Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po deseti letech opět muž. Sportovcem roku je olympijský vítěz Krpálek

Sport

  23:10aktualizováno  23:23
PRAHA - Judista Lukáš Krpálek zvítězil v anketě Sportovec roku 2016 a stal se po deseti letech prvním mužem, jenž na toto ocenění dosáhl. Kategorii sportovních kolektivů rovněž podle očekávání ovládly vítězky tenisového Fed Cupu. "Je to něco nádherného. Obrovská odměna za celý rok a za celou kariéru. Máme spoustu výborných sportovců a takové ocenění by si jich zasloužilo mnohem více," řekl po vyhlášení Krpálek.

Lukáš Krpálek na Sportovci roku 2016. foto: ČTK

Pro tým trenéra Petra Pály je to čtvrté vítězství v anketě za posledních 6 ročníků.

Lukáš Krpálek byl největším favoritem ankety, protože jako jediný Čech dokázal získat zlatou medaili na největší sportovní události roku, letních olympijských hrách v Riu. Tento úspěch předčil v očích celkem 233 hlasujících sportovních novinářů dvě olympijské medaile kajakáře Josefa Dostála, jenž s 1226 body skončil druhý, a křišťálový globus biatlonistky Gabriely Koukalové (1193 bodů). Krpálek získal od novinářů 1642 bodů.

Mezi juniory dostala ocenění atletka Michaela Hrubá, Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu obdržel in memoriam gymnasta Alois Hudec.

Juniorka roku Michaela Hrubá na Sportovci roku 2016.
Junior roku, výškařka Michaela Hrubá na ceremoniálu Sportovec roku 2016.

Junior roku, výškařka Michaela Hrubá na Sportovci roku 2016.

Narušil nadvládu žen

Anketě, kterou každoročně vyhlašuje Klub sportovních novinářů, vládly v poslední deseti ročnících ženy. Dvakrát zvítězily atletky Zuzana Hejnová, Barbora Špotáková a tenistka Petra Kvitová, rychlobruslařka Martina Sáblíková má ve své sbírce dokonce korunky tři, v roce 2006 se radovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Na to, že letos tomu bude jinak a Krpálek naváže na deset let staré vítězství Jaromíra Jágra, se však letos dalo sázet.

„Nic proti ženám, ale jsem rád, že jsem to konečně prolomil ve prospěch mužů. Bavili jsme se o tom i s ostatními sportovci, že by bylo dobré, kdyby zas vyhrál chlap. Takže jsem šťastný, že se to povedlo a že jsem to zrovna já,“ řekl Krpálek.

Rodák z Jihlavy ovládl Světový pohár před domácími diváky v Praze, ale o pozici nejlepšího českého judisty historie se Krpálek přihlásil hlavně zlatým zápisem do knihy olympijských vítězů.

Juniorka roku Michaela Hrubá na Sportovci roku 2016.
Lukáš Krpálek s manželkou Evou na Sportovci roku 2016.
Lukáš Krpálek s manželkou Evou na Sportovci roku 2016
Lukáš Krpálek s manželkou Evou na Sportovci roku 2016.
Junior roku, výškařka Michaela Hrubá na ceremoniálu Sportovec roku 2016.
Slavnostní vyhlášení novinářské ankety Sportovec rok, 22. prosince v Praze....

Lukáš Krpálek s manželkou Evou na Sportovci roku 2016.

„Nikdy mě nenapadlo, že by tuto anketu mohl vyhrát judista. Když jsem byl v 18 letech zvolen juniorem roku a viděl jsem tu sportovce, které jsem do té doby sledoval jen v televizi, tak to byl nádherný pocit a hrozně jsem si přál jednou být alespoň do desítky a stát mezi nimi. Nevěřil jsem ale, že bych mohl být jednou na předních příčkách, natož to celé vyhrát,“ doplnil šestadvacetiletý Krpálek.

Remíza. Judista roku Krpálek se utkal v prvním poolympijském souboji s Koudelkou

Nejcennější medaile z Ria se přitom pro Krpálka nerodila lehce. Už v prvním kole proti Portugalci Fonsecovi měl český judista namále, ještě 22 vteřin před koncem prohrával a zdálo se, že medailové ambice se rozplynou. Jenže pak český judista vyčerpaného Fonsecu donutil ke třem trestům a postoupil do osmifinále. Tam zkušeně odstavil dalšího soupeře neoblíbeného malým vzrůstem, mistra světa z roku 2009 Rakova z Kazachstánu.

Ve čtvrtfinále pak našel recept na úřadujícího světového šampiona Hagu z Japonska, aby mezi nejlepšími čtyřmi vyzval neoblíbeného Francouze Mareta, s nímž prohrál čtyři ze šesti vzájemných zápasů. Když mu ale Krpálek půl minuty před limitem nasadil ippon, bylo zřejmé, že se český judista v Riu setkal s mimořádnou formou.

Anketa Sportovec roku 2016

  • Jednotlivci: 1. Krpálek (judo) 1642 b., 2. Dostál (rychlostní kanoistika) 1226, 3. Koukalová (biatlon) 1193, 4. Kulhavý (horská kola) 1056, 5. Plíšková (tenis) 790, 6. Sáblíková (rychlobruslení) 759, 7. Prskavec (vodní slalom) 662, 8. Synek (veslování) 656, 9. Špotáková (atletika) 613, 10. Ondra (sportovní lezení) 601.
  • Další pořadí: 11. Jágr (hokej) 303 b., 12. Ledecká (lyžování a snowboarding) 265, 13. Strýcová 230, 14. Kvitová (obě tenis) 224, 15. Satoranský (basketbal) 195, 16. Čech (fotbal) 188, 17. Kreuziger (cyklistika) 181, 18. Šafářová 110, 19. Štěpánek (oba tenis) 80, 20. Maslák (atletika) 79, 21. Hertl (hokej) 64, 22. Berdych (tenis) 51, 23. Hejnová (atletika) 49, 24. Hradilek (vodní slalom) 38, 25. Petráček (plavání) 34, 26. Samková (snowboarding) 33, 27. Hradecká (tenis) 27, 28. Strachová (lyžování) 24, 29. Fuksa (rychlostní kanoistika) 21, 30. Vadlejch (atletika) 17.
  • Kolektivy: 1. tenisový tým ČR ženy (Kvitová, Plíšková, Strýcová, Hradecká) 452, 2. čtyřkajak ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 293, 3. biatlonová štafeta ČR ženy (Puskarčíková, Charvátová, Vítková, Koukalová) 231.
  • Další pořadí: 4. basketbalistky 3x3 ČR 54, 5. Bílí Tygři Liberec (hokej) 50, 6. AC Sparta Praha (fotbal) 48.
  • Junioři: 1. Hrubá (atletika) 94, 2. Dušková, Bidař (krasobruslení) 86, 3. Portyk (severská kombinace) 76.
  • Sportovní legenda: in memoriam Alois Hudec (sportovní gymnastika).

Když po zápase Krpálek dával rozhovor do televize, šel kolem jeho příští soupeř Gasimov z Ázerbajdžánu. „Tohle je můj kamarád a nejlepší judista na světě,“ řekl Gasimov do kamery prorocká slova. Ve finále dokázal Krpálkovi vzdorovat jen minutu a půl a stejně jako Maret skončil na lopatkách.

Krpálek svého soupeře radši ještě chvíli držel na zemi, jako by sám nemohl uvěřit, že je to znovu ippon a zlatá medaile. Až po pár vteřinách mohla vypuknout euforie.

Sportovní národ pak Krpálek dojal tím, že zlatou medaili věnoval svému kamarádovi Alexandru Jurečkovi, jenž rok před olympiádou zemřel při potápění. Krpálek měl po celý finálový den jeho fotku u sebe. „Slíbil jsem mu, že medaili musím přivézt. To byla povinnost. On tady se mnou byl a jsem rád, že se to povedlo,“ řekl tehdy v slzách čerstvý olympijský šampion.

Judista z USK Praha Krpálek se stal národní ikonou a téměř celý podzim trávil po autogramiádách i sponzorských akcích. Z dřívějška sice vlastní titul mistra světa, dva tituly mistra Evropy i stříbro z Evropských her v Baku, teprve s úspěchem v Riu jej lidé začali na ulici poznávat.

„I když jsem chodil s kapucí a čepicí, tak mě pořád někdo zastavoval. Manželka není nadšená z toho, když nás někdo při procházce pořád zastavuje, ale já to dělám rád. Je to o zvyku a hlavně to bude jen teď. Pomine to,“ řekl na podzim Krpálek. Zdá se však, že popularita šestadvacetiletého siláka ještě nevyhasíná. V listopadu poosmé opanoval anketu Judista roku 2016 a nyní se stal králem mezi všemi českými sportovci.

K nejradostnějším chvílím „inteligentního monstra“, jak svého svěřence nazval Krpálkův trenér Petr Lacina, samozřejmě patří také narození syna Antonína, jenž se Krpálkovi a dceři prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderky Evě narodil necelý měsíc před olympiádou.

Další výzva se jmenuje Teddy Riner

Nyní se olympijský vítěz a čerstvý držitel ocenění Sportovec roku chystá na novou výzvu - přestup do nejtěžší váhové kategorie nad 100 kg. I když ve svém sportu už dokázal vše, o motivaci nemá nouzi. V těžké váze totiž na přemožitele už více než šest let čeká Francouz Teddy Riner. Právě Krpálek doufá, že by mohl 204 cm vysokého a kolem 130 kg vážícího pořízka z judistického piedestalu sesadit.

Gasimov a Krpálek.
Olympijský vítěz Lukáš Krpálek se raduje ze zisku zlaté medaile.

„Bude to nesmírně těžké. Věřím, že každý jde porazit, a když se dobře připravím, půjde porazit i on. Chci to zkusit,“ poukázal Krpálek na neotřesitelnou pozici sedmadvacetiletého Francouze, který má na svém kontě dvě olympijská zlata, sedm titulů mistra světa, pět zlatých z mistrovství Evropy a naposledy byl poražen 13. září 2010 v dnes již příliš často nevypisované soutěži bez rozdílu vah s Japoncem Daikim Kamikawou.

Na přestupu do nejtěžší kategorie Krpálka baví i to, že si už nebude muset tolik hlídat váhu a pořádně si užije menu, které Vánoce nabízejí.

„Bramborový salát zbožňuju. U nás máme večeři tradiční, salát s kaprem. Druhý den pak řízek, ten si taky rád dám. O Vánocích se ještě nebudu tolik omezovat,“ řekl Krpálek s tím, že výživu si chce začít hlídat až na začátku ledna, kdy odjíždí na soustředění.

„Mezi svátky už bych ale chtěl být taky na horách a nabírat kondici na běžkách,“ prozradil olympijský šampion. I když je známo, že Krpálek rád rybaří, na výlov kapra se prý nechystá. „Na Vánoce jsem ještě nechytal. Uvidím, jak letos, když je to ten olympijský rok,“ řekl Sportovec roku 2016.