9. prosince 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Porazil jsem Jágra, můj dětský idol, těší kajakářskou hvězdu Dostála

Josef Dostál na stupních vítězů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dostál na stupních vítězů. | foto: ČTK/AP

PRAHA Získal dva tituly mistra světa, do desítky nejlepších sportovců roku se však nedostal. Komu by dal v anketě Klubu sportovních novinářů svůj hlas? Jedenadvacetiletý dvoumetrový kajakář Josef Dostál v tom má jasno. Stejně jako v tom, že se těší na Evropské hry, které budou mít za šest měsíců v Ázerbájdžánu premiéru.

Zatímco Asijské nebo Panamerické hry jsou už zaběhané, podobný podnik v Evropě je novým projektem. Jak jste jej přijal?
Líbí se mi to jako závody, hodí se nám i do termínové listy. Hry vyplní mezeru mezi květnovým evropským šampionátem v Račicích a srpnovým mistrovstvím světa v Miláně, kde už půjde o kvalifikaci na olympijské hry v Riu. A z osobního hlediska se mi to zamlouvá taky - rád cestuju a poznávám nové kultury, a v Ázerbájdžánu jsem ještě nebyl. Centrum her bude v Baku, takže doufám, že to tam omrknu.

Nebude to pro vás už příliš mnoho velkých podniků? Rok co rok máte ME a MS do 23 let, stejně tak dva šampionáty dospělých...
Jenže letos už jsem obě mistrovství „třiadvacítek“ po dohodě s trenérem Karlem Leštinou vynechal a zaměřil se na „dospělé“ šampionáty, to samé udělám i příští rok. Navíc na základě loňských výsledků nemusím jezdit některé domácí závody, takže toho zase tolik mít nebudu.

Evropské hry budou mít premiéru

Od pátku přesně za šest měsíců, 12. června 2015, začnou v ázerbádjžánském Baku Evropské hry. Bude to první multisportovní akce kontinentu, který na rozdíl od Ameriky (Panamerické hry) nebo Asie (Asijské hry) dosud nemá podobný podnik. Ten se uskuteční pod patronací Mezinárodního olympijského výboru v termínu 12. - 28. června.

Fanoušci budou moci sledovat soutěže ve 20 sportech. V 11 z nich se budou plnit i kvalifikační limity pro OH 2016 v Riu, přičemž vítězové ve stolním tenisu, triatlonu a ve střelbě postoupí na hry přímo. Sportoviště zaplní na šest tisíc reprezentantů 50 národních olympijských výborů včetně českého, bude se rozdělovat celkem 253 sad medailí.

Předpokládá se účast 120 až 130 českých sportovců, přičemž maximum je 150, pokud by uspěli všichni. Kvalifikace pro Evropské hry končí v dubnu 2015, v tuto chvíli má Česko 62 přidělených míst.

V pondělí sportovní novináři uzavřeli hlasování v anketě Sportovec roku, vy jste se však už předtím nevešel do elitní desítky pro druhé kolo, skončil jste dvanáctý. Byl jste hodně zklamaný?
Popravdě řečeno, překvapilo mě to. Trochu mě mrzelo, že moje dva tituly v olympijských disciplínách, na singlu a ve čtyřkajaku, nebyly pro novináře dost atraktivní. Navíc to byla vůbec první světová zlata českých kajakářů v historii. A taky mě překvapilo, že se do desítky nedostali horolezec Jaroš nebo biatlonista Soukup. A ještě víc mě mrzí, že se náš čtyřkajak nedostal mezi tři nejlepší kolektivy, to zase kvůli ostatním klukům.

Na druhou stranu vám dva tituly mistra světa nikdo nevezme...
To je pravda. A taky jsem porazil Jardu Jágra, který skončil tuším patnáctý. Je to borec. Mým prvním sportem byl totiž hokej a na základce jsem Jardu obdivoval, byl to můj první velký idol.

Když se podíváte na finálovou desítku, koho ze sportovců byste zvolil?
Když jde jen o výsledky, tak nejspíš Martinu Sáblíkovou, vozí medaile už dlouho a v Soči byla znovu vidět. V anketách prý ale rozhodují i sympatie a i když atleti letos neměli mistrovství světa, tak mně je sympatická Bára Špotáková. Líbí se mi, jak se vrátila po narození syna - znovu se dostala do absolutní špičky, vyhrála Evropu a věřím, že by vyhrála i svět.

Rychlostní kanoistika letos prožila výsledkový boom, vždyť kanoista Martin Fuksa přivezl stříbro a bronz, své první „dospělé“ medaile z mistrovství světa. Jak ten vzestup s odstupem vnímáte?
Jsem rád, že se na tom můžu podílet. A když někam jdu, tak mě lidi buď poznají, nebo zaslechnou moje jméno a vědí, že jde o kajak a čtyřkajak. To mě těší a myslím, že to rychlostní kanoistice pomáhá. Letos jsem koukal na žákovské závody a viděl, že u pádel je skoro dvakrát víc dětí, než bylo za nás. To je prima.

BŘEZEN. Kajakářský mistr světa Josef Dostál a divočina.
Čtyřkajak v sestavě Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba.
Stupně vítězů. Zleva: Miroslav Kirčev, Josef Dostál, Rene Holten Poulsen.
Josef Dostál se zlatou medailí.

Kde máte schované medaile?
Nedávno jsem se stěhoval do vlastního bytu a uvažoval o vitrínce, ale nakonec jsem došel k závěru, že v krabici taky nevypadají špatně. (úsměv) Jen olympijský bronz za čtyřkajak mám v šuplíku. Jsem za všechny medaile rád, ale mě ty úspěchy mnohem víc připomínají zážitky, které se k těm šampionátům pojí.

Jakou měl dvojnásobný mistr světa dovolenou?
Omrkl jsem Paříž i s památkami, odpočíval na Havaji. Už máme za sebou i soustředění v Kalifornii, ale ještě předtím jsem byl v Portugalsku, kam mě pozval výrobce lodí Nelo. Byl jsem za hvězdu a hostili mě - v jedné restauraci jsem snědl všechny mořské plody, co měli na týden dopředu, takže říkali, že musí nalovit nové. Druhý den jsem šel na oběd s jiným pánem, toho prvního jsem prý zničil, a snědli jsme půlku pečeného selete. (směje se)

Jak budete trávit Vánoce? Sám v novém bytě?
Kdepak, na Vánoce budu doma u rodičů, přijdou i babičky a dědové. A zřejmě si s mamkou (bývalá volejbalová reprezentantka a známá jazzová zpěvačka Eva Emingerová-Dostálová - pozn.) zahrajeme a zazpíváme. Doma jsou tři kytary, ale doufám, že se jich chopí mamka a moje dvě sestry, já budu radši zpívat - na kytaru jsem jako kluk chodil pět let, ale ne moc rád. Nejspíš budeme zpívat koledy a mamka možná něco zasketuje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!