8. května 2008 12:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Poborského lob byl zvolen nejlepší akcí ME (video)

Takhle se Poborský loučil s reprezntací.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle se Poborský loučil s reprezntací. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Slavný lob českého fotbalisty Karla Poborského z utkání s Portugalskem na mistrovství Evropy 1996 byl zvolen nejhezčím gólem po individuální akci v historii šampionátu. V hlasování fanoušků na oficiálních stránkách k blížícímu se mistrovství v Rakousku a ve Švýcarsku jednoznačně porazil druhého Johana Cruyffa a třetího Kima Vilforta.


Poborský, který je nyní vedoucím českého reprezentačního týmu, v roce 1996 rozhodl čtvrtfinále s Portugalskem, když z hranice pokutového území nečekaně přeloboval brankáře Vítora Baiu. Také díky tomuto gólu, který ho proslavil po celém světě, pak získal angažmá v Manchesteru United a Benfice Lisabon.

Poborského lob

Fanoušci mu v hlasování, které probíhalo mezi 16. dubnem a 4.
květnem, dali 54 procent hlasů. Na druhém místě skončila nizozemská legenda Cruyff, který ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1976 předvedl parádní sólo proti Belgii. Za to dostal od fanoušků 38 procent hlasů. Třetí místo s osmi procenty obsadil Vilfort se
svou dalekonosnou střelou z finále šampionátu 1992, díky které Dánové porazili Německo a stali se mistry Evropy.


Poborský triumfoval ve čtvrté vyhlášené kategorii. Nejlepším přímým kopem byl vyhlášen gól Francouze Zinedina Zidana z Eura 2004 proti Anglii, nejlepší hlavičku předvedl Portugalec Joao Pinto na šampionátu 2000 rovněž v utkání s Anglií. V kategorii nejlepší volej vyhrál Marco van Basten z Nizozemska díky trefě ve finále mistrovství 1988 proti Sovětskému svazu.

Zidaneho přímák

Hlavička Joao Pinta

Van Bastenův volej

Fanoušci nyní mohou na stránkách euro2008.com hlasovat v kategorii "jiné góly", ve které je znovu české želízko. A to pověstný "dloubák", jímž Antonín Panenka proměnil rozhodující penaltu v bělehradském finále mistrovství Evropy 1976.

ČTK