Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pobouření. Komentátor BBC označil mrtvé koně za překážky

Sport

  16:02
LIVERPOOL - Dostihové závody to nemají snadné. Hlavně v boji s ochránci zvířat. Ti dostali v sobotu odpoledne do rukou další zbraň. Při 174. ročníku Velké národní, nejslavnějšího dostihového závodu světa, dva koně. Pod palbu kritiky se dostala i britská televize BBC, která odvysílala záběry, jak přikryté mrtvé tělo jednoho z koní obíhají další závodníci. Ochránci zvířat označili sobotní závod za "krvavou lázeň".

Velká národní v Liverpoolu, závodnící obíhají mrtvého koně. foto: Reprofoto

Slavné vítězství koně koně Ballabriggse s potlučeným žokejem Jasonem Maguirem bylo samo o sobě silným příběhem 174. ročníku Velké národní, nejslavnějšího a největšího překážkového dostihu světa. Jenže jejich triumf na závodišti v Liverpoolu přebila dvojnásobná tragédie.

Již na čtvrté překážce více jak sedmikilometrového závodu hrozivě upadli devítiletý Ornais a o dvě překážky dále o rok starší Dooneys Gate. První z koní si zlomil krk, druhý hřbet. Šestá překážka byla v kurzu závodu ještě jednou, koně ji následně ale objížděli. Tehdy ale selhala britská stanice BBC, která nabídla pohled z větší vzdálenosti.

Velká národní v Liverpoolu, závodnící obíhají mrtvého koně.

Na 600 milionů diváků u televizních obrazovek tak viděli kromě běžících koní plachtou přikrytá těla Ornaise i Dooneys Gate. "Stále slyšíme, že trať je bezpečnější a bezpečnější. Není to pravda. Velká národní by měla být zakázána. Je to záměrně hazardní, náročná a smrtící akce," opřel se do závodiště Aintree ředitel organizace na ochranu zvířat Animal Aid Andrew Tyler, který poté označil sobotní závod za "krvavou lázeň".

Kritiku schytali pořadatelé i britská televize od většiny ostrovních médii a rozhořčených diváků. Jeden z komentátorů totiž přikrytého mrtvého koně označil za překážku. "O nešťastném úmrtí dvou koní jsme věděli. Snažili jsme se k tomu přistupovat s maximální citlivostí," vydala stanice omluvné prohlášení.

Pravdou zůstává, že v průběhu týdne, zakončeného Velkou národní, zemřelo na liverpoolském závodišti od roku 2000 již třiatřicet koní (loni zahynuli čtyři koně).

Témata: BBC, Liverpool

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat