Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Putin v Rusku ztrácí čas, měl by vést celou Evropu, míní šéf F1 Ecclestone

Bernie Ecclestone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernie Ecclestone | foto: Reuters

PRAHA Ve středu mu bylo 85 let, a tak Bernie Ecclestone poskytl netradiční rozhovor pro oficiální stránky F1, které dál velí. Mezi 27 otázkami, které dostal, je třeba i ta, jež se týká ruského prezidenta Vladimira Putina. A jeho odpověď? Kdo zná Ecclestonea a jeho názor na demokracii, nebude překvapen. "Pan Putin v Rusku jen ztrácí čas. Měl by vést celou Evropu, protože nikdo jiný to nedělá!"

Ecclestone už před třemi týdny během Grand Prix v Rusku pro zdejší vládní agenturu RT o Putinovi řekl: „Je super. Jsem jeho největší fanoušek. A demokracie? Nemyslím si, že někde existuje prostor pro demokracii. Tečka! A to nejen v F1, ale nikde!“

Nebylo by však fér vybírat z rozhovoru pro formula1.com jen otázku ohledně ruského prezidenta. Zde je dalších deset zajímavých odpovědí, které Ecclestone řekl.

Nezdá se, že byste za posledních 20 let zestárnul. Jaký máte režim, že si držíte kondici?
Řeknu vám tajemství: žádný nemám. Ale musím trochu zhubnout. Jak? Musím víc chodit, protože kdysi jsem pořád pobíhal. Teď jsem ale jako politik - sedím a čekám, kdy pozvaní přijdou za mnou. Musím to změnit a vrátit se ke starým dobrým dnům, kdy jsem pobíhal okolo a způsoboval problémy.

Jak často chodíte k doktorovi?
Jednou za čas se u něj objevím, aby mi vzal krev a zjistil, jestli je všechno v pořádku. Kromě toho beru nějaké prášky na udržení nízké hladiny cholesterolu v krvi. A to je vše. I kdybych je nebral, tak by to nebyl velký rozdíl. Takže - doteď jsem zdravý.

Kdybyste si svůj život představil jako film, co byste do něj přidal a co byste z něj vystřihl?
Jednoduchá odpověď - kdybych se znovu narodil, pravděpodobně bych nezměnil nic z toho, co jsem udělal. Protože věci, které jsem učinil, jsem vždy považoval za správné. Takže žádné změny.

Kdybyste měl popsat svůj život za 85 sekund, co byste řekl?
Nepotřebuji 85 vteřin, protože mi stačí jen pár slabik - hektický!

To je vše?
Dobře přidám, že jsem měl obrovské štěstí. Štěstí na to, že mi zdraví sloužilo, abych mohl dělat to, co dělám. Štěstí, že se mi naskytly správné příležitosti a měl jsem koule na to, abych ty šance využil.

Hodně lidí nevěří, že vás účes á la Beatles je pravý.
Je mi jedno, čemu lidi věří. Stejně tak mi je ukradené, co si myslí o mně, protože velká většina těch, kteří o mně hovoří negativně, mě nikdy nepotkala.

Kolik stran má vaše závěť?
Co prosím?

Závěť - poslední instrukce. Nemáte ji?
Ještě ne! Nikam se nechystám.

Pojďme teď k současné F1. V sáze ohledně motoru pro Red Bull není vidět světlo na konci tunelu. Vy ale vždy máte řešení.
Ale toto není případ, který potřebuje mé řešení. Potřebuje lidi, kteří se musí na řešení domluvit a přitom mají tolik možností. Když se podívám zpět do historie F1, tak dnešní motory způsobují ty největší problémy, které jsme tu měly. Kdysi jsme měli jen dva motory - Ferrari a Cosworth. A anglické stáje byly většinou lepší než Ferrari. Teď se vracíme k něčemu podobnému, protože Ferrari a Mercedes skrz své motory kontrolují náš sport a dodávají motory všem z paddocku. To ale není F1.

Takže byste chtěl v šampionátu zase vidět víc výrobců?
Ano. Zároveň bych chtěl jednodušší motor. To, co máme teď, je úžasná práce inženýrů, ale je neuvěřitelně drahá. Jak jsem řekl, chtěl bych, aby motory byly jednodušší, ale lidi, kteří jsou teď úspěšní, to nechtějí. Protože jen teď jsou v bezpečí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....