NHL (ilustrační foto) | foto: ČTK

Plekanec a Hemský zářili v NHL

•   10:25
NEW YORK - Čeští útočníci Tomáš Plekanec a Aleš Hemský byli vyhlášeni prvními hvězdami úterních zápasů zámořské NHL. Plekanec v duelu s Tampou dvěma góly ukončil svůj střelecký půst a zařídil vítězství Montrealu 5:2, Hemský se jednou brankou podílel na výhře Edmontonu 4:1 nad Floridou.

Plekanec, jenž v úvodních 38 zápasech sezony vstřelil pouhé tři góly, nejprve v 18. minutě první třetiny vyrovnal na 1:1, v 47. minutě pak zlomil nerozhodný stav 2:2 a postaral se o vítěznou trefu. "Byl to pro mě úspěšný večer a doufám, že se mi bude takhle dařit co nejdéle," prohlásil odchovanec kladenského hokeje, který předtím naposledy skóroval 30. listopadu. V úterý byl blízko hattricku, ale v třetí třetině trefil jen tyčku.

Obránce Filip Kuba vstřelil druhou branku Lightning, kteří prohráli potřetí z posledních čtyř zápasů. "Je to velice frustrující. Nevím, proč se nám nedaří. Asi se musíme více semknout a bojovat jako tým," hledal po zápase příčiny nezdarů útočník Brad Richards.

Hemský byl v duelu s Floridou rovněž autorem vítězného gólu, když svým šestým zásahem v sezoně na konci druhé třetiny zvýšil vedení Edmontonu na 2:0. Oilers ukončili sérii čtyř porážek a připsali si jubilejní 1000. výhru v historii klubu.

"Vítězství už jsme nutně potřebovali," poznamenal Marc-Andre Bergeron, jenž přihrál na Hemského branku. "Podali jsme bojovný výkon, hráli velice efektivně a byli včas na správném místě," doplnil kouč Craig MacTavish, jenž ještě v utkání postrádal Petra Nedvěda, novou posilu z Philadelphie.

Rangers se znovu radovali
Martin Havlát přispěl třináctým gólem v sezoně k vítězství Chicaga 4:1 v St. Louis, když v úvodu třetí třetiny odstartoval obrat vyrovnávacím gólem. Blackhawks rozhodli o triumfu třemi zásahy v rozmezí necelých čtyř minut. "Bylo to stejné jako v minulém vzájemném zápase. Zase jsme nezvládli třetí třetinu. Takové porážky hodně mrzí," přiznal trenér Blues Andy Murray.

Chicago v utkání několikrát zachránil brankář Nikolaj Chabibulin, jenž zlikvidoval 38 střel. "Udržel nás ve hře. Je pro nás oporou v každém utkání," pochválil ruského gólmana Havlát, který skóroval poprvé po pěti zápasech.

Z druhé výhry po sedmi porážkách za sebou se radovali hokejisté New Yorku Rangers, když porazili New Jersey 3:2 po samostatných nájezdech. Čtvrtý souboj českých kapitánů Jaromíra Jágra a Patrika Eliáše tak potřetí vyzněl ve prospěch rodáka z Hnidous, přestože Jágr na rozdíl od Eliáše v penaltovém rozstřelu neuspěl.

Rozhodující nájezd proměnil v osmé sérii slovenský útočník Marcel Hossa. "Tohle vítězství jsme ohromně potřebovali! Dokázali jsme si, že jsme dobrý tým, a zvedli si sebevědomí," jásal brankář Rangers Henrik Lundqvist, jenž zlikvidoval pět samostatných nájezdů.

Petr Průcha přispěl k výhře gólem v základní hrací době, po jedné asistenci si připsali Jágr, Michal Rozsíval a Karel Rachůnek.

Další ze svých povedených výkonů předvedl brankář Dominik Hašek. V duelu s Anaheimem, vedoucím týmem Západní konference, pustil jedinou z 22 střel a přispěl k čtvrtému vítězství Red Wings za sebou.

Výhře 2:1 tleskal i bývalý kapitán Detroitu Steve Yzerman, jehož dres s číslem 19 byl před utkáním během téměř hodinu a půl trvajícího ceremoniálu slavnostně vyvěšen ke stropu Joe Louis Areny. "Bylo naší povinností dnes vyhrát. Myslím, že Steve byl na nás hrdý," uvedl obránce Nicklas Lidström.

Pittsburghský mladík Sidney Crosby překonal hranici 60 bodů v tabulce produktivity NHL, když dvěma góly a jednou asistencí zařídil vítězství Penguins nad Carolinou 3:0. "Byl to jeden z našich nejlepších zápasů v sezoně," řekl Crosby.

Carolina vyhrála první dva vzájemné duely s celkovým skóre 11:3, ale tentokrát na brankáře Marka-Andreho Fleuryho nevyzrála ani jednou. "Spoluhráči mi pomohli, čistili prostor před brankou a nepustili soupeře k dorážkám," řekl Fleury, který vychytal čtvrté čisté konto v kariéře.

Třetí vítězství za sebou vybojovali proti New Yorku Islanders hokejisté Philadelphie, ale zaplatili za něj dalším zraněním kapitána Petera Forsberga. Švédský útočník odstoupil po první třetině vinou bolestí třísel, kvůli nimž v minulé sezoně vynechal 22 zápasů. "Je to stejný problém. Vrátilo se mi to," řekl Forsberg po zápase.

Výsledky:
St. Louis - Chicago 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)

Branky: 12. Tkachuk - 47. Havlát (Vrbata), 48. Bondra, 50. Hamilton, 60. Lapointe. Střely na branku: 39:26. Diváci: 11.069.

Montreal - Tampa Bay 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky: 18. a 47. Plekanec, 36. Kovaljov, 54. Ryder, 60. Higgins (Bonk) - 10. Janik, 37. Kuba. Střely na branku: 27:23. Diváci: 21.273.

New Jersey - NY Rangers 2:3 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 19. Madden, 56. Langenbrunner - 35. Nylander (Rozsíval), 50. Průcha (Jágr, Rachůnek), rozhodující sam. nájezd Marcel Hossa. Střely na branku: 23:25. Diváci. 17.759.

NY Islanders - Philadelphia 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Branky: 58. J. Blake, 58. Sillinger - 27. Knuble, 49. Calder, 57. Potulny. Střely na branku: 42:35. Diváci: 10.461.

Edmonton - Florida 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 34. Torres (Hejda), 39. Hemský, 50. Pisani, 54. Smyth - 56. O. Jokinen. Střely na branku: 33:26. Diváci: 16.839.

Detroit - Anaheim 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 22. Schneider, 37. Zetterberg - 24. Getzlaf. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 22 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95,5 procenta. Střely na branku: 30:22. Diváci: 20.066.

Minnesota - Atlanta 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Branky: 20. a 42. Parrish, 51. a 57. Bouchard (na první Škoula), 3. Rolston - 60. Sim. Střely na branku: 35:15. Diváci: 18.568.

Calgary - Vancouver 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky: 27. a 38. Lombardi (na první Hamrlík) - 8. Linden, 12. Morrison, 36. Burrows. Střely na branku: 29:29. Diváci. 19.289.

Pittsburgh - Carolina 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 6. a 52. Crosby (na druhou Melichar), 41. Whitney. Střely na branku: 37:31. Diváci: 16.957.