Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po hrůzostrašném pádu americký skokan ochrnul. Po roce je ale zpět u můstku

Sport

  8:30
BISCHOFSHOFEN - Americký skokan na lyžích Nick Fairall před rokem na můstku v Bischofshofenu neustál v kvalifikaci závodu Turné čtyř můstků dopad a poroučel se k zemi. Jeho pád nevypadal tak vážně, jenomže Fairall odjel vleže na kanadských saních a částečně ochrnul. Po roce se do rakouského střediska šestadvacetiletý bojovník vrátil. Usměvavý a odhodlaný.

Někdejší americký skokan Nick Fairall. foto: Reuters

Fairall chce být pilotem, napsat knihu a hlavně - vrátit se na nájezdovou lavici s lyžemi na nohou a zase si skočit.

Zní to jako nerealizovatelná idea, ale Fairall má jasno.

„Měl jsem na výběr. Buď sedět na zadku a litovat se, zůstat doma a nedělat nic. Nebo vylézt ven a užívat si život. Bez ohledu na to, v jakém jsem stavu, se chci v životě stále posouvat a užívat si ho. A ostatním doporučuji totéž,“ prohlásil v Bischofshofenu.

Byl to dobrý skok, škoda

Jeho cesta zpět je a hlavně ještě bude hodně dlouhá. Při pádu si zlomil bederní obratel, dvě žebra, protrhl plíci, zhmoždil ledviny a měl vnitřní krvácení.

Začal na sobě ale tvrdě pracovat a v létě s radostí oznámil, že se mu po intenzivní rehabilitaci trochu vrací cit v nohou a jeho stav se zlepšuje.

I proto vyrazil opět na skoky, aby si dodal další motivaci. Jako host se zúčastní ještě závodu SP ve Willingenu a MS v letech v Kulmu.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka.

Ten loňský den měl smůlu, upadl totiž už v tréninku. „A zlomil u toho lyži. Sháněl jsem tehdy honem nové, abych mohl nastoupit do kvalifikace,“ vzpomínal v Rakousku.

Na rok starou událost si pamatuje do detailů. „Byl to dobrý skok, akorát jsem se při dopadu dostal moc dopředu, moje chyba. Chtěl jsem skok ustát, abych udělal dobrý výsledek,“ řekl.

Je skvělé se kolem skoků motat

Ani na chvíli neupadl do bezvědomí, všechno cítil.

„Už když jsem dopadl, tak jsem věděl, že jsem se zranil. Cítil jsem bolest v zádech. Že je to vážně, to jsem si uvědomil v momentě, kdy jsem požádal lékaře, aby mi sundali boty. V té době ale jsem je už měl dávno dole,“ poznamenal Fairall.

„Musel jsem hned na operaci a po ní mi lékaři řekli tu ‚novinku‘. Ale hned jsem věděl, že budu bojovat,“ dodal.

Český skokan Roman Koudelka.
Jan Matura.

A svým slovům dostál. Jeho první cesta po propuštění z nemocnice vedla do rehabilitačního institutu v blízkosti New Yorku.

Čtyři měsíce trvala intenzivní fyzická rehabilitace. Pak se vrátil do Park City a připojil se k týmu. Alespoň formálně. „Bylo skvělé opět se motat kolem skoků,“ řekl.

Chci ještě někdy skákat

Následovala neurokinetická léčba v Lake Tahoe. „Jezdil jsem na vodních lyžích, lyžoval na monoski, hrál golf, skákal z letadla a hrál ragby na vozíku. To mi hodně psychicky pomohlo, bylo to skvělé,“ pravil.

Na cestě zpět do plnohodnotného života mu pomáhají sny. „Teď začnu chodit do letecké školy, chci si udělat pilotní průkaz. A chci napsat knihu, abych pomohl ostatním se vyrovnat s těžkou situací,“ řekl.

Jeho hlavním přáním je ale opět se vrátit ke skokům. „Je to skvělý sport a já se k němu chci vrátit. Zvlášť když jsem to tady zase po roce viděl,“ uvedl.

Robert Kranjec.

Robert Kranjec.

Intenzivní fyzická terapie i psychická pomoc slaví úspěch. „Když jsem poprvé trochu ucítil nohy, byl to skvělý pocit. Sice to jde pomalu, ale ve sportu jsem se naučil bojovat. Sport mě naučil to, co teď mohu využít - snahu se pořád zlepšovat.“

„Jen já rozhodnu, jaká bude moje budoucnost. Mám před sebou prázdný papír a je na mně, co teď na něj napíšu,“ dodal.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat