Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Policie šetří doping za ČSSR

Doping | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doping | foto: Reprofoto

PRAHA Komunistický režim podporoval doping ve sportu. Důkazy o takových praktikách má k dispozici Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Vyšetřování tajného programu státem řízeného dopingu už začalo. "Probíhá vyšetřování," potvrdil LN major ÚDV Ilja Pravda, který má záležitost na starosti.

Před soud ale žádného funkcionáře, lékaře nebo sportovce zřejmě nepožene. "Zabýváme se tím proto, abychom doping v socialistickém sportu zmapovali. Vyšetřování by mělo vyústit v publikaci," řekl Pravda, který by chtěl případ uzavřít do konce roku. Česká republika tak nepůjde ve stopách Německa, kde řada trenérů, lékařů i vedoucích sportovních funkcionářů bývalé NDR stanula před soudem.

"Chystaný sborník by měl popsat, kde to začalo, kdo byl iniciátorem, jaká byla role politického systému a kdo byly ty takzvané oběti," vysvětlil ředitel Antidopingového výboru ČR, který ÚDV poskytl řadu materiálů.

Státem řízená dopingová podpora vrcholovým sportovcům začala v roce 1985. Cíl byl jasný - získat na olympiádách nebo mistrovstvích světa více medailí než kapitalistické země. Do tajného programu byly zahrnuty stovky sportovců, jejichž jména figurují na dochovaných seznamech. "Pro některé špičkové sportovce bude zveřejnění možná nepříjemné," připustil Pravda.

Konkrétní jména ale zatím prozradit nechtěl. "Mohli by nás nařknout. Sice máme důkazy, ale nepřímé. V materiálech se nikde neobjevuje slovo doping. Tak blbí nebyli," popsal vyšetřovatel.

Součástí publikace by měla být i svědectví předních sportovců. "S námi se bavit nechtějí, i když jsme jim řekli, že to není v trestněprávní rovině," řekl Pravda. Proto o spolupráci požádal některé novináře, kteří byměli sportovce vyzpovídat. "Nemám k tomu co říct," odmítla svědectví například Helena Fibingerová.

Více se dočtete v dnešních Lidových novinách v nové rubrice OFSAJD.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ CO2

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč