3. srpna 2018 14:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Český úspěch. Holeček s Hákem získali jako první Češi ‚horolezeckého Oscara‘

Marek Holeček (vlevo) a Zdeněk Hák se dočkali mezinárodně uznávaného ocenění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Holeček (vlevo) a Zdeněk Hák se dočkali mezinárodně uznávaného ocenění. | foto: Marek Holeček

PRAHA Loni v červenci se Zdeněk Hák s Markem Holečkem rozhodli prvovýstupem zdolat v jihozápadní stěně pákistánskou osmitisícovku Gasherbrum I. Nejenže se jim to povedlo, ve čtvrtek byli za svůj unikátní kousek oceněni. Byli oceněni nejvyšším vyznamenáním pro horolezce - Zlatým cepínem za rok 2018.

Osmatřicetiletý Hák a o pět roků starší Holeček se tak stali prvními českými horolezci, kterým se povedlo Piolets d’Or získat. 

Hák s Holečkem se stali jednou ze tří oceněných skupin za uplynulý rok. Holeček už na toto ocenění byl nominován v roce 2014 spolu se Zdeňkem Hrubým, když se o rok dříve pokusili vylézt na Talung.

Marek Holeček a Zdeněk Hák zvládli prvovýstup na Kyajo Ri.
K vrcholu Gasherbrumu chybí 40 metrů. Bivakujeme těsně pod ním.

Nedlouho poté pak Hrubý zemřel při pokusu zdolat Gasherbrum I spolu s Holečkem.

Nyní se Holeček spolu s Tomášem Petrečkem pokouší zdolat jinou pákistánskou horu Nanga Parbat a to jižní Rupálskou stěnou, což se dosud povedlo jen čtyřem mužům.

Zápisky z unikátní cesty na Nanga Parbat sledujte ZDE

larJaroslav Šindelář

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!