Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na olympiádě uhranul Hitlera, pak dal před kulkami přednost žralokům

Louis Zamperini, jeden z nejlepších běžců světa a osmý muž z olympijských her... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Louis Zamperini, jeden z nejlepších běžců světa a osmý muž z olympijských her... | foto: Reprofoto

Byl to 46. den cesty na malém poloděravém gumovém nafukovacím člunu. Cesty, během které neustále bojoval s žízní, hladem, útočícími žraloky a přežil i ostřelování japonského bombardéru. Konečně se na obzoru objevila titěrná tečka. Země! Louis Zamperini, jeden z nejlepších běžců světa a osmý muž z olympijských her 1936, však netušil, že to nejhorší mělo teprve přijít.

Většina historek z jeho dětství končí stejnou hláškou. "A pak jsem odtamtud utíkal jako šílenec." Louis "Louie" Zamperini přišel na svět v USA 26. ledna 1917 do rodiny chudých italských přistěhovalců. Jakmile se naučil chodit, nenechal se nikým a ničím spoutat. Veškerá nařízení a zákazy pro něj představovaly výzvu. V pěti letech začal kouřit, v osmi pít.

S přispěním o dva roky staršího bratra Petea se však přece jen podařilo Louise zaměřit jiným směrem. Od léta 1932 dával veškerou svoji energii do běhání. Při závodech na jednu míli se neustále zlepšoval. V roce 1934 překonal rekord všech amerických středních škol a noviny čím dál častěji psaly o "Torranském tornádu".

NOVÝ LN 101 POHNUTÉ OSUDY

V pořadí již čtvrté pokračování úspěšného speciálu OBJEDNÁVEJTE ZDE.

Tou dobou se už v Louieho hlavě rodila smělá myšlenka. Chtěl se dostat na olympijské hry 1936 v Berlíně. To se nakonec podařilo. V posledním kole pětikilometrové trati zazářil. Jeho závěr byl zdaleka ze všech nejlepší, i Adolf Hitler se vykláněl ze své lóže při strhujícím Louieho finiši. Cílem prolétl jako osmý, v nejlepším americkém čase roku 1936.

Sen o dalších hrách zhatila válka. Sedmadvacátého května 1943 se jako voják octnul v pátrací akci, ze které se stal boj o přežití. Letoun se zřítil v oblasti Havajských ostrovů, na hladině ve změti trosek plaval vedle Louise ještě pilot Russel Allen Phillips a zadní střelec Francis McNamara. Nikdo jiný z 11 lidí na palubě nepřežil. Na vodě se pohupovaly i dva žluté malé nafukovací čluny. Trojice zraněných mužů do nich vylezla.

Angelina Jolie natočila o Louisi Zamperinim film. Hlavní aktér se premiéry o...

Angelina Jolie natočila o Louisi Zamperinim film. Hlavní aktér se jeho premiéry o půl roku nedožil. Zemřel v 97 letech 2.července 2014.

Dny začaly plynout jeden za druhým. Neustálá žízeň, hlad, odporný puch odlupující se barvy z člunu. A žraloci, čekající na svou příležitost.

Byl to 27. den. Na obloze se objevila tečka a brzy slyšeli vrčení motorů. Letoun směroval k nim a muži v člunech jásali. Když byl bombardér téměř u nich, začalo se kolem nich "vařit" moře. Letadlo po nich pálilo! Lovili je Japonci. Louie skočil do vody a podplaval člun, ostatní byli tak slabí, že to nedokázali. Najednou uviděl žraloka, jak mu chňapá po noze. Vzpomněl si na výcvik a praštil ho pěstí do čumáku. Když krupobití kulek přestalo, vylezl nahoru. Jenže bombardér už točil oblouk a vracel se. Louie opět skočil do vody, kryl se, mlátil a kopal do žraločích tlam. Celkově se japonský nálet opakoval čtyřikrát.

Ale to nejhorší ještě opravdu teprve přišlo...

Celý díl seriálu Pohnuté osudy  si dočtěte v úterním vydání Lidových novin.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!