Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

POHLED: Strachu zbavená Petra Kvitová. Muž, který ji pořezal, byl dopaden

Petra Kvitová může mít v duši klid. Násilník byl dopaden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová může mít v duši klid. Násilník byl dopaden. | foto: ČTK

PRAHA Svobodááá! Krutě zkoušená duše osmadvacetileté slečny z Fulneku se konečně zbavila otravných škůdců, kteří ji užírali, a tíživých okovů, jež ji svíraly. Poprvé od prosince 2016 se v ní rozhostil božský klid. Lump, který tenistku přepadl, pořezal a vyděsil, byl odhalen a dopaden. Kvitová se zbavila strachu. Může se koncentrovat na své povolání.

Loni se na Roland Garros představila poprvé po útoku a jen pět měsíců po operaci vážně pořezané ruky. Letos do druhého grandslamu sezony nastoupí bez věčných obav, že se pachatel může potloukat někde poblíž.

Tahle představa ji trýznila. Stačila vteřina a malebný slunečný den se proměnil v noční můru. Náhlá vzpomínka na šílené ráno v prostějovském bytě jí okamžitě zamořila mysl. „Některé záblesky nejdou zahnat,“ posteskla si párkrát.

Často si jejího zachmuření nikdo nevšiml. Sama se potýkala s ochromujícím výbojem úzkosti. Nezvaný host. Podezřelé chování. Nůž na krku.

Petra Kvitová s trofejí z Madridu.

Petra Kvitová s trofejí z Madridu.

Prudká bolest. Krev valící se ze zohyzděné ruky. Absurdní dohadování se o penězích. Zoufalá snaha o přivolání pomoci. Najde si mě zase? Potkám ho na ulici? Nebo na mě vyskočí z davu?

Mnohokrát jí s návalem mučivých pocitů pomohli její příbuzní, trenéři Jiří Vaněk s Davidem Vydrou či bodyguard a kamarád Martin Paštika. Povzbuzovali ji a utěšovali. Na veřejnosti jí kryli záda, aby se cítila bezpečněji.

Pakliže se jí však zhoubné myšlenky vloudily do mozku při zápase, bylo zle. Nutně se potřebovala soustředit na brejkbol, na naprosto přesné provedení úderu.

A znenadání se jí před očima promítl třeba jeho obličej. Obličej padoucha, kterého policie stále nemohla lapit. Kdo nezažil něco podobného, patrně ji nemůže pochopit. 

Jistě by jí naopak rozuměla někdejší světová jednička Monica Selešová, kterou přímo na kurtu v Hamburku bodl do zad pomatenec Günther Parche.

Soud jej neposlal na mříže, udělil mu jen podmíněný trest odnětí svobody a nakázal mu psychiatrickou léčbu, s čímž se Selešová nedokázala smířit.

Tenistka Petra Kvitová si prohlíží kytici, kterou dostala před začátkem tiskové...

Petra Kvitová si prohlíží kytici.

Už nikdy třeba nehrála v Německu. Na WTA Tour se vrátila až po dvou letech. A byť se ještě stala šampionkou Australian Open, její kariéra už spíše vadla.

I proto asi Kvitová ve čtvrtek z Paříže vzkázala, že pro ni případ skončí teprve pravomocným odsouzením lotra, který jí způsobil tolik nepříjemností. 

Sedmnáct měsíců se zdárně skrýval před spravedlností, takže se vyrojila řada zaručených zpráv a spikleneckých teorií.

Že prý prodala zápas, za což se jí pomstila sázkařská mafie.

Že se pokusila o pojistný podvod.

Že ve skutečnosti pachatele znala a křivou výpovědí svedla vyšetřovatele na scestí.

Nejspíš ji aspoň maličko hřeje u srdce, že se policii povedlo fámy vyvrátit. Jejím nejsilnějším pocitem je však úleva, osvobození od věčných obav.

Tenistka Petra Kvitová na tiskovce po triumfu v Madridu.
Petra Kvitová

Dopadení násilníka možná nezapadá úplně ideálně do jejího tenisového programu. Vždyť už v neděli začíná Roland Garros, na němž patří mezi kandidátky na titul.

V uplynulých dnech se po vyčerpávající sérii jedenácti vítězství ve dvanácti dnech v Praze a Madridu potřebovala věnovat odpočinku a přípravě na vyčerpávající bitvy na pařížské antuce. 

A teď jí v myšlenkách znovu ožívaly hororové scény z předloňského prosince.

I kdyby ovšem nasazená osmička na turnaji neuspěla, pro její soukromou i sportovní budoucnost je odhalení zlosyna hotovým požehnáním.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.