23. října 2017 16:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Plíšková smetla Williamsovou a nemá co kritizovat. A Strýcová? Tu neřeší

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Karolína Plíšková se raduje z výhry nad Venus Williamsovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Plíšková se raduje z výhry nad Venus Williamsovou. | foto: Reuters

Singapur (Od našeho zpravodaje) Královna es Karolína Plíšková rázně vtrhla do Turnaje mistryň. Smetla legendu Venus Williamsovou, která na Masters prvně nastoupila, když bylo Plíškové pouhých sedm let. Jak prožívala česká tenistka úvod nablýskané akce v cizokrajném Singapuru?

V indické čtvrti Singapuru se právě bujaře slavil Diwali neboli Svátek světel. Jásavá výzdoba oslnivě zářila na jedné z hlavních ulic, zejména hinduisté nadšeně velebili vítězství dobra nad zlem.

Singapore Indoor Stadium, ve kterém v neděli začalo finále WTA Tour, připomíná střechou ve tvaru obráceného kornoutu buddhistické chrámy v Japonsku, odkud pochází její architekt Kenzo Tange.

V pozdně říjnovém odpoledni se teplota vlhkostí nasáklého vzduchu hravě přehoupla přes 30 stupňů ve stínu.

To vše svědčí o ukrutné vzdálenosti, jež nyní dělí Karolínu Plíškovou od domova, od víkendové volební vřavy a od fanoušků, kteří řeší, proč a jak přebrala fedcupové parťačce Barboře Strýcové trenéra.

Na nejjižnější výspě asijského kontinentu se dívka narozená v Lounech soustředila na jedinou věc. Na zahájení poslední akce sezony. Na utkání se sedminásobnou grandslamovou šampionkou a světovou pětkou Venus Williamsovou.

Vedla si znamenitě. Za 73 minut skolila sedmatřicetiletou americkou legendu 6:2, 6:2. „Nechci se vynášet do nebes, ještě mě čekají další zápasy, ale začátek asi nemohl být lepší,“ konstatovala.

Venku už se stmívalo, zatímco v její vlasti teprve doznívala popolední siesta. Musela to být pro její příznivce při nedělním obědě náramná podívaná.

Není co kritizovat

Plíšková pětkrát vzala sokyni podání. Sama servírovala velice slušně, vypálila 25 vítězných úderů, natropila jen 12 nevynucených chyb. Rány od základní čáry prokládala kraťasy a náběhy na síť.

Část obecenstva povzbuzovala Williamsovou, aby partii učinila trochu napínavější. Třeba v úvodu druhé sady Češka čelila dvěma brejkbolům. Jenže na kurtu osvíceném jako boxerský ring je odvrátila pěkným volejem a esem - ostatně statistiku nechytatelných podání na okruhu WTA Tour letos ovládne ve třetí sezoně za sebou.

Proměnila čtvrtý mečbol a blaženě děkovala divákům v aréně za potlesk. „Naštěstí jich přišlo docela dost, atmosféra byla lepší než při mých loňských zápasech,“ libovala si.

Ne že by byl stadion zoufale napěchovaný lidmi. Horní patra zůstala úplně prázdná, taky ve zbytku hlediště zívalo pár tisíc volných sedaček. Tenis je v Singapuru stále spíš poněkud exotickou zábavou pro snoby, v popularitě zaostává za badmintonem, stolním tenisem či fotbalem. Mnohem větší povyk tu pokaždé způsobí závody formule 1.

Karolína Plíšková se raduje z výhry nad Venus Williamsovou.
Venus Williamsová na Turnaji mistryň

Po povedených výměnách dvou vysokých ranařek ovšem několikrát vypukl obstojný rachot.

Karolína Plíšková si v tropech vyleštila letošní bilanci se soupeřkami z Top 5 na 3-1 a s rivalkami z Top 10 na 7-4.

Na zelenofialovém jevišti předvedla pohodu, kterou v uplynulých dnech načerpala. „Vypadá to výborně, v trénincích Kája válela,“ říkal při rozehrávce Michal Hrdlička, její manažer a snoubenec. „Ale to ještě nic neznamená, že?“

Plíškové sedí krátkodobá spolupráce s Australankou Rennae Stubbsovou, kterou si coby koučku najala pouze na závěr roku. Při poradě mezi sety ji bývalá deblová jednička upozornila na nadhoz při prvním servisu: „Uvolni ruku jako na tréninku.“

Jinak ji ovšem chválila: „Není co kritizovat. Druhé podání jí dál sázej na tělo. To funguje. Moc ti nedokáže ublížit. Všechno je fajn. Drž si dobrou náladu.“

Případ Krupa? Neřeším!

Jak se koncentruje na poslední misi roku 2017, ukázala v anglické polovině tiskové konference při otázce na spory se Strýcovou ohledně trenéra Tomáše Krupy: „Omlouvám se, ale nechci to teď rozebírat. Soustředím se na svoje zápasy a na tým, který je tu se mnou.“

Jste zklamaná, že se věc dostala na veřejnost a že se Barbora cítí podvedená? „Nejsem zklamaná. Co dělá ona, není můj problém.“

Prospívají jí zkušenosti z loňské premiéry na Masters. Věděla, jaké dobrodružství ji blízko rovníku čeká. Zná povrch v hale, na němž zrovna třeba Williamsová podstoupila ostrou premiéru. Prostě se v té šílené dálavě cítí jistěji a klidněji.

Výhra nad slovutnou Venus, jež se na tradiční sraz hvězd vrátila po osmi letech, ještě posílila její víru, že v Singapuru oslaví svůj vlastní Svátek světel. Své vlastní vítězství. Zatím nejcennější v kariéře.

  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz