6. července 2015 17:08, aktualizováno  22:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hrozivý pád znamená konec Tour pro Cancellaru. Má zlomené obratle

Fabian Cancellara si při pádu ve třetí etapě zlomil dva obratle a na Tour musel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fabian Cancellara si při pádu ve třetí etapě zlomil dva obratle a na Tour musel... | foto: Reuters

Joaquim Rodríguez triumfoval na Mur de Huy, v cíli 3. etapy Tour. Do žlutého trikotu se oblékl Chris Froome, desátý je celkově Zdeněk Štybar. Etapu poznamenal masivní pád 59 kilometrů před cílem, který postihl zhruba čtyři desítky jezdců, z nichž čtyři byli nudeni vzdát. Dosavadní majitel žlutého trikotu Fabian Cancellara si při pádu zlomil dva obratle a z Tour musel odstoupit. Etapa byla na více než čtvrt hodiny zneutralizována.

Rodríguez, vítěz Valonského šípu 2012, si na Zdi v Huy vylétl pro etapový primát, hned za ním se přihnal Chris Froome, a to pro lídra týmu Sky nečekaně znamenalo i žlutý dres, o pouhou vteřinu před Tony Martinem z Etixxu, kterému tak už do třetice těsně unikl.

Třetí je ny ní Tejay van Garderen se ztrátou 13 vteřin. A do Top 10 pronikl také Zdeněk Štybar, který nyní na desáté pozici ztrácí 1:04 minuty.

Svým dějem zpočátku 3. etapa připomínala nedělní dějství. Hned po startu se vydal do úniku Jan Bárta, opět v doprovodu tří dalších jezdců. Jejich náskok narostl až na 3:45 minuty, ale na větší odstup si je peloton nepustil. A podobně jako v neděli se velmi brzy schylovalo k jejich dojetí.

Po hromadném pádu musel být závod přerušen.
102. Tour de France byla bohužel bohatá na zápletky. Hromadný pád narušoval...

Bárta si však tentokrát už vysloužil cenu pro největšího bojovníka dne.

Když už měli uprchlíci peloton za zády došlo v něm k hromadnému karambolu, který zcela změnil scénář dne.

William Bonnet z týmu FdJ se dost možná dotkl kola jezdce před sebou a byl katapultován na asfalt.

Za ním pak došlo v rychlosti 43 km/h k dominovému efektu a k zemi se odporoučely zhruba čtyři desítky cyklistů. Následky byly pro mnohé z nich velmi smutné.

Bonnet dopadl nejhůře, celý zakrvácený ležel na trávě, lékaři mu dali kolem krku ochranný límec, aby fixovali krční páteř. Francouz byl nucen odstoupit.

Skončil rovněž Tom Dumoulin z Giantu, čtvrtý muž zahajovací časovky.

Stejně dopadl i Simon Gerrans z Oriky, největší smolař této sezony. Už v prosinci si zlomil klíční kost, později v březnu na Strade Bianche rameno. Nyní se musel rozloučit s Tour.

Dál nepokračoval ani Dmitrij Kozončuk z Kaťuše, jediný Rus v pelotonu letošní Tour.

Fabian Cancellara, muž ve žlutém trikotu, při pádu doslova přelétl přes řidítka, a bolestivě si narovnával záda. Zle potlučeni byli mnozí další jezdci, Michael Matthews z Oriky měl roztržený dres a krvácející rány na zádech, podobně vypadali Greg Henderson, Johan Van Summeren, Daniel Oss...

Závod byl zneutralizován

Patrně z úcty k lídrovi závodu vzápětí Christian Prudhomme, ředitel Tour, zneutralizoval závod. Po chvíli jej znovu zahájil, načež následovala další neutralizace, kdy peloton na čtvrt hodiny v městečku Amden doslova zastavil. Někteří jezdci ostře protestovali a například Patrick Lefévere, manažer Etixxu, poznamenal: „Takové rozhodnutí může být nebezpečný precedent.“

Cancellara dojel zpět do pelotonu, ten se pomalu rozjel, ale stále za ředitelským autem. Stoupání na první vrchařskou prémii letošního ročníku na Cote de Bohissau bylo rovněž zneutralizováno. Teprve potom dal Prudhomme definitivně pokyn k restartu závodu.

Cancellara pokračoval, ale evidentně trpěl. Jeho ztráta za hlavním polem začala výrazně narůstat, na více než pět minut. Žlutému dresu mohl dát sbohem. A cílem projel s odstupem 11 a půl minuty.

Když po závodě Cancellara na sociálních sítích zveřejnil výsledky rentgenu, bylo jasné, jak musel trpět. „Právě jsem opustil nemocnici s velkým zklamáním, s TDF2015 je konec kvůli zlomeným žebrům na zádech,“ povzdechl si veterán. Podobné zranění si přivodil už na jarní klasice Harelkebe.

„Samozřejmě jsem si představoval spíš obhajobu žlutého trikotu než pád v osmdesátikilometrové rychlosti,“ smutnil cyklista, který již před letošní Tour prohlásil, že je jeho poslední. Asi si představoval lepší loučení...

Cyklistický závod Tour de France - 3. etapa Anvers - Huy (159,5 km):

1. Rodríguez (Šp./Kaťuša) 3:26:54, 2. Froome (Brit./Sky) stejný čas, 3. Vuillermoz (Fr./AG2R) -4, 4. D. Martin (Ir./Cannondale) -5, 5. Gallopin (Fr./Lotto) -8, 6. Van Garderen (USA/BMC), 7. Nibali (It./Astana), 8. Yates (Brit./Orica), 9. Quintana (Kol./Movistar), 10. Mollema (Niz./Trek) všichni -11, ...31. Štybar (Etixx-Quick Step) -52, 44. König (Sky), 48. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) oba -1:25, 77. Bárta (Bora-Argon 18) -3:58.

Průběžné pořadí: 1. Froome 7:11:37, 2. T. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) -1, 3. Van Garderen -13, 4. Gallopin -26, 5. Van Avermaet (Belg./BMC) -28, 6. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) -31, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -34, 8. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -36, 9. Thomas (Brit./Sky) -1:03, 10. Štybar -1:04, ...15. Kreuziger -1:51, 25. König -2:52, 50. Bárta -6:17.

Tomáš Macek