Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Po mistrovství nezůstanou průšvihy, tvrdí předseda basketbalové federace

Česko - Brazílie (Kulichová v akci). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Brazílie (Kulichová v akci). | foto: ČTK

KARLOVY VARY Basketbal je krásný sport, zasnil se předseda mezinárodní federace FIBA Francouz Yvan Mainini, když mistrovství světa žen v Česku v neděli končilo. Ano, přikyvoval Miroslav Jansta (48), šéf české federace. A jsme rádi, že vyšlo opravdu všechno, dodal.

LN Před časem jste říkal, že o pořádání mistrovství světa je rvačka, ale Česku to vyšlo hlavně díky výsledkům žen po osamostatnění. Po postupu až do finále musíte být dvojnásob rád, že?
To si pište. Děvčata potvrdila, že loňské deváté místo na mistrovství Evropy bylo ojedinělým výpadkem, tým má dlouhodobě vysokou výkonnost. Proto mě jejich konečný výsledek překvapil, ale jen z části. Radost mám ovšem obrovskou, tým a všichni kolem odvedli skvělou práci.

LN Pro pořadatelskou zemi je ještě příjemnější, když se sportovním úspěchem jde i úspěch organizační. Platí to i nyní?
Činovníci FIBA jsou nadšeni, bez přehánění. Naše mistrovství světa má třikrát větší návštěvnost než poslední šampionát před čtyřmi lety v Brazílii. Vyplatila se spolupráce se školami. I na zápasech, kde zdánlivě o nic nejde, byly dva tisíce diváků. A žádný tým si na nic nestěžoval, snad jen že první den neměly hotely dostatek ledu na léčení naraženin, ale to se vyřešilo okamžitě. Organizační úspěch nás těší o to víc, že jsme byli pod drobnohledem státu i firem, které nám na to daly peníze.

LN Nevadila činovníkům FIBA hala v brněnské Vodově ulici, která má menší diváckou kapacitu než třeba Rondo?
Rondo jsme nechtěli, hráčky se cítí doma ve Vodově ulici, ne v Rondu. A činovníci FIBA si to pochvalovali. Třeba pan Wanninger, ředitel FIBA pro komunikaci, nás ujistil, že hala v Králově Poli je mnohem vhodnější. Bylo plno, což je pro televizi lepší než tma a prázdno v aréně. Také jsme rádi, že jsme si vzali takové sousto, na které jsme měli. Neradi bychom opakovali hokejový šampionát v Praze a nepromyšlenou výstavbu haly bez účasti státu. Důsledkem je, že peníze už nějaký čas nejdou do sportu, ale do betonu.

LN Může historický úspěch žen pomoci českému basketbalu jako takovému? Tedy i mužům, jejichž národní tým paběrkuje?
Věřím, že pomůže basketbalu i ostatním míčovým sportům, které jsou v posledních letech trochu v pozadí, a přitom mají obrovskou tradici. Nevím ale, do jaké míry se to projeví, protože chybou přístupu státu ke sportu je, že se vytratil systém, který tady byl. Soukromník nemůže deset let podporovat trenéra mládeže, to musí stát, jako je tomu jinde ve světě.

LN Za pořádání šampionátu jste museli zaplatit FIBA padesát milionů korun. To je běžná praxe?
Ano, u mistrovství světa mužů je to až 200 milionů. FIBA si může poroučet, o šampionáty je zájem. My jsme ale nejlíp lobbovali, což je velká zásluha bývalého manažera reprezentace pana Hamzy a našeho generálního sekretáře pana Pražáka.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!