“ popisuje.

Vynikat v pivní míli někdy vyžaduje i trochu vědy. Scott MacPherson se učí dýchací techniky. Studuje videa či jiné materiály, aby se naučil co nejrychleji vypít pivo naráz. „Zjistil jsem, že když si liju pivo přímo do úst, místo abych ho pil z plechovky, dokážu ho vypít o něco rychleji,“ řekl.

Ve středu večer se ukáže, kdo se připravil nejlépe. Odměnou vítězi bude dva a půl tisíce dolarů (asi 55 tisíc korun). Pokud by někdo triumfoval ve světovém rekordu, jehož dosavadní hodnota je 4 minuty 57 vteřin, přijde si dokonce na dvojnásobek.

Tak na zdraví!

Ondřej Novotný

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.