Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pořadatelé lyžařského MS prý chtějí další miliony po státu

Sport

  16:11
Pořadatelé libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování začali podle webu Týden.cz vyjednávat s novou vládou o další finanční pomoci. Organizační výbor v čele s prezidentkou Kateřinou Neumannovou má podle dnešní informace serveru dluhy přes 100 milionů korun.

Kateřina Neumannová (vlevo) a liberecký primátor Jiří Kittner při zahajovacím ceremoniálu 18. února. foto: ČTK

Státní pokladnu dosud letošní šampionát celkově přišel na dvě miliardy.

Organizátoři MS v minulých dnech jednali s náměstkem ministryně školství Janem Kocourkem, údajně o postoji vládních představitelů k dluhu, který po šampionátu zůstane. Kocourek však nechtěl obsah schůzky komentovat: "Sešli jsme se, ale víc vám k tomu neřeknu," uvedl.

Liberecký organizační výbor čeká na poslední splátku od mezinárodní lyžařské federace. V polovině června má na účet dorazit zbývajících 42 milionů korun. Zveřejněné pohledávky vůči Neumannové a spol. zatím činí zhruba 43 milionů, i podle ministra financí Eduarda Janoty však dluží mnohem víc. "Konečný dluh bude činit více než 50 milionů korun," řekl Janota.

Pořadatelé ještě kalkulují s částkou za prodej majetku, jehož hlavní část tvoří informační technika, používaná během šampionátu. Další peníze očekávala Neumannová za televizní práva nebo pronájem servisních buněk. Ani tato suma ale podle Týdne hrozící bankrot neodvrátí, pouze dluh zmenší.

Pokud by se za dluhy pořadatelů nezaručil stát, musí je zaplatit město Liberec společně se Svazem lyžařů ČR. Organizační výbor už čelí žalobě, kterou na něj podala Technická univerzita v Liberci. Sama Neumannová se v současnosti k záležitosti nevyjadřuje.

Autor: