5. května 2014 19:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Slavný Pantani hledal euforii z vítězství v kokainu. Našel v něm smrt

Marco Pantani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marco Pantani | foto: archiv

V depresích, pod drogami a osamělý opustil před 10 lety svět živých. Ale Italové jej nepřestali milovat. Poctou Markovi Pantanimu bude i letošní ročník cyklistického Gira d’Italia. Už pozítří vyrazí peloton na třítýdenní pouť, jež protne také místa slavných triumfů italského Piráta.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

V cíli Tour de France 1998, závodu prošpikovaného dopingovými skandály, říká: "Vyhrál jsem možná nejčistší Tour v historii. Protože po tolika aférách měl každý strach dopovat."

Slaví skvostný double, má triumfy z Gira i Tour v jediné sezoně, je na vrcholu. Ale z vrcholů se padá. Jeho pád bude strmý.

V květnu 1999 obléká na Giru růžový dres, vyhrává čtyři etapy a před tou předposlední vede s převahou pěti minut na krajana Savoldelliho. Nic už nemůže ohrozit jeho triumf.

Nic? Pantani s velkou pravděpodobností bere zakázané EPO, tak jako drtivá většina tehdejších favoritů. Průkazné testy však tehdy neexistují. Dva týdny nesmí startovat. Pirátovi, jak mu přezdívali, je 29 let a tato událost jeho bojovného ducha zlomí. "Vrátil jsem se v minulosti i po dvou těžkých zraněních. Ale tentokrát jsem na dně psychicky," tvrdí.

Tomáš Macek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!