Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plíšková: Bára je ideální parťačka. Hrdinka Strýcová: Mám problém na trofej dosáhnout

Sport

  10:00
ŠTRASBURK (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Dva dny, tři zápasy, sedm běžných setů a jeden mamutí (16:14). Tenistka Karolína Plíšková strávila na kurtu v takřka neustále bouřící hale Rhenus Sport celkem sedm hodin a padesát minut. Únavu však jednoznačně přebíjela radost z triumfu nad odbojnou Francií.

Finále Fed Cupu 2016: radost Karolíny Plíškové a Barbory Strýcové. foto: Reuters

Jak těžkou šichtu máte za sebou?
Tenhle víkend byl extrémní. Poslední čtyři moje Fed Cupy byly hektické, ale tenhle asi byl nejnáročnější. Naštěstí měl dobrý konec.

Jste ráda, že jste kouzlu Fed Cupu přes původní nedůvěru propadla?
Jo. Dřív mě nelákal. Ale už vím, jaké to je. Když vítězství slaví nějakých patnáct členů týmu, desítky fanoušků na tribuně a spousty lidí doma v Česku, je to mnohem lepší. Na normálních turnajích se raduju já, Jirka (trenér Vaněk) a moje rodina. Jsem ráda, že jsem do Fed Cupu zapadla. Užívám si tu atmosféru, i když se kolikrát strašně nervuju. Na konci jsme všichni vyřízení, ale stojí to za to.

Finále Fed Cupu 2016: Barbora Strýcová slaví rozhodující bod v závěrečném deblu.
Finále Fed Cupu 2016: radost Karolíny Plíškové a Barbory Strýcové.

Napadlo by vás před sezonou, že třikrát nastoupíte ve vítězné čtyřhře?
Asi ne. Ale moje hra v deblu se zlepšila. Cítím se pohodlněji na síti. Mám větší sebedůvěru, když jsem pár těch zápasů zvládla. Na tyhle Francouzky jsem si věřila. Myslela jsem si, že Garciaová po dvou neskutečných singlech už tak nezaválí. Jsou první na světě, ale mně se s Bárou Strýcovou hraje dobře. Podle toho náš výkon na kurtu vypadal.

Slýcháte hodně narážek na své voleje?
No jo. Moje závěrečné voleje nebývají úplně přesvědčivé. Ale vždycky tam nějak spadnou. To je hlavní. Samozřejmě bych je mohla vybrousit. Bára je umí mnohem líp. Ale v posledních dvou gamech jsem měla asi tři vítězné, což je na mě úspěch.

Pomohla vám Barbora svou energií, s níž vtrhla do zápasu?
Já měla dost sil. Když se mě ptali, jestli chci nastoupit, tak jsem hned přikývla. Věděla jsem, že jsem na tom fyzicky dobře. Jinak bych se na kurt netlačila. Bářin elán ale samozřejmě pomůže. Ona je pro mě ideální partnerka, která mi pomůže, když tlačím zezadu nebo dobře zaservíruju. Ona přeběhne, sebere, zabije. Skvěle k sobě pasujeme.

Co byste vůbec řekla o Barboře, která sobotu proseděla a v neděli najednou hrála dva mače, které oba zvládla?
Fed Cup je v tomhle těžký. Nevíte, jak se to vyvine. Myslím, že si na Cornetovou v singlu věřila. V tréninku se jí tady dařilo. V deblu to dokáže nakopnout, je parádní motivátor. Když má jedna z nás slabší chvilku, druhá ji podpoří. Nepočítám, že to půjde donekonečna, ale zatím to funguje.

Barbora Strýcová slaví vítězný míček v rozhodujícím deblu.

Barbora Strýcová zvládla vítězně i čtvrtou dvouhru za stavu 1:2.

V čem tkví kouzlo vítězné české party?
Pro mě je pořád něco nového, když prohraju a není konec. Pořád je šance. V neděli jsem prohrála, ale Bára vyhrála a zachránila to. Když některá ze singlistek prohraje nebo není fit, pořád za ni někdo může zaskočit nebo porážku napravit. Máme dobrý tým.

Česko získalo pátý titul v šesti letech. Láká vás sbírat další?
Já mám jenom dva, takže mi chuť nechybí. Tituly z Fed Cupu bych nevyměnila za nic. Oslavy s ostatními jsou nádherné.

Poletíte na dovolenou o hodně šťastnější, než kdybyste v závěrečné čtyřhře prohrály?
Asi jo. Utěšovalo by mě, že jsme tam nechaly všechno. Mně by se letělo dobře tak jako tak. Ale vítězstvím se sezona končí určitě líp. To se mnoha hráčkám nepovede.

Barbora Strýcová měla v neděli lví podíl na triumfu tenistek ve Fed Cupu. Do zápasu s Francií naskočila až za zraněnou Petru Kvitovou, ale zvládla ve dvouhře vyrovnat, ve čtyřhře s Karolínou Plíškovou získala ve Štrasburku vítězný bod a s týmem tak mohla slavit hattrick.

Když Češky zvedly nad hlavu trofej, Strýcová jako nejmenší hráčka na stříbrnou mísu sotva dosáhla. "Musím poskakovat, abych se ho vůbec dotkla," smála se. "Ale ten pocit, že ho zase máme, je neuvěřitelný," zářila třicetiletá tenistka.

Ve Francii se stala zachránkyní týmu. Nastoupila za stavu 1:2 a přesvědčivě porazila Alizé Cornetovou, poté s Plíškovou stejně jako loni zvládly rozhodující čtyřhru. "Já bych to nenazývala, že já jsem ta hrdinka nebo tak. My jsme jeden tým a každý se o to za celý rok zasloužil. Že se mi povedly udělat dva body, je nádherné a určité zadostiučinění, ale všechny jsme to vyhrály," řekla Strýcová.

"Výhry, poháry a medaile neomrzí, každý má speciální příběh a tenhle pro mě bude obzvlášť sladký, až na to budu jednou vzpomínat," řekla Strýcová a po dvou vyhraných zápasech na sebe byla pyšná. "Jo, to jsem, protože snadné to nebylo." Věděla, že dvouhru musí vyhrát, aby měly Češky šanci na hattrick. "Šla jsem tam bojovat o každý balon. Nervozitu jsem měla, ale zároveň jsem se cítila hrozně fajn a hrála dobrý tenis. A s Kájou jsme porazily druhý pár světa," připomněla.

Až v neděli po rozehrávce, asi v půl jedné, tedy hodinu před začátkem hracího dne, se dozvěděla, že půjde na kurt místo Kvitové. Pak čekala, jak dopadne zápas Plíškové. "Že budu hrát s Cornetovou, jsem se dozvěděla patnáct minut před zápasem, což bylo docela nepříjemné, ale já jsem tušila, že s ní budu hrát," řekla. Zavolala osobnímu kouči Tomáši Krupovi a na soupeřku dostala taktické rady.

Dvouhru zvládla tenisově a hlavně psychicky. Těšila se, ale dokázala ovládat své někdy až příliš nezkrotné emoce. "Což mě pak unavuje, ale tady jsem do všeho šla a kontrolovala jsem si, jak jsem se povzbuzovala. Ke konci jsem to trošku pustila a šla do toho se vším všudy, ale zvládla jsem to v hlavě," řekla Strýcová.

Dvouhra s Cornetovou byla hodně o psychické odolnosti. "Hrozně moc," přitakala plzeňská rodačka, která singl vyhrála 6:2 a 7:6. "Diváci byli blázniví. Rámus strašně vyčerpává. Říkala jsem si, že mám kolem sebe bublinu, což se mi podařilo."

I do čtyřhry se moc těšila a věřila, že s Plíškovou letošní nejlepší deblový pár na WTA Garciaovou a Mladenovicovou dokážou porazit. "A povedlo se," dodala. Češkám pomohly i zkušenosti z loňského závěrečného vítězného deblu ve finále proti Ruskám. "Dal nám moře zkušeností a věděly jsme, do čeho jdeme," řekla Strýcová.

Má za sebou skvělý tenisový rok, který končí jako světová dvacítka a navíc znovu objímala fedcupoový pohár. "Nechci říkat, že byla životní, ale byla prostě super. A hlavně v tom, že jsem hrála stabilní tenis a neměla jsem moc velké výpadky, to je moc důležité. A výhra ve Fed Cupu, to jsem zakončila sezonu třešničkou na dortu," řekla. (ČTK)

Barbora Strýcová, která vyhrála v neděli oba své duely, se mazlí s trofejí pro šampionku Fed Cupu.

Zleva: Hradecká, Strýcová, Kvitová, kouč Pála a Karolína Plíšková s trofejí pro vítězky Fed Cupu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat