Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plán vyšel dokonale, těšilo po novém světovém rekordu Sáblíkovou

Sport

  9:02
SALT LAKE CITY / PRAHA - Rychlobruslařka Martina Sáblíková v Salt Lake City splnila cíl, se kterým do dějiště olympijských her z roku 2002 přicestovala. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka využila rychlého oválu ve vysokohorském prostředí a vytvořila nový světový rekord na pětikilometrové trati. Své téměř čtyři roky staré maximum překonala o téměř tři sekundy.

Martina Sáblíková foto: ČTK

"Prvních pět kol se mi jelo nádherně. Nevěřila jsem, že jedu tak rychle, jak mi Petr (Novák - trenér) hlásí. Potom to ale přišlo, začaly mi tuhnout nohy, musela jsem se hodně odrážet a soustředit se na techniku. Naštěstí to dobře dopadlo. Teď jsem ale hodně mrtvá a jsem ráda, že ležím," řekla Sáblíková. Nové ženské maximum na nejdelší trati, která se běžně jezdí, má hodnotu 6:42,66.

Nepřehlédněte

Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru nenechala od startu nikoho na pochybách, že chce rekord překonat. "Musela jsem to rozjet, když jsem chtěla zajet svěťák. Nevěděla jsem, jak budou vypadat ta poslední kola, navíc jsem jela se soupeřkou, která dokáže v konci zrychlit. Byla to taktika, plán a dopadlo to dobře," uvedla třiadvacetiletá závodnice, která se představila v poslední rozjížďce společně se Stephanií Beckertovou z Německa, jež v té chvíli ještě vedla hodnocení SP.

Sáblíková mezi ženami vůbec poprvé usilovala o překonání vlastního maxima. Mohla si tak vzpomenout, jaké to bylo v roce 2007, kdy se jí na stejné dráze podařilo zlomit tehdejší rekord poprvé. Že překonala svůj výkon, ale nebrala za klíčovou informaci. "Je jedno, kdo ho (rekord) drží. Když ho člověk překoná, tak je to fantastické. Když překoná sám sebe, tak je to úžasné. Já mám teď skvělý pocit a jsem za to hrozně ráda," radovala se Sáblíková, která nezapomněla pochválit kouče za to, že ji skvěle připravil.

Třetí rychlobruslařku z nedávného mistrovství světa ve víceboji, kde ji o cennější medaili připravil pád na závěrečné pětce, v Salt Lake City nepřibrzdily ani problémy s rozlišovací páskou na ruce. Tu v průběhu závodu zahodila.

"Běžně to nedělám. Ona mi ale sjela až na loket a vadila mi. Jak v zatáčce pohybuješ rukou, tak mě dřela. Musela jsem ji odhodit. Soustředila jsem se na to (na pásku)," uvedla. Že by ji nepříjemná nehoda zpomalila, ale odmítla. "Určitě mě to nezdrželo. Myslela jsem na to, ale nestalo se mi to poprvé, takže jsem věděla, že ji budu muset zahodit," řekla.

Sáblíková překonala světový rekord i přesto, že Mezinárodní bruslařská unie před sezonou lehce pozměnila rychlobruslařům pravidla a závodníci teď musí více dbát na to, aby se drželi ve správné dráze. Přešlapy nejsou tolerovány. Časy se tak teoreticky měly zhoršit.

Sáblíkové gratulovala i Pechsteinová
"Nevím, jestli bych podle starých pravidel byla rychlejší. Možná jo. Nájezd do zatáčky je při tom, když člověk švihne nohou blíže k lajně, rychlejší. V pátek bylo ale všechno úplně v pohodě, ani jsem na to nemyslela," řekla Sáblíková.

Rodačka z Nového Města na Moravě hned po projetí cílem sbírala gratulace. Mezi prvními jí přála Němka Claudia Pechsteinová, která se v Salt Lake City představila v závodě SP poprvé po skončení dvouletého dopingového trestu. Zatímco například nizozemští rychlobruslaři dnes už legendární Němku příliš "nemusí", Sáblíková se s ní kamarádí a vždy ji považovala za svůj vzor.

Přehled rekordů

Přehled platných světových rekordů Martiny Sáblíkové: Dráha - Výkon - Datum - Místo
- 5000 m, 6:42,66, 18. února 2011, Salt Lake City
- 10.000 m, 13:48,33, 15. března 2007, Calgary
- 3000 m na nekryté dráze, 4:03,52, 13. ledna 2007, Collalbo
- 5000 m na nekryté dráze, 6:56,98, 17. října 2008, Inzell
- víceboj na nekryté dráze, 162,954 bodu, 14. ledna 2007, Collalbo
- juniorský na 3000 m, 4:00,63, 22. března 2006, Calgary
- juniorský na 5000 m, 6:50,45, 19. března 2006, Calgary
- juniorský na 10.000 m, 14:08,28, 23. března 2006, Calgary
- juniorský ve víceboji, 161,252, bodu 19. března 2006, Calgary

"Já nevím, jak se k ní chovají ostatní. My se bavíme normálně. Dostala trest, odpykala si ho a závodí. Když už jí nic v krvi nenajdou, bude závodit. Pokud ano, dostane další. Není první ani poslední sportovec, který se po něčem podobném vrátil," uvedla pragmaticky.

Pechsteinová se přitom do poháru vrátila ve velkém stylu. Musela sice startovat v divizi B, kterou ale suverénně vyhrála, a zajela čas, se kterým by stála na stupních vítězů v áčku. "Jela úplně úžasně. Když jsem přišla na dráhu a viděla její čas, tak jsem si řekla, že to bude hustý, že s tím by v áčku byla hodně vysoko. A nakonec se to ukázalo, byla by třetí," konstatovala Sáblíková. Sama tak získala pro březnové MS další soupeřku na trojce i na pětce. "To každopádně. Ona se dokáže výborně motivovat. Ukázala, že formu má. Je připravená jako vždy," řekla.

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku se pátečním triumfem dostala do čela Světového poháru. Na celkový pátý triumf ale nemyslí, není to pro ni ani hlavní cíl sezony. "Hlavní cíl je medaile z mistrovství světa v Inzellu. Finále Světového poháru samozřejmě pojedu, samozřejmě se budu snažit a uvidíme. Snad se to vydaří," přála si Sáblíková.

V Salt Lake City se k celkovému prvenství přiblížila už dvacátou výhrou v jednotlivých závodech SP. "To ani nevím. Jsem hlavně ráda za vítězství a svěťák. Důležitý je čas a pocit z jízdy," prohlásila Sáblíková, jež má aktuálně v čele pohárového pořadí pouze pětibodový náskok před Beckertovou.

Na rozdíl od trenéra, který si hned na hotelu otevřel speciálně připravenou láhev na oslavu rekord, Sáblíkovou v USA žádné oslavy nečekají. Už v sobotu se postaví na start patnáctistovky.

"Pojedu ji. Nevím ale jak, možná po čtyřech. Strašně mě totiž bolí nohy," smála se šestinásobná světová šampionka, která na dálku poděkovala všem, kteří jí drželi palce a posílali gratulace. "Krátce po závodě jsem měla na telefonu už asi 55 esemesek. A to byla v Čechách noc," uvedla.

Ze Salt Lake City se Sáblíková přesune společně s trenérem a Karolínou Erbanovou do Finska, kde se její týmová kolegyně představí příští týden na juniorském mistrovství světa. "Pojedu s Kájou a budu tam trénovat. Když už nic, tak jí snad pomůžu, když pojedu pár kol před ní. Doufám jen, že tam nebude moc velká zima," přála si Sáblíková.

Pak už bude následovat finále SP v Heerenveenu a světový šampionát na jednotlivých tratích v Inzellu.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat