Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pokud to nepůjde jinak, Ester by mohla závodit za jinou zemi, připustil Ledecký

Ester Ledecká v cíli sjezdu ve finále Světového poháru v Aare. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ester Ledecká v cíli sjezdu ve finále Světového poháru v Aare. | foto: ČTK/AP

PRAHA Janek Ledecký tvrdí, že s lyžařským svazem válčí od chvíle, kdy jeho dcera Ester jako šestiletá začala závodit. V emocích, které v něm vyvolaly spory kolem její reprezentační smlouvy, dnes vyzval prezidenta Svazu lyžařů ČR Lukáše Sobotku k rezignaci. A nevyloučil, že dvojnásobná olympijská vítězka změní reprezentační barvy, pokud kvůli přetrvávajícím konfliktům nebude mít jinou možnost.

Zpěvák a skladatel Ledecký veškeré své hudební projekty financoval ze soukromých zdrojů. Do kontaktu s veřejným sektorem přišel až ve chvíli, kdy jeho dcera jako šestiletá začala závodit. „Od té doby vedeme se svazem lyžařů nepřetržitou válku. Vždycky je to jenom proto, že funkcionáři svazu lyžařů podlehli pocitu, že závodníci a závody jsou tady jenom díky svazu lyžařů. Tou pravdou objektivní je, že bez členství ve svazu lyžařů si nezazávodíte, nepustí vás na start. Kdyby tady nebyl ten svaz, tak by se závodníkům závodilo úplně senzačně, akorát by si funkcionáři svazu museli najít nějakou práci,“ láteřil Ledecký na tiskové konferenci.

Za celých sedmnáct let se podle něj situace nezměnila, proto ho spory provázející vyjednávání reprezentační smlouvy Ledecké až tak moc nepřekvapily. „Opravdu mě dostalo na kolena prohlášení svazu, že ji nepřihlásí na závody, pokud nepodepíše reprezentační smlouvu. Považuji to za bizarní a nehoráznou záležitost,“ rozčiloval se.

Ester Ledecká se stala Vítězkou ankety o nejlepšího lyžaře a snowboardistu...
Ester Ledecká jako zmatený Travolta.

Naštvalo ho také úterní vyjádření svazu, jehož představitelé ultimátum popřeli a tvrdili, že spory se týkaly částky poskytované prostřednictvím svazu na přípravu. „Myslím, že potom, co pan Sobotka pustil za lži, by měl být první vstřícný krok od svazu rezignace předsedy,“ prohlásil Ledecký.

Ester chce hlavně závodit, řekl Ledecký

Nemyslí si ale, že by byl Sobotka „takový frajer“, aby sám odstoupil. „Dokud to půjde, tak bude jako pijavice přisátej na tom toku těch státních peněz,“ zaútočil znovu. Chtěl by, aby svaz zprůhlednil tok veřejných financí, které dostává z ministerstva školství.

Sama Ledecká konflikt kolem své reprezentační smlouvy sleduje zpovzdálí, vyjednávání nechává na manažerech. „Je šťastná, že má Sport Invest, který se stará o tyhle věci, které si nechce vůbec pouštět do hlavy,“ řekl otec.

Klíčové pro dvojnásobnou olympijskou vítězku je, aby byla přihlašována na závody. „Ester všem vzkazuje, že bude závodit, ať se děje, co se děje,“ řekl. A dodal, že pokud se s českým svazem nedohodne, může to být v jiných barvách. „Otevřeně musím říct, že když to jinak nepůjde, tak je to samozřejmé,“ doplnil Ledecký.

Šéf agentury Sport Invest David Trávníček jeho silná slova okamžitě mírnil. „My jsme přesvědčeni, že Ester Ledecká bude nadále reprezentovat Českou republiku a závodit za ni,“ řekl.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...