10. října 2010 13:30, aktualizováno  18:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pohádka o Váňovi pokračuje. Posedmé vyhrál Velkou pardubickou, i přes protest

120. Velká pardubická | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 120. Velká pardubická | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PARDUBICE Josef Váňa si pohrál v sedle Tiumena se soupeři a posedmé ovládnul Velkou pardubickou. V nádherném závěru porazil Marka Stromského na Amant Grisovi. Hned po závodu Váňa připustil, že ve Velké pardubické jel naposledy.

Nervydrásající závod si nakonec posedmé v kariéře podmanil sedmapadesátiletý Josef Váňa, podruhé na Tiumenovi. O vítězi rozhodly v cílové rovince centimetry, potvrdily se tak předzávodové prognózy.

Klikněte pro zobrazení celé fotografie.

Cílová fotografie. Váňovo vítězství bylo jedno z nejtěsnějších v historii dostihu.

 "Takovou vyrovnanost favoritů nepamatuji," řekl před startem Váňa. Přitakával mu i jeho největší konkurent na Bělce Sixteen Josef Bartoš. "Ve startovní listině není kůň, který by nějak vyčníval nad ostatními. Takových sedm koní může vážně usilovat o vítězství," předpovídal nakonec třetí Josef Bartoš.

Josef Váňa st. nad hlavami žokejů

Start 120. ročníku za nádherného počasí se sice poněkud protahoval, neboť Mr Big ne a ne poslechnout svého žokeje, ale nakonec se ho podařilo uklidnit. Čelo hned po startu opanovali Bremen Plan, Amant Gris a Bejrut. Váňa i Bartoš se drželi vzadu.

Čtěte také

Nejtěžší překážku - Velký Taxisův příkop - letos zvládlo úctyhodných osmnáct koní, nepřeskočil ho pouze Dušan Andrés na valachovi Valledeomoso, stejně jako před rokem. Váňa s Tiumenem se držel vzadu. "Na Taxisu se to rozjelo rychleji na mé pocity i na pocity mého koně. Zůstali jsme zpátky, odfrkli si," řekl v rozhovoru pro Českou televizi Váňa ke čtvrté překážce.

Velká pardubická 2010 INFOGRAFIKA

                                     Klikněte pro zvětšení

Velký favorit Bremen Plan, který se držel na špici, si "vylámal zuby" na 7. překážce – Francouzský skok. V tu dobu vedl Bejrut spolu s Amant Gris, krok s nimi držela i Sixteen.

V polovině závodu se žokej Váňa držel na desáté pozici, ale jistě se prokousával dopředu a skvěle časoval svůj nástup.

Dva tisíce metrů před cílem Velké pardubické se na první místo prodral Amant Gris a pozdější vítěz Josef Váňa postoupil na sedmou pozici. Tiumen se následně díky skvělé strategii a výběru stopy dostal až za vedoucího Amant Grise a po všech překážkách přišla na řadu cílová rovina. 

Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické

O celkové vítězství se střídavě přetahovali už jen Váňa se Stromským. Napínavý závěr nakonec lépe zvládl velezkušený žokej Josef Váňa starší a po sedmé v kariéře se mohl radovat z triumfu na Velké pardubické, tentokrát při nejtěsněsnějším možném rozdílu "o nos". "Málem nás Amant chytil kvůli mé nerozvážnosti, ale Tiumen je borec a já to mám posedmé," okomentoval Váňa.

Navíc získal i prémii 1,8 milionu korun. "Chci poděkovat všem, protože bez kolektivu, který mám kolem sebe, by to stejně nešlo," dodal k triumfu Váňa. Na jeho vítězství už nic nezměnil ani protest majitelů Amanta Grise, kvůli údajnému křížení dráhy. "Amant Gris měl super den, bylo to jak v pohádce. Ve finiši mi zkřížili dráhu, i když určitě neúmyslně, a proto jsme podali protest," řekl k protestu Amant Grisův žokej Stromský.

Velká pardubická České pojišťovny (překážkový dostih na 6900 metrů, dotace 4,5 mil. korun):

1. Tiumen (ž. Josef Váňa st., trenér Josef Váňa st., majitel Ivo Köhler), 2. Amant Gris (ž. Stromský), 3. Sixteen (ž. Bartoš), 4. Mandarino, 5. Teviot, 6. Lirain. Čas: 9:03,73 min. Do cíle dojelo 12 z 19 koní.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz