Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pokud přizná doping, hrozí Armstrongovi vězení i milionové ztráty

Bývalý slavný cyklista Lance Armstrong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý slavný cyklista Lance Armstrong | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Bývalý cyklista Lance Armstrong chce uspět v maratonu nebo v Ironmanu. Podle prestižního amerického deníku The New York Times proto muž, který už o mnoho přišel, chystá učinit zásadní přiznání o své temné dopingové minulosti. Proč by to ale dělal? Co by z toho vlastně měl?

Přiznáním by mohl ztratit desítky milionů dolarů a skončit ve vězení. Protože právě tak to může dopadnout. Při rodinné dovolené na Havaji údajně Armstrong minulý týden zvažoval všechna pro a proti. Ale pojďme po pořádku. Někdejší sedminásobný šampion Tour de France byl na podzim americkou antidopingovou agenturou USADA usvědčen z užívání i organizování dopingu od roku 1998.

Byly mu odebrány veškeré tituly a doživotně jej vyloučili ze všech oficiálních sportovních soutěží. Armstrong se nehájil. Vinu nepřiznal. Mlčel. A zdálo se, že mlčet bude dál. New York Times tvrdí, že nyní zvažuje schůzku se šéfy USADA i Světové antidopingové agentury WADA. Armstrongův advokát Tim Herman to naopak popírá. Zatím. Nemusí mu jít jen o starty v maratonech a triatlonech, které by měl opět povoleny, kdyby mu "za spolupráci" USADA zkrátila trest.

Ve hře je také úpadek  důvěryhodnosti (a zisků) jeho nadace Livestrong, s níž sice po svém pádu oficiálně zpřetrhal vazby, ale se kterou ho lidé nadále spojují. A ti chtějí raději vidět kajícího se hříšníka než zarytě mlčícího podvodníka. Ovšem přiznání by současně znamenalo, že v minulosti lhal federálním vyšetřovatelům, když potvrdil, že nikdy nedopoval. Podobná lež, k níž se později doznala, vynesla olympijské vítězce Marion Jonesové šest měsíců ve vězení.

Přiznání by ho učinilo takřka bezbranným v soudních přích

Navrch by přiznání učinilo Armstronga takřka bezbranným v soudních přích se společnostmi, které po něm nyní požadují peníze. Musel by vracet prémie ze závodů i bonusy od sponzorů, desetimiliony dolarů. Jen nyní řeší tři takové soudní případy. Například společnost SCA Promotion po něm chce nazpět 11 milionů dolarů za vyplacené bonusy. A i kdyby se ospravedlnil, byl by pak přivítán mezi triatlonisty a jinými sportovci? Nepískali by na něj diváci po celý závod?

Přesto jej bývalí parťáci a soupeři vyzývají: Udělej to! Tyler Hamilton hovoří o úlevě, jakou sám pocítil, jakmile začal říkat pravdu. "Věřím, že i od Lance ji konečně uslyšíme. Dnešní peloton i fanoušci trpí za naši minulost a to není fér."  Bývalý olympijský vítěz Paolo Bettini jej přes list La Repubblica vyzývá: "Lanci, mluv! Odejít, aniž bys řekl slovo, není správné. Vše, co se stalo, odhalilo, že celý systém cyklistiky byl pokřivený, na každé úrovni. Když ze sebe vysypeš pravdu, pomůže nám to vystoupit z toho začarovaného kruhu a začít znovu od nuly."

Johan Bruyneel, kdysi Armstrongův šéf a spolupachatel, neříká nic. On volí jiný postup, u Sportovní arbitráže chce dosáhnout očištění svého jména. Dva bývalí komplicové snad teď budou vypovídat každý jinak?

Armstrong prý nabízel USADA příspěvek na boj s dopingem

Lance Armstrong údajně v roce 2004 nabídl Americké antidopingové agentuře na boj s dopingem příspěvek až čtvrt milionu dolarů. V televizním pořadu "60 Minutes Sports" to uvedl výkonný ředitel USADA Travis Tygart. Armstrongův právník Tim Herman informaci popřel. "Byl jsem v šoku," prohlásil Tygart o Armstrongově nabídce. "Byl to jasný střet zájmů. Bez rozpaků jsme to odmítli," uvedl. "Není to pravda. Dnes o tom Lance slyšel poprvé," reagoval Armstrongův právní zástupce.

Ve spisu USADA mapujícím Armstrongovy dopingové praktiky, který má přes 1000 stran, zmínka o této nabídce není. Na rozdíl od příspěvku ve výši 100 tisíc dolarů, který od slavného Texasana v minulosti přijala na boj s dopingem Mezinárodní cyklistická unie. Tygart za to UCI kritizoval a unie také kvůli údajně liknavému postoji k Armstrongovi čelí vyšetřování nezávislou komisí.

Jednačtyřicetiletý Armstrong, jenž v závěru minulého roku přišel o sedm titulů z Tour de France a všechny ostatní výsledky od roku 1998, poskytne od té doby první televizní interview. Vystoupí v pořadu slavné moderátorky Oprah Winfreyové, který se bude vysílat 17. ledna. List New York Times v sobotu napsal, že Armstrong údajně zvažuje, že se přizná k dopingu. Doufá prý, že by mohl dosáhnout zrušení doživotního sportovního distancu a startovat v běžeckých a triatlonových závodech. ČTK

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...