17. dubna 2008 13:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pochodeň na Everestu? Pouze čínská fraška

Pochodeň na cestě Kazachstánem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochodeň na cestě Kazachstánem. | foto: ČTK

Berlín  Výstup pochodně s olympijským ohněm na nejvyšší horu světa Mount Everest, plánovaný na květen, je pouze "čínská fraška". V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Frankfurter Rundschau to řekl proslulý italský horolezec Reinhold Messner, který jako první zdolal v roce 1978 Everest bez kyslíkového přístroje.

"Je to od Číňanů jen fraška. Proč by tam měli šplhat s olympijským ohněm?
Pochodeň by tam každopádně hořela jen za pomoci nějakých triků, protože v
té výšce už prostě není dost kyslíku," řekl rodák z Jižních Tyrol, alpské oblasti v severní ItáliiObdobný názor vyjádřili už počátkem dubna také francouzští alpinisté, kteříodmítli tvrzení, že přechod pochodně přes Everest svou medializací prospějeolympijské myšlence.

"Tato akce není podle našeho názoru v žádném vztahu k hodnotám, které bychom svou činností rádi propagovali.  Naopak, pronesení olympijského ohně přes vrchol Everestu pouze přispěje k demytizaci nejvyšší hory světa a změní ji v řadový objekt reklamy," citovala agentura AFP z dokumentu, podepsaného Národním syndikátem horských vůdců, Francouzskou federací alpinistických a horských klubů a Mezinárodní unií národních svazů horských vůdců.

Odborníci poukazují na to, že v nadmořské výšce 8848 metrů, v níž leží vrchol Everestu, už není přirozené hoření možné. Pro pochodeň bude podle nich třeba využívat speciální plynovou směs s vnitřní dodávkou kyslíku.

ČTK