Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolocová se Slukovou podlehly obhájkyním zlata

Sport

  10:41aktualizováno  31. července 2:00
LONDÝN - Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou sehrály na olympijském písku v Londýně vyrovnaný souboj s nejlepším světovým párem posledních let Kerri Walshovou s Misty Mayovou, dvojnásobným olympijským vítězkám z USA však podlehly ve dvou setech. O postup bude česká dvojice hrát ve středu.

České plážové volejbalistky Markétu Slukovou (vpravo) a Kristýnu Kolocovou porážka proti obhájkyním olympijského zlata nerozhodila foto: Reuters

"Riskovaly jsme, jenže nepadalo to tam, i když to bylo párkrát o kousíček v autu," mrzelo Slukovou. Byť se hrálo o půlnoci londýnského času, obě dvojice ze sebe vydaly maximum. Kolocová s Mayovou se překonávaly v poli a na síti sváděly bitvy Sluková s Walshovou. Druhý set se dlouho vyvíjel lépe pro české hráčky a za stavu 18:15 měly blízko k zápisu do historie.

Tři míče české plážové volejbalistky dělily od toho, aby jako vůbec první na olympijském písku sebraly Američankám set. Ty si však bilanci pokazit nenechaly a protáhly šňůru vítězných setů pod pěti kruhy na 32. Po zlatém tažení v Aténách i Pekingu mají i v Londýně nakročeno k medaili, po dvou zápasech vedou skupinu C.

"Ve druhém setu jsme je už dostaly od sítě, o to víc nás mrzí, že jsme nedotáhly stav 18:15. Takže je to pro nás velké zklamání, s našimi zkušenostmi bysme to měly dotáhnout. Nevím, jestli jsme to měly v hlavě, že bychom mohly být slavné. Ale nepovedlo se a historie se neptá, že to bylo blízko..." litovala promarněné šance Sluková.

Kolocová se Slukovou budou hrát o druhé, případně třetí postupové místo do play off ve středu proti další legendě, australské šampionce z her v Sydney Natalii Cookové a Tamsin Hinchleyové. "Máme skoro dva volné dny, vezmeme si to pozitivní a Australanky chceme sesekat," dodala bojovně Sluková.

Háječková s Klapalovou slaví první olympijskou výhru

Lenka Háječková a Hana Klapalová zůstaly na olympijských hrách v Londýně ve hře o postup do osmifinále. Po úvodní porážce ve skupině A s německým párem za necelou půlhodinu zvítězily hladce 21:10 a 21:11 nad dvojicí Elodie Li Yuk Loová, Natacha Rigobertová z Mauricia.

Nejníže nasazený tým olympijského turnaje uhrál v sobotu proti brazilským mistryním světa Larisse a Julianě jen 15 bodů, proti českým reprezentantkám o šest více. Oba sety měly od počátku jednoznačný průběh. "Tohle byl zápas, který jsme měly vyhrát. Úkolem bylo také, aby soupeřky získaly co nejméně bodů," řekla po utkání Klapalová.

Od trenéra měly volejbalistky taktické pokyny, ale prozradit je nechtěly. "To by se zlobil," usmívala se Klapalová. "Ale ty pokyny se nám většinou dařilo dodržovat, takže jsme rády, že sety nebyly těsnější. I když lepší to samozřejmě být mohlo," pravila.

České hráčky se snažily na zápas motivovat, neboť bylo jasné, že jejich soupeřky nemají šanci na úspěch. "Každý ten zápas se musí brát naplno, i když je jasné, že je náročné se motivovat, když je velký bodový náskok. Ale je to nutné," prohlásila Klapalová.

Do osmifinále lze postoupit i z třetího místa ve skupině, které už mají české volejbalistky prakticky jisté. Háječková s Klapalovou zakončí program základní části turnaje ve středu proti favoritkám Larisse a Julianě z Brazílie. "Máme s nimi samé prohry, jen nevíme kolik," přiznala Háječková. Uspět by mohly pouze v případě, že nebudou chybovat a bude se jim dařit v útoku.

"Musíme je tlačit na servisu, nedělat vlastní chyby, toho se vyvarovat. A tlačit a tlačit," plánovala Klapalová. Volejbalistkám se líbí atmosféra stadionu v areálu Horse Guards Parade nedaleko Buckinghamského paláce v samém centru Londýna, který pojme 10.000 fanoušků a je od rána zaplněný. "Krása, krása, mám husinu, když nastupuju na kurt. Je to volejbal pro lidi," popisovala Háječková.

Podobný turnaj se podle ní hraje také v Klagenfurtu. "Minulý týden jsme tam hrály na centru, to je dost srovnatelné," řekla Háječková. "Je tam sice míň lidí, ale víc se tam křičí, moderátoři je zapojují do fandění a kropí kurty. Ale tady je to také skvělé," dodala hráčka, kterou do Londýna přijeli povzbudit rodiče, manžel s dcerou a tchýně.

O půlnoci nastoupí ke svému druhému zápasu také Markéta Sluková s Kristýnou Kolocovou. Jejich soupeřkami budou dvojnásobné olympijské vítězky Kerri Walshová a Misty Mayová-Treanorová z USA.

Výsledky plážového volejbalu

Ženy
Skupina A:
HÁJEČKOVÁ, KLAPALOVÁ (13) - Rigobertová, Loová (24-Mauricius) 2:0 (10, 11), Larissa, Juliana (1-Braz.) - Holtwicková, Semmlerová (12-Něm.) 2:0 (18, 13).

Tabulka
1. Larissa, Juliana 2 2 0 4 0 84:46 4
2. Holtwicková, Semmlerová 2 1 1 2 2 73:76 3
3. Háječková, Klapalová 2 1 1 2 2 76:63 3
4. Rigobertová, Loová 2 0 2 0 4 36:84 2

Skupina C: Walshová, Mayová-Treanorová (3-USA) - SLUKOVÁ, KOLOCOVÁ (10) 2:0 (14, 19), D. Schwaigerová, S. Schwaigerová (15-Rak.) - Cooková, Hinchleyová (22-Austr.) 2:1 (-18, 20, 10).

Tabulka
1. Walshová, Mayová 2 2 0 4 0 84:70 4
2. D. a S. Schwaigerovy 2 1 1 3 3 102:97 3
3. Kolocová, Sluková 1 1 1 2 3 79:89 3
4. Cooková, Hinchleyová 2 0 2 1 4 88:97 2

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje - Kladno

AURES Holdings a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Mohlo by vás zajímat