Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porazil Šebrleho. A míří ve víceboji výš

Sport

  18:30
PRAHA - Pěkně nahlas se nechal slyšet už před rokem. Před halovým mistrovstvím republiky v sedmiboji směle prohlásil, že jde vyhrát čili porazit Romana Šebrleho. Cenný skalp získal až teď o víkendu při mezistátním utkání v Praze, dvacetiletý Adam Sebastian Helcelet však nezapomíná na skromnost.

Mladý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet foto: ČTK

"Kdyby byl Roman v obvyklé formě, hřálo by mě to víc, ale v této fázi jeho přípravy ještě nemohl podat plnohodnotný výkon," upozorňuje. "Ovšem porazit světového rekordmana je příjemné," usměje se.

Šebrle s domácím soupeřem neprohrál už pěkně dlouho. Kdy k tomu došlo v sedmiboji naposled? Na halovém mistrovství Evropy v Gentu v roce 2000, kdy zlato uzmul Tomáš Dvořák a on bral stříbro. Další prohra přišla po dvanácti letech – šampion se musel sklonit a o sedmnáct let mladší Helcelet je svěřencem právě Dvořáka.

"Neblázněte, vždyť je mi sedmatřicet! Spíš je smutný, že to nepřišlo dřív," říká s nadhledem Šebrle. "Nemrzí mě to, Adam je super talent a zaplaťpánbůh, že tady roste další vícebojař, který může sahat po medailích. Mám z toho radost! Pravda, trochu jsem počítal, že to ode mě ještě bude takové syrové, ale prohrávat se musí umět stejně jako vyhrávat," pokyvuje hlavou.

Atletův předek byl přítelem Boženy Němcové

Helcelet vnesl do českého víceboje čerstvý vítr. Jeho jméno napovídá urozený původ, ten ale rodák z Olešnice u Turnova vyvrací. "Jméno Sebastian mi přidal táta. Chtěl, aby to znělo vznešeně, odmalinka mi říkal, že něco dokážu," přibližuje, nicméně svůj původ má zmapovaný.

"Máme doma rodokmen až do sedmnáctého století, náš předek Baltazar Helzelet si vzal Francouzku a odstěhoval se z Německa do Švýcarska. Další předek přišel na Moravu a jeho syn Jan, už Helcelet, byl významný buditel a vlastenec. A taky přítel Boženy Němcové," líčí. V Dukle jej Tomáš Dvořák, který coby šéftrenér české atletiky pomáhá na Julisce dobrovolně, připravuje čtvrtým rokem. Přesně tak dlouho bydlí jeden z jeho devíti svěřenců v ubytovně pod stadionem.

"Loni jsem se vsadil s tchánem a mým bývalým trenérem Zdeňkem Váňou o šampaňské, že Adam udělá 8000 bodů. Taky kvůli zranění to nevyšlo, ale letos už se děda nevsadil. Asi něco tuší," usmívá se Dvořák. "Pořád mě dusí, že byl lepším trenérem než já, což se dá asi těžko zlomit, ale lepšího dvacetiletého závodníka neměl," dodává.

Grafika: Co dělaly vícebojařské hvězdy ve dvaceti a co dokázal Adam Sebastian Helcelet

Jaké jsou další Helceletovy plány? "Chtěl bych se dostat na letní mistrovství Evropy, 7800 bodů bych měl zvládnout," míní atlet, který má z loňska osobní rekord vdesetiboji 7969 bodů. "A dalším cílem je olympiáda," říká. "To jednoznačně," přikyvuje Dvořák.

Také Šebrle k jeho svěřenci vzhlíží s nadějemi. "Je to dobrej týpek, má ohromné možnosti. Může dosáhnout na 8500 bodů a to už je na evropskou, světovou a možná i olympijskou medaili. A je mu teprve dvacet!" připomíná.

Na někoho možná působí Helcelet příliš sebevědomě. "Ale bez toho to nejde. Musíte mít nastavené v hlavě, co chcete dokázat – nezávodím až v den závodů, ale už dřív. Neříkám, že chci, ale že to udělám," prozrazuje svoji filozofii.

K dalšímu střetu zástupců dvou generací dojde za dva týdny při mistrovství republiky ve vícebojích. "Já se nedám, moje forma by měla vylítnout," očekává Šebrle. Také on už má svěřence – od podzimu píše tréninkové plány čtyřiadvacetiletému Františku Staňkovi, který o víkendu přispěl k triumfu českého týmu. "Franta je dříč, moje krevní skupina," vysvětluje držitel stále platného světového rekordu.

Souboj někdejších šampionů na dálku tak bude pokračovat.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat