18. května 2011 20:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

POHNUTÉ OSUDY: Z trojice atletů přežil těžkou nehodu jediný

Kamil Damašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Damašek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Na balvanu, který trůní v třímetrové prohlubni u silnice ze Štrbského Plesa směrem pod Slavkovský štít, byla ještě v roce 2002 umístěná espézetka. O pět let dříve se právě o tenhle balvan zastavil let Seatu Ibiza, který těsně předtím opustil silnici. Seděli v něm tři čeští atleti, kteří si chtěli zpestřit soustředění výstupem. Přežil jediný. Teď se stará o rodinu. Desetiletá Eliška a osmiletý Ondra mu pomáhají, aby se zbavil stínu, který se už čtrnáctým rokem rozprostírá na jeho duši.

Každodenně vyrážejí na silnice tisíce automobilistů s vědomím, co všechno se jim může přihodit. Většina si však možné důsledky nepřipouští. Ani nemůže, jinak by vůbec nemohli usednout za volant. Podobný klid mohli prožívat čtvrtkař a překážkář David Nikodým, sprinter Martin Šimůnek a vícebojař Kamil Damašek, když odjížděli z hotelu FIS.

Tragickou chvilku ze čtvrtka 23. října roku 1997, která pro první dva znamenala cílovou šachovnici, však už nikdo vrátit nedokáže. Prvním z atletů, kdo se to dopoledne o neštěstí dozvěděl, byl desetibojař Tomáš Dvořák, jehož premiérový titul mistra světa z Atén se ještě leskl novotou.

Pohnute osudy.

"Zavolala mi na pokoj recepční, že se stala bouračka a že tam máme jet. Půjčil jsem si auto od trenéra Michala Pogányho a jeli jsme s výškařem a čtvrtkařem Pepou Rousem. Proti nám jeli hasiči, slyšeli jsme helikoptéru, tak si říkám – něco se muselo stát v té blbé zatáčce. Pak jsme viděli Kamilovo auto, rozbité o obrovský balvan. Zle pochroumaného Kamila už odvezl vrtulník, kluci leželi za svodidly pod dekami. Identifikoval jsem je, bylo to přesmutné," vybavuje si Dvořák, nyní šéftrenér české atletiky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!