Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plave s ‚rukávy‘, medaili vydražil. A po 16 letech získal Ervin další zlato

Sport

  12:43
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Americký plavec Anthony Ervin po 16 letech získal olympijské zlato, jímž může nahradit to, které před dekádou prodal v aukci. Pětatřicetiletý bohém, který se v bazénu vymyká svými potetovanými „rukávy“, v Riu de Janeiro nečekaně zopakoval triumf na kraulařské padesátce ze Sydney 2000.

Američan Anthony Ervin budí respekt. foto: AP/ČTKReuters

Ervin doplaval v čase 21,40 a o setinu sekundy porazil obhájce zlata Florenta Manaudoua z Francie. „Je to naprosto neskutečné, absurdní. Když jsem dohmátl a viděl jedničku vedle svého jména, musel jsem se jen smát,“ popisoval pocity.

Svým výkonem vzbudil úžas i u reprezentační kolegyně Katie Ledecké. „Vyhrát po šestnácti letech, kdo tohle dokáže? To je, jako kdybych po zlatu z Londýna získala další až v roce 2028...,“ divila se devatenáctiletá Ledecká, jež v Riu slavila čtyři triumfy.

Ervinova cesta ke druhému olympijskému vítězství byla plná odboček. V Sydney se coby devatenáctiletý podělil o zlato s krajanem Garym Hallem a byl považován za jednu z nejzářivějších mladých plaveckých hvězd. Pak však následovalo vyhoření a v roce 2003 dal soutěžení v bazénu sbohem.

Výtěžek z aukce věnoval charitě, jednu medaili ztratil

Rozloučil se i se zlatou medailí, kterou dal do aukce. Vynesla 17 100 dolarů, jež věnoval na pomoc obětem ničivého cunami v Indickém oceánu v roce 2004. Jak bez obalu přiznal, stříbro z kraulařské štafety ze Sydney ztratil.

Do americké reprezentace se vrátil před Londýnem 2012 a znovu nalezenou lásku k plavání neztratil, i když ve sprintu volným způsobem skončil pátý. „Rozhodnutí pokračovat bylo jednoduché. Bavilo mě, co dělám, tak proč končit,“ vzpomínal Ervin. „Je to neskutečná cesta, když si pomyslíte, že jsem po 16 letech zpátky na stupních vítězů. Ale vděčím za to lásce a podpoře svých nejbližších, své rodině,“ řekl.

Ervin je v bazénu lehce identifikovatelný díky potetovaným pažím. V rozhovorech s novináři často stočí řeč na různá témata od filozofie po biblické alegorie. Tento rok vydal knihu s podtitulem „Olympionikova elegie“, v níž popisuje bouřlivé životní zážitky včetně drog a sexu.

Jednu zlatou medaili Ervin vydražil, stříbro ztratil. Co bude s touhle?
Anthony Ervin je asi nejpřekvapivějším zlatým medailistou plaveckého programu.

Muž, jenž ve vizitce na oficiálním webu amerického plaveckého svazu uvádí jako své vysněné budoucí povolání „rocková hvězda“, po zlatém závodě novinářům Riu prozradil, že se stal v červenci otcem. Dcera se mu narodila během národní kvalifikace, po níž ho čekala poslední příprava na hry. „Bylo to jako blesk. Takže jsem neměl ještě šanci se s ní setkat a snažil jsem se jí po závodě poslat zprávu,“ řekl.

Ačkoli zisk zlata po 16 letech by mohl být považován za ideální způsob k zakončení kariéry, Ervin na něj nemyslí. Nevylučuje dokonce ani to, že by plaval i za čtyři roky v Tokiu.

„Samozřejmě se budu snažit dostat do reprezentačního týmu. Líbí se mi být v prostředí, jež mě motivuje k tomu vymáčknout ze svého potenciálu to nejlepší. Nemyslím si, že by mě v tom měl omezovat můj věk nebo strach z porážky,“ dodal se zlatou medailí kolem krku. „Zatím si ji nechám. Ale kdo ví, co budoucnost přinese?“ řekl jeden z nejpřekvapivějších vítězů v olympijském bazénu v Riu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat