12. července 2012 22:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prvního Čecha v NHL Jiříka zabila láska k létání

Legendární československý hokejista Jaroslav Jiřík v dresu klubu St. Louis Blues z NHL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární československý hokejista Jaroslav Jiřík v dresu klubu St. Louis Blues z NHL | foto: ČTK

Těšil se, že si se svým novým ultralightem pořádně zalétá. Jaroslav Jiřík nebyl žádným nováčkem, měl na kontě přes 500 hodin ve vzduchu. Na letišti v Brně-Medlánkách chtěl doladit poslední nedostatky, které bránily vydání technického průkazu stroje.

Při jednom z letů však nezvládl zatáčku po startu. Záchranáři našli v poli už jen hořící trosky. Od smrti prvního českého hokejisty v NHL uběhl ve středu přesně rok.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Kupte si unikátní soubor příběhů českých osobností 20. století.

Lidové noviny vydaly další tematický magazín, tentokrát 101 POHNUTÝCH OSUDŮ.

.

Narodil se 10. prosince 1939 na Vysočině, přesněji řečeno ve Vojnově Městci. Pak se rodina přestěhovala a Jiřík se hokejovému řemeslu vyučil na Kladně. Už v sedmnácti letech v jeho dresu hrál ligu. A diváci si začali zvykat na jeho góly – žádné parádičky, ale protlačené a doklepnuté.

„Já myslím, že hokejová role je už daná předem. Někdo dává míň gólů, jiný je zase technik. Já prostě věděl, kam se mám před brankou postavit.“

Celý příběh Jaroslava Jiříka najdete v pátečních Lidových novinách.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz