Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poražení roku: Armstrong, fotbalová liga a fanoušci NHL

Tour de France

  21:00
PRAHA - Rok 2012 nebyl jen plný úspěchů a vítězství. Napsal i řadu porážek, neúspěchů a dohadů. Mezi největší poražené patří bývalý cyklista Lance Armstrong, korupcí "prorostlá" fotbalová liga a fanoušci NHL, kteří vyhlížejí konec výluky.

Sedminásobný vítěz cyklistické Tour de France Lance Armstrong foto: ČTK

Lance Armstrong: Americký cyklista byl kvůli systematickému organizovanému dopingu, jež prokázalo nové vyšetřování Americké antidopingové agentury (USADA), zpětně zbaven všech svých titulů od roku 1998 včetně sedmi vítězství na Tour de France z let 1999 až 2005. Tyto ročníky zůstanou bez vítěze. Zároveň byl doživotně distancován ze všech cyklistických závodů.

Armstrong, který v roce 2011 definitivně skončil se závoděním, prakticky po celou kariéru čelil různým obviněním z dopingu, ačkoli ze všech testů vyšel s čistým štítem. Letos v červnu jej ale USADA na základě nového rozboru dřívějších krevních vzorků a výpovědí řady svědků obvinila z užívání krevního dopingu, testosteronu, růstového hormonu, steroidů a dalších nepovolených látek. V srpnu Armstrong oznámil, že proti obvinění z dopingu se už nebude bránit.

Český fotbal: Nejvyšší tuzemskou soutěží hýbe korupční skandál. Na 18. září si majitel Sparty Daniel Křetínský sjednal schůzku s předsedou fotbalové asociace České republiky Miroslavem Peltou. Předal mu informace a důkazy o korupci v českých profesionálních soutěžích.

Později vyšlo najevo, že měl být ovlivněn zápas minulého ročníku mezi Plzní a Jabloncem ve prospěch Západočechů, kteří nakonec zvítězili 2:0. Rozhodčí Tomáš Adámek přiznal, že převzal úplatek 200 tisíc od někdejšího funkcionáře Čáslavi či Sezimova Ústí Martina Svobody, kterému se přezdívá "Chřestýš". Ten je prý dlouholetým přítelem generálního manažera Plzně Adolfa Šádka. V současnosti případ řeší policie i disciplinární komise FAČR.

Fanoušci NHL: Atraktivita nejprestižnější hokejové ligy na světě rok co rok stoupá. Nyní NHL je ale ve výluce a její začátek je v nedohlednu. Hráči a majitelé klubů se totiž přou o podobu nové kolektivní smlouvy.

Hráči si už odhlasovali možné rozpuštění své unie. Tento krok vedl k ukončení výluky v jiných sportech: v NBA a NFL. Podle odhadů kluby nyní denně přicházejí o 20 milionů dolarů, hráči pak o polovinu. Přesto se nedokáží dohodnout. "Jde o spor miliardářů s milionáři," trefně pojmenoval dohady v NHL Jaromír Jágr.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!