19. června 2011 12:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Plíšková: Wimbledon mi může pomoci

Kristýna Plíšková v zápase s Sachie Ishizuovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kristýna Plíšková v zápase s Sachie Ishizuovou. | foto: Reuters

PRAHA První z talentovaných devatenáctiletých sester včera udělala důležitý krok tenisové kariéry. Kristýna Plíšková prošla náročnou kvalifikací Wimbledonu a poprvé v životě si zahraje hlavní část grandslamového turnaje. Její dvojče jí to ovšem nezávidí. Naopak. „Karolína za mnou na pár dní přiletí a stane se mou nejdůležitější oporou. Víc ani nepotřebuju,“ říká Kristýna.

LN Loni jste v Londýně vyhrála juniorskou dvouhru a teď vás čeká první pokus také mezi ženami. Jaký je to pocit?
Jsem moc šťastná. Už jsem se několikrát pokoušela projít kvalifikací grandslamu, takže trošku tuším, co mě čeká a jak to tady chodí. Budu ráda za každé kolo, které zvládnu. Určitě se ale nebojím.

LN Vaše vítězství v posledním kole kvalifikace nad Ruskou Rodionovovou se nerodilo lehce. Utkání oddaloval a nakonec i přerušil déšť. Nesla jste to těžce?
Celý den pro mě byl kvůli počasí krizový. Foukal vítr, pršelo a program se neustále přerušoval. Ve čtvrtek jsem vstala brzy ráno a pak do večera nevěděla, jestli se vůbec dostanu na kurt. Nemohla jsem nic dělat, jen sedět a čekat. Cítila jsem se mizerně a byla hrozně nervózní. Proto jsem pak do zápasu vstoupila tak špatně.

Čtěte také

LN Pak jste se ale oklepala...
Trochu jsem se uvolnila a začala hrát lépe. Stejně jsem ale byla ráda, že se utkání ve čtvrtek večer nedohrálo. Rozhodčí ho přerušil ve chvíli, kdy jsem vedla ve třetím setu 3:1 a měla brejkbol. Jenže já vážně neměla svůj den, a kdybych musela pokračovat, byl by to ještě dlouhý a složitý boj.

LN Takhle jste se však musela stresovat až do pátečního odpoledne, kdy se utkání dohrávalo. To vám nevadilo?
Ne, protože jsem ze sebe měla mnohem lepší pocit. I když je pravda, že jsem nad tím celý čtvrteční večer přemýšlela. Bála jsem se, že Rodionovová odvrátí brejkbol, potrápí mě ještě při mém servisu a Wimbledon mi uteče. Snažila jsem se pochybnosti vyhnat z hlavy a uklidnila se tím, že mi stačí vyhrát jednu ze dvou klíčových výměn. Věřila jsem si, předvedla skvělý return a zvýšila na 4:1. Pak byl klid.

LN Berete postup na Wimbledon jako průlom v kariéře?
Když jsem do Londýna jela, tak jsem si přála postoupit, ale moc jsem to nečekala. Strašně se teď těším na svůj první grandslamový zápas, i kdyby měl být jen jeden.

LN Na trávě se vám daří. Myslíte, že můžete překvapit?
Je to super povrch. Hraju levou rukou a dobře se mi servíruje. Celkově je můj styl založený na agresivitě a taky trochu na náhodě, což na trávě ani moc nevadí. (smích)

LN Jaké jsou vaše ambice a jak by vám k jejich dosažení mohla pomoci právě vystoupení v londýnském All England Clubu?
Sama bych si přála být trošku výš v žebříčku než na 229. místě. Prosadit se mezi dospělými je ale obtížné, i když to zkouším už pár let. Člověk sice vyhraje mládežnický grandslam nebo je nejlepším juniorem světa, ale to nic neznamená. Mezi dospělými začíná úplně odznova. Proto je krátkodobá ambice jasná – zkusit něco uhrát na Wimbledonu. Dám do toho všechno, protože tady můžu získat hodně bodů. Mám před sebou obrovskou šanci. Dlouhodobým cílem je pak dostat se do stovky a hrát pravidelně grandslamy. Další metou bude první světová padesátka a tak dál.

LN Co vás bude při premiéře držet psychicky nad vodou?
Ségra. Hned po postupu mi volala a na pár dní za mnou přiletí. To je pro mě obrovská vzpruha. Karolína mi dodává hodně energie a to mi stačí, víc nepotřebuju. Jo, taky poslouchám snad 24 hodin denně muziku. To mi taky moc pomáhá.

Los 1. kola Wimbledonu

1. kolo: Ženy: Wozniacká (1-Dán.) - Parraová-Santonjaová (Šp.), Mirzaová (Indie) - Razzano (Fr.), Rodionová (Austr.) - HLAVÁČKOVÁ (ČR), A. Bondarenková (Ukr.) - Gajdošová (27-Austr.), Cibulková (24-SR) - Lučičová (Chorv.), Hercogová (Slovin.) - Larssonová (Švéd.), Johanssonová (Fr.) - Watsonová (Brit.), Medinaová-Garriguesová (Šp.) - Görgesová (16-Něm.), Stosurová (10-Austr.) - Czinková (Maď.), Jakimovová (Běl.) - Arvidssonová (Švéd.), Baltachaová (Brit.) - Barthelová (Něm.), Flipkensová (Belg.) - Šuaj Pcheng (20-Čína), ŠAFÁŘOVÁ (31-ČR) - HRADECKÁ (ČR), ZAKOPALOVÁ (ČR) - Webleyová-Smithová (Brit.), Kerberová (Něm.) - Robsonová (Brit.), Čakvetadzeová (Rus.) - Šarapovová (5-Rus.), Li Na (3-Čína) - Kudrjavcevová (Rus.), Lisická (Něm.) - Sevastovová (Lot.), Ťie Čeng (Čína) - ONDRÁŠKOVÁ (ČR), Doiová (Jap.) - Matteková-Sandsová (30-USA), Ivanovičová (18-Srb.) - Oudinová (USA), Vandewegheová (USA) - Daniiliduová (Řec.), Barroisová (Něm.) - CETKOVSKÁ (ČR), Govorcovová (Běl.) - A. Radwaňská (13-Pol.), Bartoliová (9-Fr.) - Kristýna Plíšková (ČR), Domínguezová-Linová (Šp.) - Oprandiová (It.), Rodinová (Rus.) - Scheepersová (JAR), Beguová (Rum.) - Pennettaová (21-It.), Kirilenková (26-Rus.) - Briantiová (It.), Tanasugarnová (Thaj.) - Švedovová (Kaz.), Halepová (Rum.) - Jovanovská (Srb.), Rezaiová (Fr.) - S. Williamsová (7-USA), Schiavoneová (6-It.) - Dokičová (Austr.), ZÁHLAVOVÁ-STRÝCOVÁ (ČR) - Wozniaková (Kan.), Moritaová (Jap.) - Paszeková (Rak.), McHaleová (USA) - Makarovová (28-Rus.), Peerová (22-Izr.) - Pervaková (Rus.), Cirsteaová (Rum.) - Parmentierová (Fr.), Falconiová (USA) - Duboisová (Kan.), Arnová (Maď.) - Petkovicová (11-Něm.), Pavljučenková (14-Rus.) - Curenková (Ukr.), Doloncová - Petrovová (obě Rus.), K. Bondarenková (Ukr.) - Cornetová (Fr.), Erraniová (It.) - Kanepiová (17-Est.), Hantuchová (25-SR) - Djatčenková (Rus.), Kai-Chen Chang (Tchaj-wan) - Erakovicová (N. Zél.), ZÁHLAVOVÁ (ČR) - BENEŠOVÁ (ČR), Rybáriková (SR) - Azarenková (4-Běl.), KVITOVÁ (8-ČR) - Glatchová (USA), Broadyová - Keothavongová (obě Brit.), Marinová (Kan.) - Mayrová-Achleitnerová (Rak.), Duševinová (Rus.) - Vinciová (29-It.), Wickmayerová (19-Belg.) - Lepchenková (USA), Pivovarovová (Rus.) - Tatišviliová (Gruz.), Craybasová (USA) - Dulgheruová (Rum.), Šuaj Čang (Čína) - Kuzněcovová (12-Rus.), Jankovičová (15-Srb.) - Martínezová-Sanchezová (Šp.), Niculescuová (Rum.) - Bammerová (Rak.), O'Brienová (Brit.) - Dateová-Krummová (Jap.), Amanmuradovová (Uzb.) - V. Williamsová (23-USA), Pironkovová (32-Bulh.) - Giorgiová (It.), Kingová (USA) - Martičová (Chorv.), Vesninová (Rus.) - Pousová-Tiová (Šp.), Riskeová (USA) - Zvonarevová (2-Rus.).

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?