16. srpna 2010 12:55, aktualizováno  12:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pohřeb Šimůnka: rozloučit se přišli rodina, kamarádi i fanoušci

Manželka Jana a synové Danny (vpravo) a Radomír se spolu s veřejností 16. srpna ve Strašnicích rozloučili se zesnulým cyklokrosařem Radomírem Šimůnkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželka Jana a synové Danny (vpravo) a Radomír se spolu s veřejností 16. srpna ve Strašnicích rozloučili se zesnulým cyklokrosařem Radomírem Šimůnkem. | foto: ČTK

PRAHA V zaplněné Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích se dnes rodina, cyklističtí kolegové a příznivci naposledy rozloučili s cyklokrosařem Radomírem Šimůnkem. Čtyřnásobný mistr světa zemřel po těžké nemoci ve věku 48 let v úterý 10. srpna.

Šimůnek byl českou sportovní a cyklokrosařskou ikonou 80. a 90. let. Po titulu juniorského mistra světa v roce 1980 získal brzy i dvě seniorské zlaté medaile mezi amatéry. Vrcholem jeho kariéry byl titul mezi profesionály z roku 1991, po kterém následovalo i prvenství v anketě Sportovec roku.

Radomír Šimůnek starší.Aktivně závodil až do čtyřiceti let, poté byl trenérem a mechanikem svého syna Radomíra, který v současné době jezdí za belgickou stáj BKCP-Powerplus. Před 11 lety byl Šimůnek zvolen nejlepším českým cyklistou 20. století.

Vedle triumfů na MS je se sedmi domácími tituly nejúspěšnějším závodníkem tuzemské historie, třikrát se stal také vítězem celého seriálu Superprestige. V listopadu 1992 zavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři lidé. Byl odsouzen na rok a půl nepodmíněně, ale po čtyřech měsících byl propuštěn na základě milosti tehdejšího prezidenta Václava Havla.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz